Widzisz błąd w tym artykule? Masz jakieś spostrzeżenia? Prosimy, zgłoś je nam za pomocą poniższego formularza. Wpisy powołujące się na źródła (internetowe lub publikacje) będą uwzględniane w pierwszej kolejności.
Uprzejmie prosimy o podanie danych kontaktowych. Na każde zgłoszenie odpowiadamy indywidualnie, a w przypadku braku adresu e-mail lub telefonu nie jest to możliwe.
Twój wpis:
Informacje kontaktowe(telefon lub e-mail):
[Więcej] Czy wiesz...
[dowiedz się]
Nazwisko, imię
Igras, Elżbieta
Data urodzenia
17 grudnia 1947
Miejsce urodzenia
Biłogoraj
Biografia
Piosenkarka. Studiowała na Wydziale Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Amatorsko śpiewała w szkole średniej. W 1967 r. zadebiutowała wraz z grupą Bezimienni na II Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym, gdzie zajęła pierwsze miejsce w kategorii solistów i zdobyła nagrodę specjalną audycji radiowej Popołudnie z młodością. W 1968 r. na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie otrzymała „Brązowego Trubadura” (III nagroda), wystąpiła też na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zdobyła Złoty Pierścień na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg ’69 za interpretację piosenki Rodzinne pamiątki. Współpracowała z grupami wokalnymi Quorum, Portrety, Ali-Babki i Partita. Od 1970 r. śpiewa solo. W 1971 r. wraz z Haliną Frąckowiak i Stefanem Zachem reprezentowała polską piosenkę w Coupe d’Europe Musicale w Belgradzie (Jugosławia). W 1972 r. wystąpiła w międzynarodowym programie muzycznym w rumuńskiej telewizji i na Festival International des Variétés et Music-Halls w Rennes (Francja). W tym samym roku zdobyła wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Brała udział w wystawieniu oratorium Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony. Jest bohaterką hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 27 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Dokonała licznych nagrań dla archiwum Polskiego Radia. Koncertowała także w Czechosłowacji, NRD, Bułgarii i ZSRR oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady[1].
Grafika i rękopisy
Popularne wykonywane utwory
Co dasz mi dniu
Czego mogę chcieć od ciebie
Kolczyki Izoldy
Mamy jeden świat
Miłość nie umiera
Mówiłeś tyle dobrych słów
W samym środku życia
Ze mną bądź
Członek zespołów
Quorum
Niektóre wykonywane utwory
Rodzinne pamiątki