Widzisz błąd w tym artykule? Masz jakieś spostrzeżenia? Prosimy, zgłoś je nam za pomocą poniższego formularza. Wpisy powołujące się na źródła (internetowe lub publikacje) będą uwzględniane w pierwszej kolejności.
Uprzejmie prosimy o podanie danych kontaktowych. Na każde zgłoszenie odpowiadamy indywidualnie, a w przypadku braku adresu e-mail lub telefonu nie jest to możliwe.
Twój wpis:
Informacje kontaktowe(telefon lub e-mail):
[Więcej] Czy wiesz...
[dowiedz się]
Nazwisko, imię
Gąssowski, Wojciech
Data urodzenia
20 czerwca 1943
Miejsce urodzenia
Warszawa
Biografia
Piosenkarz, także gitarzysta i kompozytor. Zadebiutował w konkursie „Szukamy Młodych Talentów” w 1961 r. Rok później znalazł się w finałowej tzw. złotej dziesiątce I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Współpracował z Czerwono-Czarnymi, z którymi wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63, oraz z Chochołami. W 1964 r. zainteresował się jazzem. Śpiewał standardy jazzowe i bluesowe ze Swingtetem Janusza Zabieglińskiego i Triem Włodzimierza Nahornego. W 1967 r. na Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu zdobył I nagrodę w kategorii wokalistów. Na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree ’67 w Warszawie wystąpił w koncercie Nowe twarze w polskim jazzie. Równocześnie współpracował z rockowymi zespołami Tajfuny i Polanie, a także nagrywał jako solista z orkiestrą Radiowego Studia Rytm.
W latach 1969–1971 związany był z Grupą ABC. W 1971 r. utworzył własną grupę Test, z którą koncertował i nagrywał do 1976 r. Od tamtej pory występuje jako solista z repertuarem polskim i obcym. Nagrał piosenki do serialu TV Wojna domowa i M jak miłość, wystąpił z Karin Stanek w epizodycznej roli w filmie Dwa żebra Adama (reż. Janusz Morgenstern). Dokonał licznych nagrań dla archiwum Polskiego Radia oraz płytowych. Zrealizował recitale telewizyjne Love Me Tender i Party. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 20 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego).
Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’88 w koncercie Od Opola do Opola piosenka Gdzie się podziały tamte prywatki w jego wykonaniu zdobyła I nagrodę. Wystąpił na Old Rock Meeting w latach 1986–1987 w Sopocie, Festiwalu Country Music Fan Fair w Nashville (USA) w 1989 r. oraz imprezie Trzy dekady polskiego rocka w Sopocie w 1991 r[1].
Grafika i rękopisy
Popularne wykonywane utwory
Do zobaczenia
Gdy zgaśnie w nas płomień
Gdzie się podziały tamte prywatki
Pójdę z tobą w świat
pokaż wszystkie
Przeminęło z wiatrem
Przygoda bez miłości
Świat bez ciebie
Tak mi źle
To za nami
Wymyśliłem prawie wszystko
Pożegnaj mnie dziewczyno
Kompozytor muzyki do utworów
Antonina
Przyjdzie kiedyś taki dzień
Sam sobie żeglarzem
Your old devil moon eyes
Powiązane fonogramy
Alibabki, ...bez nas ani rusz
Figiel Piotr, Twoje przeboje
Gąssowski Wojciech, Co przed nami
Gąssowski Wojciech, Gdzie się podziały tamte prywatki
Gąssowski Wojciech, Love me tender
Gąssowski Wojciech, Party
Gąssowski Wojciech, Zielone wzgórza nad Soliną
Gaszyński, Marek, 40 lat z Polskim Radiem i piosenką
Grupa ABC, Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego
Januszko Andrzej, Andrzej Januszko : kompozytor
Różni Wykonawcy, Old Rock Meeting A.D. 1986
Różni Wykonawcy, Old Rock Meeting : czy nas jeszcze pamiętasz
Różni wykonawcy, Twoje przeboje – Janusz Kondratowicz
Santor, Irena, Duety
Test, Test
Członek zespołów
Czerwono-Czarni
Grupa ABC
Test
Niektóre wykonywane utwory