Zespół wokalno-instrumentalny utworzony w 1966 r. w Krakowie. Pomysłodawcą tego projektu oraz wokalistą w latach 1966–1969 był Lech Palca-Palczyński. Pierwszy skład tworzyli:
— Janusz Mamczarczyk – bg.,
— Lesław Palca – voc.,
— Krzysztof Marjański – voc., g.,
— Janusz Czarnecki – g.,
— Andrzej Puszkarzewicz – perc.
Początkowo próby odbywały się w Krakowskich Zakładach Gospodarstwa Domowego na ul. Lwowskiej, w późniejszym czasie w oddziale Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Wawel” na ul. Kacik 2. Od roku 1967 r. działał pod patronatem ZPC Wawel i zaczął odnosić pierwsze większe sukcesy w składzie:
— Lech Palca-Palczyński – voc.,
— Andrzej Lorenz – g.,
— Edward Krzynówek – bg.,
— Andrzej Puszkarzewicz – perc.,
— Zbigniew Baranowski (Bertoli) – pf.,
— Tadeusz Sikora – tbn.,
— Kazimierz Michalik – tr.,
— Marek Oleś – manager grupy.
W kwietniu 1968 r. w towarzystwie grup:
Telstar, Rytmy i Czarne Perły wziął udział w Czwórmeczu Zespołów Beatowych Krakowa gdzie zajął I miejsce. W tym samym roku uczestniczył w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Muzyki w Jeleniej Górze. W marcu 1969 r. odniósł zwycięstwo na III Tarnowskim Miesiącu Muzyki Młodzieżowej, a 20 lipca wystąpił przed prawie czterdziestotysięczną widownią na Stadionie Ślaskim w Chorzowie obok m.in. zespołów
Breakout,
ABC oraz innych laureatów II MFM. Tegoż roku zaprezentował się również na VII Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz zajął I miejsce w finale Przeglądu Amatorskich Młodzieżowych Zespołów Wokalno-Muzycznych w Sanoku. Sukces zaowocował ogólnopolskim tournée z zespołem
Romuald i Roman oraz tygodniowymi występami w legendarnym, sopockim Non Stopie. Ówczesny skład tworzyli:
— Bogusław Dmochowski – g.,
— Edward Krzynówek – bg.,
— Lech Palca-Palczyński – voc.,
— Marek Ślazyk – perc.,
— Sławomir Marcinkiewicz – tbn.,
— Kazimierz Michalik – tr.
Pierwsze nagrania zostały zrealizowane w Polskim Radiu w Warszawie i w Katowicach. Utwory wyemitowano pierwszy raz 12 czerwca 1969 r. w Programie III Polskiego Radia. W tym okresie grupa występowała także w większości krakowskich klubów studenckich. W składzie zespołu pojawiali się wtedy m.in.: Jacek Kafel – g., Marek Pawlak – voc., Andrzej Pawlik – voc., Antoni Krupa – g., Stanisław Nogieć – g. i Aleksander Glik – bg.
W 1971 r. do zespołu dołączył Jan Wojdak, który do dziś jest nieprzerwanie liderem, wokalistą i gitarzystą zespołu[2].
Latem 1972 r. w składzie:
— Jerzy Fasiński – dr.,
— Marek Kulisiewicz – voc., perc.,
— Adam Moszumański – bg.,
— Kazimierz Skowron – vno, voc.,
— Jan Wojdak – voc., g., lider
wystąpił w klubie studenckim Wyższej Szkoły Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) „Grota”. Dokonał wówczas także nagrań dla Rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie i Warszawie, które trafiły na radiową listę przebojów.
Od 1973 r. uczestniczył w radiowych i telewizyjnych Giełdach Piosenki, Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie i Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Koncertował w kraju i za granicą, m.in. w NRD, RFN, Czechosłowacji, ZSRR, Austrii, Bułgarii i ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Wielokrotnie zmieniał skład, rozrastał się od tria do sekstetu. Dokonał licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia w Krakowie, Katowicach, dla Radia Berlińskiego i TVP. Zrealizował teledyski i recitale TV, m.in. Wawele, Hity dla milionerów, Zostań z nami melodio i Na strunach gitary.
Z zespołem współpracowali także: Marek Czarnecki, Bogumił Dijuk, Maciej Górski, Ryszard Idzi, Marek Kowalczewski, Jacek Leski, Tadeusz Malicki, Bogusław Mietniowski, Stanisław Migała, Stanisław Mozdyniewicz, Zbigniew Pączkowski, Krzysztof Polak, Sławomir Telka i Wojciech Włodarczyk. Na początku lat 90-tych ograniczył działalność koncertową.
Jest bohaterem z Janem Wojdakiem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 192 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Od 1996 r. zespół tworzą: Jacek Chruściński – bg., Adam Niedzielin – kbrd., Marek Olma – dr., Rafał Rzeźnikiewicz – g., Jan Wojdak – voc., g., lider[1].