Piosenkarka i gitarzystka, także kompozytorka. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Uczyła się grać na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej we Włocławku. Grę na gitarze opanowała samodzielnie.
W 1960 r. wzięła udział w toruńskim przeglądzie piosenkarzy amatorów. W 1962 r. zakwalifikowała się do finału I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. W finałowym konkursie nie wystąpiła, gdyż jego termin zbiegł się z Lekkoatletycznymi Mistrzostwami Polski Młodzików, w którym zdobyła mistrzowski tytuł w sztafecie 4 x 400 metrów.
W czasie studiów współpracowała z zespołem Szejtany i z kabaretem „Gag”, działającymi przy klubie akademickim Akademii Wychowania Fizycznego „Relax”. Wielokrotnie występowała w studenckich konkursach i giełdach piosenki. Zadebiutowała w 1967 r. na Festiwal Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, gdzie zdobyła I nagrodę. W tym samym roku dokonała pierwszych nagrań w Radiowym Studiu Piosenki oraz płytowych.
Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, NRD, RFN, Bułgarii, na Węgrzech, Kubie, w ZSRR, Turcji, Szwajcarii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Izraelu i Chinach oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.
Wystąpiła w filmie Kulig, widowiskach muzycznych Na szkle malowane, Szalona lokomotywa i Zagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony, operze Krakowiacy i Górale, bajce muzycznej Królewna Śnieżka i krasnoludki, w serialu TV Rodzina zastępcza, licznych programach i recitalach TV. Jest współautorką scenariusza cyklu programów TV Tour de Maryla. Współpracowała na estradzie i w nagraniach z zespołami Hagaw i Gang Marcela oraz z grupami Music Market, Studio Singers i Kombi. Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej”j odcinek 94 (reż.
Ryszard Wolański).
Jest laureatką
— I nagrody na Festiwal Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1967 r. za interpretację piosenki Jak cię miły zatrzymać,
— III nagrody na festiwalu w Soczi (ZSRR) w 1969 r. i nagrody miesięcznika „Sielskaja mołodioż” za
Żyj mój świecie,
— Grand Prix i nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwal Piosenki Sopot ’73,
— nagrody publiczności na Festiwalu Interwizji Sopot ’77,
— III nagrody na festiwalu Country Music w Oklahomie oraz III nagrody w Kansas (USA) w 1980 r.,
— wyróżnienia na World Song Festival w Los Angeles (USA) w 1984 r. za
Niech żyje bal,
— nagrody dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’85 za Niech żyje bal,
— nagrody dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’87 za interpretację
Polskiej Madonny,
— Grand Prix na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’92,
— Grand Prix na Sopot Festiwal ’92,
— Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz ’94,
— nagrody Programu III Polskiego Radia im.
Mateusza Święcickiego w 1997 r.,
— Superwiktora ’97,
— Grand Prix na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2003,
— Superjedynki w kategorii wykonawca roku oraz nagrody TV Polonia dla najbardziej popularnego artysty poza granicami kraju na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2006.
Nagrody i wyróżnienia zdobyły także piosenki w jej wykonaniu, m.in.:
—
Mówiły mu – wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’69,
—
Jadą wozy kolorowe – I nagroda na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’70 i III nagroda na Międzynarodowym Festiwal Piosenki Sopot ’70,
—
Z tobą w górach – nagroda Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’71,
—
Diabeł i raj – wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’73,
— Swiety_spokoj – III nagroda na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’80.
W 1992 r. ukazał się jej pamiętnik
Niech żyje bal, wydany przez Dom Wydawniczy Szczepan Szymański[1].
Gwiazda Opolska Maryli Rodowicz.
Karykatura Maryli Rodowicz.