Widzisz błąd w tym artykule? Masz jakieś spostrzeżenia? Prosimy, zgłoś je nam za pomocą poniższego formularza. Wpisy powołujące się na źródła (internetowe lub publikacje) będą uwzględniane w pierwszej kolejności.
Uprzejmie prosimy o podanie danych kontaktowych. Na każde zgłoszenie odpowiadamy indywidualnie, a w przypadku braku adresu e-mail lub telefonu nie jest to możliwe.
Twój wpis:
Informacje kontaktowe(telefon lub e-mail):
[Więcej] Czy wiesz...
[dowiedz się]
Nazwa
Nowa Grupa Jacka Lecha
Data powstania
1973
Członkowie
Lech Jacekvoc.
Lider zespołu (1973 – )
Bratus Tadeuszg.
Magnuszewski Andrzejbg.
Grycań Grzegorzorg.
Czarnecki Zbigniewdr.
Migdalski Marekg.
Głowiak Marcelig.
Lewandowski Bogdanorg., pno.
Pella H.bg.
Lewandowski Zbigniewdr.
Owsińska Lucynavoc.
Informacje dodatkowe
W lutym 1973 r. Jacek Lech założył Nową Grupę w składzie: Tadeusz Bratus (eks Taranty) – gitara; Andrzej Magnuszewski – gitara basowa; Grzegorz Grycań – organy i Zbigniew Czarnecki – perkusja. Zanim Nowa Grupa dała się poznać publiczności lider uległ w Zielonej Górze wypadkowi samochodowemu, który spowodował zawieszenie działalności zespołu.
Z początkiem 1974 r. formacja reaktywowała się w składzie: Marek Migdalski (eks Rodzina Pastora) – gitara; Marceli Głowiak – gitara; Bogdan Lewandowski (eks Janczary) – pianino, organy; H. Pella – gitara basowa oraz Zbigniew Wesołowski – perkusja zastąpiony przez Zbigniewa Lewandowskiego (eks Spisek Sześciu). Pierwszym przebojem Nowej Grupy był utrzymany w konwencji popowej Co jej mogłeś dać.
Nowa Grupa towarzyszyła w nagraniach trzech kompozycji solowego albumu Jacka Lecha Lech_Jacek_Badz_szczesliwa_(LP)_Pronit_1974.
Od stycznia 1975 r. z Nową Grupą związana była Lucyna Owsińska (eks Pro Contra – śpiew.
Wkrótce Jacek Lech stał się typowym przedstawicielem muzyki środka, a Nowa Grupa sprowadzona została do roli anonimowego zespołu towarzyszącego[2].
Powiązane fonogramy