Wokalistka jazzowa i kompozytorka. Jazzem zainteresowała się w czasach licealnych. Śpiewała jazzowe standardy z amatorskimi zespołami z Zielonej Góry. W 1958 r. została solistką zespołu
Krzysztofa Komedy. Koncertowała i nagrywała z orkiestrą
Edwarda Czernego. W 1964 r. nawiązała współpracę z
Michałem Urbaniakiem (późniejszy mąż Dudziak), która trwała do końca lat 80-tych. W latach 1969–1972 brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree w Warszawie. W 1971 r. zrezygnowała z konwencjonalnej wokalistyki jazzowej na rzecz elektronicznych przetworników głosu. Po raz pierwszy użyła ich przy nagraniu LP Newborn Light w duecie z
Adamem Makowiczem.
W 1973 r. wyjechała do USA, gdzie uczestniczyła w przedsięwzięciach artystycznych Michała Urbaniaka. Jako One Woman Show śpiewała solo z użyciem aparatury elektronicznej. W 1981 r. związała się z grupą Vocal Summit. Współpracowała m.in. z orkiestrą Gila Evansa, zespołem Archiego Sheppa, Chico Freemanem, Florą Purim, The Vienna Art Orchestra. Uczestniczyła w najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych w Europie i USA, koncertowała w niemal wszystkich krajach Europy, obu Ameryk i Azji. Prezentowała tam m.in. autobiograficzny program muzyczny pt. Future Talk, przygotowany przy współpracy Jerzego Kosińskiego, oraz spektakl The Nature Is Leaving Us z własną muzyką, wykorzystaną później w filmie pod tym samym tytułem (reż. Mirosław Rogala).
Po długiej nieobecności w Polsce przyjechała na Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz Jamboree ’85, podczas którego śpiewała w duecie z Bobbym McFerrinem. Od tego czasu wielokrotnie występuje i nagrywa w kraju. Śpiewała m.in.:
— podczas Dni Komedy i na Międzynarodowym Spotkaniu Wokalistów Jazzowych w Zamościu w 1989 r.,
— na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree ’91,
— z zespołem
Walk Away podczas trasy koncertowej po Polsce w 1991 r.,
— w benefisie Willis’a Conover’a w Olsztynie w 1995 r.,
— w nagraniach z
Grażyną Auguścik,
— w koncercie z Michałem Urbaniakiem i córką Miką.
Jest bohaterką hasła w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” (odcinek 11 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego) i filmu biograficznego Ursula’s Story (reż. Beata Postnikoff), zrealizowanego przez TVP w 1991 r. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2008 otrzymała nagrodę TV Polonia dla najpopularniejszego wykonawcy poza granicami Polski[1].