Utwór
 
Osoba
 
Zespół
 
Serie
 
 
Publikacja
 
Rękopis
 
Instytucja
Szukaj
[Jak korzystać?]

[Więcej] Czy wiesz...

że historia szlagierowego utworu „M jak miłość” śpiewanego przez Wojciecha Gąssowskiego narodziła się tak naprawdę na Sali Kongresowej podczas bankietu z okazji 25-lecia Budki Suflera?

[dowiedz się]

Osoba (ostatnia modyfikacja: 2010-07-20 22:14)
Hulewicz, Edward

Nazwisko, imię

Hulewicz, Edward

Data urodzenia

22 listopada 1937

Miejsce urodzenia

Berezno

Biografia

Piosenkarz, także kompozytor i autor tekstów. W dzieciństwie uczył się gry na skrzypcach i fortepianie[1]. Szkołę Podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące ukończył w Kwidzynie. W tym czasie działał w ruchu amatorskim w miejscowym Domu Kultury w sekcjach:

— Dramatycznej – brał udział w wielu przedstawieniach dramatycznych, zajął I-sze miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim,

— Estradowej – gdzie założył rockowy zespół „Jazz and Song”, z którym zdobywał I-sze miejsca w wojewódzkich konkursach i przeglądach zespołów rockowych[2].

Ukończył Studium Kształcenia Wychowawców Domów Dziecka. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. W tym czasie śpiewał w trójmiejskich klubach studenckich „Żak” i „Rudy Kot”. W 1963 r. z zespołem Golderousi koncertował w Czechosłowacji[1]. Wyjazd przerodził się z czasem w tournée koncertowe po największych salach koncertowych w tym kraju.

Po przyjeździe do Polski został zauważony przez Redakcję Muzyczną Polskiego Radia i TV w Poznaniu i otrzymał propozycję założenia przy tej instytucji zespołu rockowego na bazie grupy Golderousi[2]. W 1964 r. wraz z Januszem Hojanem powołał do życia formację ZespółTarpany[1]. Pierwszy skład: OsobaBogdan Szelugowski – pf., org., voc., OsobaBogusław Łowiński – dr., voc., OsobaMirosław Polarek – ten. sxf., OsobaKlaudiusz Maga – g., voc., OsobaAndrzej Wlekliński – bg., voc., Edward Hulewicz – voc. Potem doszły: OsobaHalina Frąckowiak – voc. i OsobaHalina Żytkowiak – voc. Pierwsze koncerty zespołu odbyły się na terenie całej Polski. Opiekę artystyczną sprawował OsobaJerzy Milian. Edward Hulewicz dokonał z Tarpanami nagrań dla archiwum Polskiego Radia, prezentowanych w cyklicznej audycji muzycznej Rozgłośni Poznańskiej Grająca szafa. Przez kilka miesięcy 1966 r. piosenka UtwórSiała baba mak była na pierwszym miejscu radiowej listy przebojów. Stała się wielkim hitem i kilkakrotnie zwyciężyła w popularnej audycji „Telewizyjna Giełda Piosenki”. Powstały liczne Fan Kluby zespołu (jednym z prezesów takiego Fan Klubu był późniejszy dyrektor Estrady Poznańskiej, znany autor tekstów i manager – OsobaAndrzej Kosmala). Ten czas dla grupy upłynął pod znakiem wielu nagrań telewizyjnych, własnej audycji w Polskim Radio, koncertów w kraju i zagranicą oraz pierwszych płyt.

Zespół Tarpany rozpadł się w roku 1968, wszyscy jego członkowie zostali przechwyceni przez czołowe grupy (ZespółCzerwono-Czarni i ZespółNiebiesko-Czarni, ZespółBreakout, ZespółABC, ZespółAmazonki). Edward Hulewicz przeszedł do ZespółHeliosów. Po reorganizacji skład grupy: Władysław Szlacha – g., voc., kier. muz., OsobaAndrzej Zawadzki – pf., org., voc., OsobaBogdan Kierach – dr., OsobaJerzy Pulcyn – bg., voc. Soliści: OsobaJadwiga Land i Edward Hulewicz. Już pierwsze jego nagranie – UtwórObietnice – okazało się mega-hitem i zajmowało czołowe miejsca na większości list przebojów, a Edward Hulewicz stał się jednym z najpopularniejszych wokalistów w Polsce. Koncerty, nagrania, płyty, radio, telewizja, wyjazdy zagraniczne[2]. W latach 1968–1969 Edward Hulewicz wraz z zespołem dokonał nagrań dla archiwum Polskiego Radia oraz na SP dla Pronitu. Wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’69 i na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Rostoku (NRD), gdzie otrzymał wyróżnienie[1].

Po rozpadzie Heliosów Edward Hulewicz rozpoczął współpracę z big-bandem OsobaJanusza Sławińskiego Kanon Rytm. Występowali wspólnie na koncertach i dokonywali nagrań. Wśród utworów z tego okresu należy wymienić: UtwórGdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem, UtwórNie pytaj już, UtwórZa zdrowie pań, UtwórRóżowe miasto, UtwórW takim wielkim mieszkasz mieście, UtwórMoże to ty.

Po odejściu od Kanon Rytm Edward Hulewicz rozpoczął samodzielną działalność artystyczną. Nawiązał współpracę z najwybitniejszymi kompozytorami i autorami tekstów, dokonując szeregu nagrań, które w większości stają się przebojami. I tak:

— z OsobaKatarzyną Gaertner – w efekcie nagranie na jej kultowej płycie Na szkle malowane utworu UtwórHej baby baby oraz UtwórKochałbym cię;

— z OsobaAntonim KopffemUtwórNie sądź mnie;

— z OsobaRyszardem PoznakowskimUtwórŻona-padrona blues, UtwórOdwieczny znicz, UtwórPowróż mi, Dzieki_tobie_(wyk_Hulewicz_Edward);

— z OsobaJarosławem Kukulskim – wspólnie pracowali przez kilka lat, dając koncerty z udziałem OsobaAnny Jantar;

— z OsobaAdamem SkorupkąUtwórSerdeczne życzenia, UtwórZa to wszystko co przed nami, UtwórKlucze szczęścia;

— z OsobaEdmundem BergiemUtwórTy potrafisz, UtwórZgubiłem się po drodze, UtwórZnów ryzyka brak, UtwórLudzie są...;

— z Andrzejem Seroczyńskim oraz OsobaZbigniewem AdrjańskimWysokie niebo, A tu spokój w krąg, Już kończy się noc.

Z własnej twórczości kompozytorsko-autorskiej Edwarda Hulewicza warto wymienić utwory: UtwórPaskuda (wielki przebój „Lata z Radiem”), Siała baba mak, Słońce, słońce, odradza nas, To już przyszło lato, Dla nikogo i bez celu, Spełnione obietnice, Jeśli nie, to nie, Marleno tych dni.

Po krótkim epizodzie z nowo utworzonym przez Edwarda Hulewicza i OsobaJanusza Komana zespole Helios II (piosenki Miliony ludzi i Może coś z tego będzie – muz. Janusz Koman, sł. OsobaWłodzimierz Patuszyński), artysta rozpoczął współpracę ze znakomitymi orkiestrami:

— Polskiego Radia i Telewizji pod dyr. OsobaBogusława Klimczuka, z którą wyjeżdżał kilkakrotnie z koncertami za granicę (m.in. do Rosji i Mongolii);

— z orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod dyr. OsobaJerzego Miliana, z którą dokonał kilku sesji nagraniowych, m.in. kompozycji Jerzego Miliana Oj nie idzie nam to życie.

Współpracował również orkiestrami symfonicznymi, m.in Filharmonii Olsztyńskiej i Rzeszowskiej, dając szereg koncertów, łączących muzykę poważną i rozrywkową.

Edward Hulewicz wystąpił w filmie Wodzirej w reżyserii Feliksa Falka, gdzie zaśpiewał piosenkę OsobaJana Kantego Pawluśkiewicza do tekstu OsobaJonasza Kofty Rytm Carnaval. Nagrał dwa longplaye dla Polskich Nagrań, kilka tzw. „czwórek” oraz singli, 4 płyty CD, z których dwie osiągnęły status Złotej Płyty, a jedna Platynowej Płyty. Złote trofea zostały mu wręczone na specjalnych uroczystych koncertach – pierwszy odbył się w Teatrze Polskim we Wrocławiu w 2001 r., a drugi na Festiwalu „Złote Przeboje” w Tarnowie. Na tym Festiwalu otrzymał również prestiżową Wielką Nagrodę Polskich Nagrań „Złota Muza”. Platynową Płytę wręczono mu na Krajowych Targach Fonograficznych w Opolu Lubelskim podczas uroczystego koncertu w miejscowym amfiteatrze. Obok tych wyróżnień Edward Hulewicz jest laureatem następujących nagród i tytułów:

— „Zasłużony Członek ZASP” – Związek Artystów Scen Polskich odznaczył go najwyższym odznaczeniem organizacji;

— „Medal 75-lecia ZASP” w 1994 r. i „Medal 80-lecia ZASP” w 1998 r. – Związek Artystów Scen Polskich dwukrotnie odznaczył go, za wieloletnią pracę społeczną w Związku;

— „Zasłużony Działacz Kultury” w 1998 r. – Ministerstwo Kultury i Sztuki uhonorowało go za całokształt pracy dla środowiska artystycznego;

— „Prometeusz” w 2000 r. – Wielka Nagroda Polskiej Estrady za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie sztuki estradowej;

— „Medal im. Fryderyka Chopina” – za 45 lat kariery estradowej przyznany przez redakcję programu „Jaka to melodia?”, 25 czerwca 2009 r. TVP1 wyemitowała jego specjalne wydanie;

— „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” w 2005 r. – prestiżowy medal Ministra Kultury, honorujący najwybitniejsze postacie świata kultury.

Edward Hulewicz od wielu lat jest członkiem Zarządu Warszawskiego Koła Artystów Estrady, a od roku 2002 należy do Zarządu Sekcji Estrady Związku Artystów Scen Polskich. W karierze estradowej należy wymienić jego występy na festiwalach:

— czterokrotnie na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – 1969 r. z piosenką „Obietnice” oraz „Może to ty”, w 1970 r. z utworem „Zielone łąki”, w 1971 r. z kompozycją „Hej baby, baby”, w 1975 r. z piosenką „Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem”;

— na Festiwalu w Rostocku – z utworem „Ucieczka przed burzą” zdobył wtedy wyróżnienie;

— na imprezie towarzyszącej Festiwalowi Sopot ’70 – z recitalem wraz z zespołem Heliosi;

— na Musicoramie – wydarzeniu przy Festiwalu Sopot ’69 oraz ’70 – koncerty z Heliosami.

Edward Hulewicz odwiedził prawie wszystkie kraje europejskie, pięciokrotnie był w Rosji (każdy wyjazd po 3 miesiące)[2] oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady[1]. Obecnie daje koncerty recitalowe, a także uczestniczy w koncertach z innymi wykonawcami w kraju oraz za granicą.

W 2005 r. Edward Hulewicz nagrał singiel noszący tytuł Rock Cafe, na repertuar którego złożyło się kilka premierowych utworów:

Rock Cafe – muz. Adam Rup, sł. Waldemar Wierzba,

Bo życie jedno mam – muz. Robert Adamski, sł. Waldemar Wierzba,

Mój zwykły dzień – muz. Janusz Musielak, Robert Adamski, sł. Waldemar Wierzba. Krążek ukazał Edwarda Hulewicza jako nowoczesnego wykonawcę, idącego z duchem czasu, śpiewającego współczesny repertuar. Producentem muzycznym i kompozytorem większości utworów jest Adam Rup. W marcu 2007 r. wytwórnia fonograficzna MTJ wydała najnowszy CD z prestiżowej serii The Best pt. Za zdrowie pań. Repertuar tej płyty to największe hity artysty w nowych aranżacjach oraz kilka najnowszych nagrań. Pod koniec 2009 r. firma Digi Touch wydała kolejnego singla Edwarda Hulewicza zatytułowanego Rozpal mnie z premierowym, współczesnym repertuarem.

W 2004 r. pojawił się w audycji Ewy Drzyzgi pt. Rozmowy w toku. W 2006 r. wystąpił na Sopot Festiwal Top Trendy jako gość specjalny. W styczniu 2008 r. był gościem i jurorem edycji programu Szansa na sukces, która była poświęcona jego utworom[2]. Edward Hulewicz jest również bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 25 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Zrealizował teledyski i recitale TV, m.in. Zastaw się, nie postaw się i Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem[1].

Poza muzyką Edward Hulewicz pasjonuje się malarstwem – ukończył kilka semestrów jako wolny słuchacz na Akademii Sztuk Pięknych dla poznania warsztatu, a w efekcie powstało wiele płócien malarstwa realistycznego i portretów. Jego hobby to również poezja – wydał 2 tomiki wierszy Byłem ptakiem oraz To tylko. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną i opiekuje się dziećmi sierocymi.

Wśród publikacji traktujących o Edwardzie Hulewiczu, Tarpanach i Heliosach znajdują się książki, leksykony, encyklopedie muzyki rozrywkowej, polskiego rocka, oraz inne, takie jak:

PublikacjaLeksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej – Ryszard Wolański,

PublikacjaEncyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej – Wojciech Zając i inni

PublikacjaKalejdoskop estradowy – Zbigniew Adrjański

Rejestr Artystów Twórców, Zespołów i Producentów – Zbigniew Adrjański

Czytanie losu – Józefina Pellegrini

Moje widzenie losu – Józefina Pellegrini

PublikacjaKocham świat – Joanna Rawik

Zapiski Komedianta – Janusz Horodniczy

Rodem z Kościanek – Agnieszka Hulewicz Feillowa

— Encyklopedia Who is Who w Polsce

Mój gwiazdozbiór – Janusz Świąder

Wywiady spod estrady – Janusz Świąder

— i wiele innych[2].

Grafika i rękopisy

Po lewej Edward Hulewicz, po prawej Jerzy Pulcyn na koncercie zespołu Heliosi.

Po lewej Edward Hulewicz, po prawej Jerzy Pulcyn na koncercie zespołu Heliosi.

Edward Hulewicz po lewej z zespołem Heliosi.

Edward Hulewicz na występie koncertowym z zespołem Heliosi.

Edward Hulewicz jako wokalista w zespole Heliosi.

Karykatura Edwarda Hulewicza.

Edward Hulewicz z zespołem Tarpany.

Edward Hulewicz na występie z zespołem Tarpany.

Edward Hulewicz na występie z zespołem Tarpany.

Medalion z Edwardem Hulewiczem.

Popularne wykonywane utwory

pokaż wszystkie

Autor słów do utworów

Kompozytor muzyki do utworów

Powiązane fonogramy

pokaż wszystkie

Członek zespołów

 
Copyright © 2007-2011 Biblioteka Polskiej Piosenki • Ostatnia aktualizacja: 2018-07-26 21:59
powered by Athenadeign by TreDo
Odsłon od Listopada 2007
91678078

Odwiedzin od Grudnia 2010
72382181
Korzystanie z zamieszczonych na stronie internetowej utworów (w szczególności tekstów piosenek i nut) i ich opracowań, w całości lub jakichkolwiek fragmentach, jest dozwolone wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego w sposób nienaruszający normalnego korzystania z utworu lub słusznych interesów twórcy. Zakazane jest korzystanie lub/i rozporządzanie opracowaniami, przeróbkami i modyfikacjami utworów zamieszczonych na stronie internetowej. W szczególności zakazane jest wykorzystywanie zamieszczonych na stronie internetowej utworów lub/i ich fragmentów, w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób, w celach zarobkowych.

Biblioteka Polskiej Piosenki dąży do popularyzacji i utrwalenia wiedzy o polskiej piosence historycznej i współczesnej. Jako instytucja publiczna stara się utrzymać najwyższe standardy zgodności z obowiązującym w Polsce prawem. Biblioteka nie czerpie żadnych korzyści z podejmowanych przedsięwzięć - kieruje się dobrą wolą. Szacunek do pracy Twórców, Autorów i Artystów jest jedną z fundamentalnych zasad funkcjonowania Instytucji. Jeżeli umieszczenie tekstu utworu jest sprzeczne z czyimiś prawnymi lub osobistymi interesami - uprzejmie prosimy o kontakt przy pomocy znajdującego na górze strony formularza lub przy pomocy poczty elektronicznej. Tekst zostanie bezwzględnie usunięty.

Strona Biblioteki Polskiej Piosenki wykorzystuje tzw. pliki cookie do zliczania unikatowych odwiedzin oraz przechowywania informacji o historii odwiedzonych rekordów Biblioteki Cyfrowej. Pliki cookie nie są przechowywane po zamknięciu sesji przeglądarki. Odwiedzający może zmienić ustawienia plików cookie korzystając z odpowiednich okien ustawień swojej przeglądarki.
To jest archiwalna odsłona strony i bazy CBPP.