Utwór
 
Osoba
 
Zespół
 
Serie
 
 
Publikacja
 
Rękopis
 
Instytucja
Szukaj
[Jak korzystać?]

[Więcej] Czy wiesz...

kogo Jonasz Kofta nazywał „pieprzonym szaradzistą”, by po takich spięciach wspólnie z nim opracować optymistyczny utwór pt. „Radość o poranku”?

[dowiedz się]

Biblioteka :: Aktualności

Aktualności

WYNIKI ELIMINACJI REGIONALNYCH W KRAKOWIE DO 21. OFPA

Jury w składzie:
1. Jan Kondrak
2. Ewa Kornecka
3. Waldemar Domański

po porzesłuchaniu 20 uczestników 21. OFPA podczas Eliminacji Regionalnych w Krakowie, postanowiło zakwalifikować do Konkursu Krajowego w Rybniku 8 osób.

Zakwalifikowanym uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w finale w Rybniku.

Więcej informacji znajduje się na stronie OFPA

4 lutego 2017 r.

PROGRAM PRZESŁUCHAŃ W KRAKOWIE DO 21. OFPA

Uprzejmie informujemy, że eliminacje odbędą się w Radio Kraków, Studio S-5 im. Romany Bobrowskiej, Aleja Juliusza Słowackiego 22, 30-007 Kraków.

Uczestnicy przesłuchiwani będą w godzinach 10:30-13:00 oraz 13:45-16:15.

Istnieje możliwość próby dźwięku. Studio dostępne będzie dla uczestników od godz. 9.30.
Osoby zainteresowane prosimy o informację telefoniczną bądź mailową na adres poczty elektronicznej
.


W jury podczas przesłuchań w Krakowie zasiadać będą:
Jan Kondrak – przewodniczący
Ewa Kornecka
Waldemar Domański

Wyniki Eliminacji Regionalnych w każdym z miast ogłaszane będą tego samego dnia po przesłuchaniach i obradach jury oraz na stronie Organizatora i Współorganizatora.

16 i 17 lutego podczas Konkursu Krajowego wystąpią uczestnicy wytypowani w I etapie podczas Eliminacji Regionalnych.
18 lutego odbędzie się Finał Konkursu Krajowego, podczas którego wystąpi 10 uczestników wytypowanych przez jury.
19 lutego odbędzie się Koncert Laureatów i Koncert Galowy w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Pobierz regulamin 21. OFPA 2017

Więcej informacji o eliminacjach

27 stycznia 2017 r.

LXII Lekcja Śpiewania

11 listopada 2016,
Kraków, Rynek Główny
godzina 17.00

11 listopada 2016 roku na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się 62. Lekcja Śpiewania. Tradycyjnie Artyści Loch Camelot pod przewodnictwem Ewy Korneckiej, wspólnie ze zgromadzoną na Rynku publicznością zaśpiewali najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki. Koncert poprowadzili Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański oraz Kazimierz Madej. Na tę okazję Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała 6500 bezpłatnych śpiewników. Koncert tradycyjnie otrzymał honorowy patronat prezydenta Jacka Majchrowskiego.


Pobierz śpiewnik (12,3 MB) Zobacz galerię zdjęćPatroni medialni:
Przeczytaj więcej o 62. Lekcji Śpiewania


25 października 2016 r.

Koncert Memento Vitae

1 listopada 2016,
Kraków, Cmentarz Rakowicki
godzina 19.00

W dniu 1 listopada 2016 r., o godz. 19.00 Biblioteka Polskiej Piosenki we współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie organizuje drugą edycję „Memento Vitae – koncertu bez bisów i oklasków”, który odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim i w swej wymowie będzie apoteozą życia w obliczu śmierci. Chcemy tym samym przypomnieć i zaznaczyć różnice pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter Dnia Wszystkich Świętych. Do udziału w koncercie zaproszeni zostali wyjątkowi artyści: w rolę narratora wcieli się Jan Nowicki i Waldemar Domański, śpiewać będą Beata Malczewska, Karolina Leszko, Marcin Jajkiewicz i Bartek Przytuła a towarzyszyć im będzie dziewięcioosobowy zespół instrumentalny. Repertuar koncertu/spektaklu stanowić będą polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do refleksji na temat życia. Utwory instrumentalne przeplatać się będą z fragmentami utworów literackich, nawiązującymi nastrojem do charakteru dnia.


Więcej informacji o kocercie


26 października 2016 r.

Biblioteka Polskiej Piosenki poleca nową rockowo-patriotyczną płytę zespołu Fabryka

FABRYKA w nowym składzie powraca z nową płytą. Tym razem zespół "na warsztat" wziął polskie Kolumbów. Wiersze Baczyńskiego, Gajcego innych zostały zilustrowane zróżnicowaną muzyką rockową. Kilka z utworów odwołuje się do tematyki Powstania Warszawskiego, jednak większość tekstów to przemyślenia dotyczące sensu życia z jakim borykali się młodzi ludzie w trudnych czasach okupacji. Wydawnictwo odwołuje się do naszego dziedzictwa narodowego, przypomina wybitnych poetów, promuje bogaty język polski (którego tak brakuje w kulturze),oddziałuje na świadomość historyczną i popularyzuje świadomość patriotyzm bez t.zw. "nadęcia". Wydawcami płyty są: Narodowe Centrum Kultury i Silver Records. Płyta będzie dostępna w sieci Empik i sklepach internetowych. Na płycie znalazły się następujące utwory:

1.Sierpień (Edward Chudzyński)
2.Drzewa (Krzysztof Kamil Baczyński)
3.Modlitwa o nas (Tadeusz Gajcy)
4.Żądamy amunicji (Zbigniew Jasiński)
5.Źródło (Krzysztof Kamil Baczyński)
6.Dziś idę walczyć, Mamo! (Józef Szczepański)
7.Nad nami noc (Tadeusz Borowski)
8.Wezwanie (Tadeusz Gajcy)
9.Tu mówi Warszawa (autor nieznany)
10.Dlaczego nie mam takiej mocy (Teresa Bogusławska)
11.Bez imienia (Krzysztof Kamil Baczyński)
12.Pałacyk Michla (Józef Szczepański)


Wydawcami płyty są: Narodowe Centrum Kultury i Silver Records. Mecenasem premierowego wydania płyty jest Energa S.A.. Patronat nad wydawnictwem objęty został przez: Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, Bibliotekę Polskiej Piosenki, tygodnik "Do Rzeczy", tygodnik "Wprost", TVP "Kultura". Projekt ma poparcie Stowarzyszeń "Stoart" i "ZAiKS". Premiera płyty w dobrych sklepach muzycznych 28 października 2016 r. (m.in,. sieć sklepów Empik).

Szczegóły na:
www.fabryka.info.pl
www.nck.pl
www.facebook.com/fabrykafabryka
26 października 2016 r.

61 1/40 Lekcja Śpiewania

8 października 2016,
Kraków, Planty
godzina 12.00

8 października 2016 roku na krakowskich plantach odbył się koncert "Od sprzeciwu do Wolności". Pomimo deszczowej aury śpiewających i wspominających wydarzenia sprzed 40 lat przybywało z każdą piosenką. Patriotyczną lekcję śpiewania z okazji jubileuszu Komitetu Obrony Robotników, tym razem prowadzili Waldemar Domański i Bogusław Sonik. Organizatorzy przygotowali na tę okazję 500 bezpłatnych śpiewników.Pobierz śpiewnik (3,86 MB) Zobacz galerię zdjęć


Partnerzy:
Przeczytaj więcej o 61 1/40. Lekcji Śpiewania


10 października 2016 r.

Reportaż o Powstaniu Styczniowym ilustrowany utworami muzycznymi ze zbiorów BPP

Trwają prace nad reportażem o Powstaniu Styczniowym zatytułowanym „Nie rozdziobią nas kruki…”, ilustrowanym muzycznie utworami z tamtego okresu udostępnionymi przez Bibliotekę Polskiej Piosenki. W programie pojawią się historie z Powstania Styczniowego opowiedziane przez „strażników historii lokalnej”, ludzi z pasją, którzy dbają o to, aby pamięć o wydarzeniach sprzed kilkuset lat przetrwała przez pokolenia. Historie te będą opowiedziane w miejscach związanych z Powstaniem Styczniowym na terenie województwa podlaskiego. Często są to miejsca mało znane, o których pamięć i historie z nimi związane przetrwały jedynie w pamięci lokalnej społeczności i do tej pory nie zostały nigdzie opublikowane.

Zdjęciowo materiał ubogaci rekonstrukcja obozowiska i działań powstańczych, a także ikonografia pochodząca z okresu. Reportaż emitowany będzie na antenie TVP3 Białystok..


18 sierpnia 2016 r.

LXI Lekcja Śpiewania

5 sierpnia 2016,
Kraków, Mały Rynek
godzina 19.00

5 sierpnia 2016 o godzinie 19.00 na Małym Rynku w Krakowie odbył się koncert z udziałem Loch Camelot i śpiewającej publiczności. Przedmiotem 61 Lekcji Śpiewania zatytułowanej „Nie masz to jak Pierwsza, nie” były, jak zwykle, pieśni tematycznie związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa - Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała na tę okazję 4500 bezpłatnych śpiewników.Pobierz śpiewnik (7,17 MB) Zobacz galerię zdjęć
ZRÓB PAMIĄTKOWE ZDJĘCIE W STROJU KRAKOWSKIM W FOTOBUDCE BIBLIOTEKI POLSKIEJ PIOSENKI

Dodatkowa atrakcja Lekcji Śpiewania to atelier fotograficzne, w którym każdy chętny miał okazję wykonać pamiątkowe zdjęcie w stroju krakowskim. Aby uatrakcyjnić nasze fotografie, uczestnicy zabawy pozowali na specjalnym ekranie, które pozwoli podkładać podczas elektronicznej obróbki wybrane tła i inne „efekty specjalne”.

FOTOBUDKA była otwarta 5 sierpnia w godzinach 16.00 -21.00 przy scenie Lekcji Śpiewania.

DSC_9999 DSC_9975 DSC_9995 DSC_9982
DSC_9990 DSC_9967 DSC_9978 DSC_9973
DSC_9964 DSC_9970 DSC_9962 DSC_9968
DSC_9990 DSC_9967 DSC_9978 DSC_9973
DSC_9964 DSC_9970 DSC_9962 DSC_9968
DSC_9990 DSC_9967 DSC_9978 DSC_9973
DSC_9964 DSC_9970 DSC_9962 DSC_9968
DSC_9990 DSC_9967 DSC_9978 DSC_9973
DSC_9964 DSC_9970
Patroni medialni:
Przeczytaj więcej o 61. Lekcji Śpiewania


8 sierpnia 2016 r.

Potańcówka na placu Wolnica, czyli… lipcowa majówka z polskimi przebojami2 lipca 2016
plac Wolnica
18.00 – 21.30W dobie rozrywek schlebiających gustom młodych pokoleń, Biblioteka Polskiej Piosenki proponuje nienachalną imprezę muzyczną dla ludzi po pięćdziesiątce.

W repertuarze muzyka z okresu międzywojennego, socrealizmu, przez big beat, aż po piosenki z lat 80-tych. Najlepsze polskie hity, m.in. utwory z repertuaru Czesława Niemena, Sławy Przybylskiej, Skaldów, Krzysztofa Krawczyka zagra w niebanalnych aranżacjach, na żywo zespół Cracow Cover Band.

Prowadzący imprezę przygotowali dla tańczących liczne zabawy: m.in.: „Panie proszą Panów”, „lokomotywa” oraz niespodzianki. Nie zabraknie ciekawostek dotyczących powstania piosenek, autorów muzyki i słów.

Konwencja muzycznego spotkania jest eksperymentem Biblioteki Polskiej Piosenki. Chcemy częściej organizować weekendowe spotkania muzyczne, podczas których sącząca się do z głośników muzyka zachęcałaby do tanecznych pląsów. Dla przykładu, w Argentynie tzw. milongi gromadzą tysiące ludzi, którzy w parkach i na skwerach tańczą w rytm tanga.

Naszym zdaniem w Krakowie brakuje cyklicznej imprezy, która nie byłaby przesadnie hałaśliwa, skierowanej do nieco starszej młodzieży.Imprezę poprowadzi Adam Małczyk z Formacji Chatelet oraz Waldemar Domański - dyrektor Biblioteki Polskiej PiosenkiDSC_0970 DSC_0965 DSC_0966 DSC_0975
DSC_0971 DSC_0969 DSC_0968 DSC_0964
DSC_0988 DSC_0979 DSC_0977 DSC_0967
DSC_0989 DSC_0981 DSC_0972 DSC_0994
DSC_0999 DSC_1000 DSC_0993 DSC_0991
DSC_1002 DSC_1001 DSC_0990 DSC_0995
DSC_1005 DSC_1003 DSC_0998 DSC_0997
DSC_1013 DSC_1004 DSC_1006 DSC_0996
DSC_1012 DSC_1007 DSC_1008 DSC_1018
DSC_1022 DSC_1019 DSC_1017 DSC_1014
DSC_1020 DSC_1016 DSC_1021 DSC_1031
DSC_1039 DSC_1037 DSC_1027 DSC_1023
DSC_1024 DSC_1033 DSC_1041 DSC_1040
DSC_0957 DSC_1044 DSC_1025 DSC_0965
DSC_0953 DSC_1034 DSC_0954 DSC_1042
DSC_1038 DSC_1043 DSC_1045 DSC_0965
DSC_0955 DSC_0963 DSC_0960 DSC_0964
DSC_0951 DSC_0955 DSC_0985

29 czerwca 2015 r.

Potańcówka z polskimi przebojami, czyli majówka w czerwcu na Rynku Podgórskim4 czerwca 2016
Rynek Podgórski
15.00 – 18.00W dobie rozrywek schlebiających gustom młodych pokoleń, Biblioteka Polskiej Piosenki proponuje nienachalną imprezę muzyczną dla ludzi po pięćdziesiątce.

W repertuarze muzyka z okresu międzywojennego, socrealizmu, przez big beat, aż po piosenki z lat 80-tych. Usłyszycie Państwo utwory Piotra Szczepanika, Skaldów Krzysztofa Krawczyka, ale też Eugeniusza Bodo, zespołu Kombi. Zaśpiewa również Czesław Niemen, Maria Koterbska, Jerzy Połomski, Zbigniew Wodecki i wielu innych.

Prowadzący imprezę Waldemar Domański (Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki) przygotował dla tańczących liczne zabawy: m.in.: „Panie proszą Panów”, „lokomotywa” oraz niespodzianki. Nie zabraknie ciekawostek dotyczących powstania piosenek, autorów muzyki i słów.
Atrakcją popołudnia będzie także nauka walczyka przy dźwiękach utworów „Trzej przyjaciele z boiska”, „Krakowska kwiaciarka”, „Niebieska chusteczka”.

Konwencja muzycznego spotkania na placu Szczepańskim jest eksperymentem Biblioteki Polskiej Piosenki. Dla przykładu, w Argentynie tzw. milongi gromadzą tysiące ludzi, którzy w parkach i na skwerach tańczą w rytm tanga. Naszym zdaniem w Krakowie brakuje cyklicznej imprezy, która nie byłaby przesadnie hałaśliwa, skierowanej do nieco starszej młodzieży.TAK BYŁO W ZESZŁYM ROKU:
DSC_9999 DSC_9975 DSC_9995 DSC_9982
DSC_9990 DSC_9967 DSC_9978 DSC_9973
DSC_9964 DSC_9970 DSC_9962 DSC_9968
DSC_9957 DSC_9963 DSC_9951 DSC_9953
DSC_9944 DSC_9948 DSC_9930 DSC_9938
DSC_9910 DSC_9928 DSC_9924 DSC_9904
DSC_9899 DSC_9900 DSC_9890 DSC_9887
DSC_9884 DSC_9875 DSC_9873 DSC_9871
DSC_9870 DSC_9865 DSC_9864 DSC_9862
DSC_9869 DSC_9867 DSC_9842 DSC_9854
DSC_9850 DSC_9840 DSC_9821 DSC_9833
DSC_9819 DSC_9818 DSC_9816 DSC_9804
DSC_9817 DSC_0252 DSC_9809 DSC_0234
DSC_0248 DSC_0240 DSC_0218 DSC_0221
DSC_0211 DSC_0205 DSC_0200 DSC_0204
DSC_0198 DSC_0196 DSC_0186 DSC_0184
DSC_0179 DSC_0164 DSC_0137 DSC_0134
DSC_0141 DSC_0135 DSC_0130 DSC_0125
DSC_0119 DSC_0107 DSC_0102 DSC_0100
DSC_0105 DSC_0098 DSC_0094 DSC_0096
DSC_0082 DSC_0092 DSC_0074 DSC_0052
DSC_0080 DSC_0044 DSC_0035
DSC_0030 DSC_0033 DSC_0045 DSC_0028
DSC_0027 DSC_0025 DSC_0018 DSC_0015
DSC_0024 DSC_0023 DSC_0017 DSC_0016
DSC_0010 DSC_0012 DSC_0005 DSC_0014
4 czerwca 2015 r.

60. Lekcja Śpiewania - "Majowa Jutrzenka"

3 maja 2016,
Kraków, Mały Rynek
godzina 17.00

3 maja 2016 roku na Małym Rynku w Krakowie odbyła się jubileuszowa, 60. Lekcja Śpiewania. Tradycyjnie Artyści z kabaretu Loch Camelot pod przewodnictwem Ewy Korneckiej, wspólnie ze zgromadzoną na Małym Rynku wielotysięczną publicznością zaśpiewali najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki. Koncert poprowadzili Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański oraz Kazimierz Madej Dyrektor kabaretu Loch Camelot. Na tę szczególną okazję Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała 4000 bezpłatnych śpiewników. Koncert tradycyjnie otrzymał honorowy patronat profesora Jacka Majchrowskiego.

Akcja społeczna Pogromców Bazgrołów
„Kochasz ten kraj to… po nim nie bazgraj!!!”

Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, a jednocześnie Szef Pogromców Bazgrołów poprosił publiczność, aby ta wsparła działania Pogromców Bazgrołów. O godzinie 16:50, tuż przed Lekcją Śpiewania została nagrana wypowiedź zgromadzonej publiczności, która powtórzyła do kamery zdanie z kampanii promującej miasto bez bohomazów: „Kochasz ten kraj to… po nim nie bazgraj!!!”. Zarejestrowany materiał będziemy rozpowszechniać wśród polityków, w Ministerstwie Sprawiedliwości i rozsyłać do mediów. Więcej na temat akcji w najnowszym śpiewniku 60. Lekcja Śpiewania.

Koncert z cyklu BPP przedstawia: występ laureatów konkursu Śpiewać każdy może.

3 maja na scenie Lekcji Śpiewania wystąpili młodzi, krakowscy, zdolni artyści; laureaci kultowego, nieistniejącego już konkursu „Śpiewać każdy może”. Publiczność zgromadzona na Małym Rynku usłyszała półgodzinne recitale Natalii Kwiatkowskiej, Ewy Novel, Adriana Sztupke oraz Bartosza Przytuły. „Śpiewać każdy może” to jeden z najstarszych i najbardziej cenionych konkursów piosenki. Jednocześnie jest to cykliczna impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Krakowa. W Rotundzie od ponad 30 lat, co miesiąc uczestnicy konkursu mieli szansę zaprezentować swoje umiejętności wokalne przed profesjonalnym jury i zaśpiewać na scenie, na której występowały największe gwiazdy polskiej muzyki. Konkurs wyłonił takie talenty jak: Grzegorz Turnau, Renata Przemyk czy Grzegorz Halama.

Krakowskie foto-atelier z „efektami specjalnymi” Biblioteki Polskiej Piosenki

Dodatkowa atrakcja Lekcji Śpiewania to atelier fotograficzne, w którym każdy chętny miał okazję wykonać pamiątkowe zdjęcie w stroju krakowskim. Aby uatrakcyjnić nasze fotografie modele pozowali na specjalnym zielonym tle, które pozwoli podkładać podczas elektronicznej obróbki różne tła i „efekty specjalne”.

DSC_9999 DSC_9975 DSC_9995 DSC_9982
DSC_9990 DSC_9967 DSC_9978 DSC_9973
DSC_9964 DSC_9970 DSC_9962 DSC_9968
DSC_9990 DSC_9967 DSC_9978 DSC_9973
DSC_9964 DSC_9970 DSC_9962 DSC_9968
DSC_9990 DSC_9967 DSC_9978 DSC_9973
DSC_9964 DSC_9970 DSC_9962 DSC_9968
DSC_9990 DSC_9967 DSC_9978 DSC_9973
DSC_9964 DSC_9970Pobierz śpiewnik (3,1 MB) Zobacz galerię zdjęćPatroni medialni:
Przeczytaj więcej o 60. Lekcji Śpiewania


15 kwietnia 2016 r.

Program przesłuchań w Krakowie do 20. OFPA / Koncert KUBA BLOKESZ z zespołem

Decyzją jury do Krajowego Konkursu 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej, zakwalifikowali się następujący wykonawcy:
1. Bartosz Buława - Bielsko Biała
2. Magdalena Iwińska - Kraków
3. Katarzyna Lassak - Zakopane
4. Dawid Mik - Tarnów
5. Oliwia Nazimek - Kraków
6. Sara Paczyńska - Łękawica
7. Emilia Rutkowska - Skomielina Czarna
8. Regina Warska - Miechów
9. Michał Wojtusik - Ciechanów
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w przesłuchaniach.

Adres miejsca eliminacji:
Radio Kraków – Studio S-5 im. Romany Bobrowskiej
Aleja Juliusza Słowackiego 22,
30-007 Kraków

godz. eliminacji
10:00 – 13:30
14:30 – 17:00

17:00 – 18:00 - prezentacja działań Biblioteki Polskiej Piosenki / rozmowa z Kubą Blokeszem – laureatem 13. OFPA

18:00 - ogłoszenie wyników eliminacji

18.15 - koncert KUBA BLOKESZ z zespołem Szkice miejskie i nie tylko. Organizatorem koncertu jest Biblioteka Polskiej Piosenki. WSTĘP WOLNY!!!Jury:
• Jan Kondrak - Przewodniczący Jury
• Andrzej Zarycki
• Waldemar DomańskiLista uczestników krakowskich eliminacji
Reprezentanci regionów wytypowani w I etapie podczas Eliminacji Regionalnych wystąpią 18 i 19 lutego w Konkursie Krajowym podczas 20. OFPA w Rybniku. O tym, ile osób zakwalifikuje się do następnego etapu decyduje Jury. Finał Konkursu Krajowego odbędzie się 20 lutego, a Koncert Laureatów i Koncert Galowy 21 lutego.Więcej informacji o 20. OFPA na stronie Organizatora festiwalu1 grudnia 2015 r.

59. Lekcja Śpiewania - "Kolędy do śpiewania po domach"

20 grudnia 2015,
Kraków, Mały Rynek
godzina 17.00

Tematem 59. Lekcji Śpiewania z udziałem kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności były jak zwykle w okresie przedświątecznym, kolędy. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała bezpłatne śpiewniki.Pobierz śpiewnik (13,5 MB) Zobacz galerię zdjęćPatroni medialni:
Przeczytaj więcej o 59. Lekcji Śpiewania


16 grudnia 2015 r.

Studio Nagrań Biblioteki Polskiej Piosenki

Sensacja! Rewelacja!
Mamy dla Was prezent na święta.
Studio Nagrań Biblioteki Polskiej Piosenki.
Nie bądź karpiem. Nagraj kolędę! Za darmo!

Od 6 grudnia czekamy na pierwszych kolędników. Szukajcie nas na placu przed Radiem Kraków (al. Słowackiego 22). Przygotowaliśmy dla Was 12 podkładów do najpiękniejszych polskich kolęd. Wasze głosy zarejestrują zawodowcy. Każdy kto nagra kolędę w naszym studio otrzyma (za darmo) płytę CD ze swoim wykonaniem. Studio działa do 20 grudnia w godz. 13.00-19.00. W trakcie jednej sesji nagrywamy jedną kolędę. Równocześnie może śpiewać 5 osób dorosłych, bądź 7 dzieci.

Zarezerwujcie czas w studio.

Jeżeli rezygnujesz z terminu, pamiętaj o zwolnieniu go w systemie.Aby ułatwić przygotowanie się do nagrania, poniżej prezentujemy podkłady muzyczne:
Realizacja nagrań:

6 grudnia 2015 r.

58. Lekcja Śpiewania

LVIII Lekcja Śpiewania

11 listopada 2015,
Kraków, Rynek Główny
godzina 17.00

11 listopada 2015 roku na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się 58. Lekcja Śpiewania. Tradycyjnie Artyści z kabaretu Loch Camelot pod przewodnictwem Ewy Korneckiej, wspólnie ze zgromadzoną na Rynku publicznością zaśpiewali najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki. Koncert poprowadzili Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański oraz Kazimierz Madej Dyrektor kabaretu Loch Camelot. Na tę szczególną okazję Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała 5000 bezpłatnych śpiewników. Koncert tradycyjnie otrzymał honorowy patronat profesora Jacka Majchrowskiego.


Pobierz śpiewnik (13,9 MB) Zobacz galerię zdjęćPatroni medialni:
27 października 2015 r.

Koncert Memento Vitae

1 listopada 2015,
Kraków, Cmentarz Rakowicki
godzina 19.00

Biblioteka Polskiej Piosenki we współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie organizuje Memento Vitae – koncert bez oklasków, który odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim i w swej wymowie ma być apoteozą życia w obliczu śmierci. Chcemy tym samym przypomnieć i zaznaczyć różnice pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter Dnia Wszystkich Świętych. Realizację tego projektu dyrektor Waldemar Domański planował od wielu lat, jednak dopiero w 2015 roku pojawiły się możliwości zorganizowania tego wydarzenia. Do udziału w koncercie zaproszeni zostali wyjątkowi wokaliści, m.in. Basia Stępniak-Wilk, Karolina Leszko, Przemysław Branny i Bartłomiej Przytuła oraz instrumentaliści, m. in. kwartet smyczkowy Fusion Strings. Repertuar koncertu/spektaklu stanowią polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do refleksji na temat życia. Utwory instrumentalne przeplatają się z fragmentami utworów literackich, nawiązującymi nastrojem do charakteru dnia.
Więcej informacji o kocercie


30 października 2015 r.

57 1/35. Lekcja Śpiewania

13 września 2015,
Kraków, Plac Szczepański
godzina 17.00Tematem 57 1/35. Lekcji Śpiewania z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności były historyczne pieśni niepodległościowe oraz pieśni związane z Solidarnością. W ramach obchodów 35-lecia NSZZ "Solidarność" i podpisania Porozumień Sierpniowych zaśpiewaliśmy na Placu Szczepańskim w Krakowie piosenki, które w czasie stanu wojennego bywały zakazane. Były wśród nich utwory znane, po wielokroć już śpiewane, patetyczne i wesołe, ale także układane w więzieniach.
Na Lekcję Śpiewania zaprosili: Wojciech Grzeszek - Przewodniczący Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” i Waldemar Domański – Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Uczestnicy tradycyjnie otrzymali bezpłatne śpiewniki.Pobierz śpiewnik (6,1 MB) Zobacz galerię zdjęć


Patroni medialni:

Więcej informacji o 57 1/35. Lekcji Śpiewania


14 września 2015 r.

57. Lekcja Śpiewania - "Nie masz to jak Pierwsza, nie"

5 sierpnia 2015,
Kraków, Mały Rynek
godzina 19.00

5 sierpnia 2015 o godzinie 19.00 na Małym Rynku w Krakowie odbył się koncert z udziałem kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności. Przedmiotem 57 Lekcji Śpiewania zatytułowanej „Nie masz to jak Pierwsza, nie” były, jak zwykle, pieśni tematycznie związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa - Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała na tę okazję 4000 śpiewników.

Dodatkową atrakcją Lekcji Śpiewania był występ laureatki konkursu „Śpiewać każdy może”.
„Śpiewać każdy może” to jeden z najstarszych i najbardziej cenionych, niestety już nieistniejących konkursów piosenki. W Rotundzie od ponad 30 lat, co miesiąc uczestnicy konkursu mieli szansę zaprezentować swoje umiejętności wokalne przed profesjonalnym jury i zaśpiewać na scenie, na której występowały największe gwiazdy polskiej muzyki. „Śpiewać każdy może” dostarczał publiczności rozrywki i prawdziwych emocji, a nierzadko wyłaniał talenty jak: Grzegorz Turnau, Renata Przemyk czy Grzegorz Halama. W grudniu 2014 r. odbył się ostatni konkurs. Do tej pory, na krakowskiej scenie nie pojawiła się alternatywa dla „Śpiewać każdy może”. Biblioteka Polskiej Piosenki chcąc przypomnieć występy młodych, wyjątkowo zdolnych artystów postanowiła zorganizować koncert laureatów na scenie tuż przed Lekcją Śpiewania.Pobierz śpiewnik (12,7 MB) Zobacz galerię zdjęć

Patroni medialni:

Więcej informacji o 57. Lekcji Śpiewania


6 sierpnia 2015 r.

Zapraszamy na spotkanie Towarzystwa Śpiewaczegowtorek 30.06
godz.: 18.00
Klub "Kazimierz"
Krakowska 13
pod hasłem ŚPIEW TO ZDROWIEwspólne przedsięwzięcie:
Fundacji Loch Camelot
Klubu "Kazimierz"
Biblioteki Polskiej Piosenki25 czerwca 2015 r.

Biblioteka Polskiej Piosenki wspólnie z Lokomotywą - Koalicją Kolei Galicyjskiej zapraszają na bicie kolejnego rekordu świata w odśpiewaniu piosenki kolejowej. Tym razem wykonamy nieśmiertelny przebój "Wars wita Was"!Czas pobić kolejny rekord!!!
Tym razem zaśpiewamy piosenkę pt. "Wars wita Was"


5 lipca 2015 r.
Stacja PKP Kasina Wielka
godz.: 14:00Najbliższa niedziela? Oczywiście Beskid Wyspowy. Oczywiście najpiękniej położona stacja kolejowa w Polsce. Oczywiście Kasina Wielka. Oczywiście bijemy rekord świata w śpiewaniu piosenek kolejowych. Oczywiście zaprasza Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Biblioteka Polskiej Piosenki i Lokomotywa - Koalicja Kolei Galicyjskiej. Prowadzi jak zwykle Waldemar Domański.
W tym roku okazja szczególna. Po Beskidzie Wyspowym ruszają pociągi retro.


W niedzielę można przyjechać nimi z Chabówki [http://skansenchabowka.pl/pociagi-retro/rozklady-jazdy/]

lub z Nowego Sącza
[http://nsmk.pl/pociag-do-spiewania/]

Pamiętajcie: czekamy o godz. 14.00

Rok temu ponad tysięczny tłum śpiewał słowa wielkiego przeboju "Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg". 13 lipca 2015 na stacji PKP w Kasinie Wielkiej ustalono rekord świata w jednoczesnym odśpiewaniu piosenki kolejowej. Lokomotywa nie zwalnia, jedzie dalej.

1 lipca 2015 r.

Potańcówka z polskimi przebojami, czyli majówka w czerwcu na Placu Szczepańskim6 czerwca 2015
Plac Szczepański
19.00 – 21.00W dobie rozrywek schlebiających gustom młodych pokoleń, Biblioteka Polskiej Piosenki proponuje nienachalną imprezę muzyczną dla ludzi po pięćdziesiątce.

W repertuarze muzyka z okresu międzywojennego, socrealizmu, przez big beat, aż po piosenki z lat 80-tych. Usłyszycie Państwo utwory Piotra Szczepanika, Skaldów Krzysztofa Krawczyka, ale też Eugeniusza Bodo, zespołu Kombi. Zaśpiewa również Czesław Niemen, Maria Koterbska, Jerzy Połomski, Zbigniew Wodecki i wielu innych.

Prowadzący imprezę Waldemar Domański (Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki) przygotował dla tańczących liczne zabawy: m.in.: „Panie proszą Panów”, „lokomotywa” oraz niespodzianki. Nie zabraknie ciekawostek dotyczących powstania piosenek, autorów muzyki i słów.
v Atrakcją popołudnia będzie także nauka walczyka przy dźwiękach utworów „Trzej przyjaciele z boiska”, „Krakowska kwiaciarka”, „Niebieska chusteczka”.

Konwencja muzycznego spotkania na placu Szczepańskim jest eksperymentem Biblioteki Polskiej Piosenki. Chcemy w przyszłym roku od 1 maja do 1 września organizować weekendowe spotkania muzyczne na Małym Rynku, podczas których sącząca się do z głośników muzyka zachęcałaby do tanecznych pląsów.
Dla przykładu, w Argentynie tzw. milongi gromadzą tysiące ludzi, którzy w parkach i na skwerach tańczą w rytm tanga. Naszym zdaniem w Krakowie brakuje cyklicznej imprezy, która nie byłaby przesadnie hałaśliwa, skierowanej do nieco starszej młodzieży.DSC_9999 DSC_9975 DSC_9995 DSC_9982
DSC_9990 DSC_9967 DSC_9978 DSC_9973
DSC_9964 DSC_9970 DSC_9962 DSC_9968
DSC_9957 DSC_9963 DSC_9951 DSC_9953
DSC_9944 DSC_9948 DSC_9930 DSC_9938
DSC_9910 DSC_9928 DSC_9924 DSC_9904
DSC_9899 DSC_9900 DSC_9890 DSC_9887
DSC_9884 DSC_9875 DSC_9873 DSC_9871
DSC_9870 DSC_9865 DSC_9864 DSC_9862
DSC_9869 DSC_9867 DSC_9842 DSC_9854
DSC_9850 DSC_9840 DSC_9821 DSC_9833
DSC_9819 DSC_9818 DSC_9816 DSC_9804
DSC_9817 DSC_0252 DSC_9809 DSC_0234
DSC_0248 DSC_0240 DSC_0218 DSC_0221
DSC_0211 DSC_0205 DSC_0200 DSC_0204
DSC_0198 DSC_0196 DSC_0186 DSC_0184
DSC_0179 DSC_0164 DSC_0137 DSC_0134
DSC_0141 DSC_0135 DSC_0130 DSC_0125
DSC_0119 DSC_0107 DSC_0102 DSC_0100
DSC_0105 DSC_0098 DSC_0094 DSC_0096
DSC_0082 DSC_0092 DSC_0074 DSC_0052
DSC_0080 DSC_0044 DSC_0035
DSC_0030 DSC_0033 DSC_0045 DSC_0028
DSC_0027 DSC_0025 DSC_0018 DSC_0015
DSC_0024 DSC_0023 DSC_0017 DSC_0016
DSC_0010 DSC_0012 DSC_0005 DSC_0014
4 czerwca 2015 r.

Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki zaprasza do Wieliczki na próbę bicia rekordu Guinnessa w ilości par tańczących poloneza.9 maja 2015
Stadion „Górnika”
Wieliczka
Start: 9.30W bicie rekordu organizatorzy (posłanka na Sejm RP Elżbieta Achinger oraz Stowarzyszenie Wielickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku) chcą zaangażować mieszkańców powiatu wielickiego niezależnie od wieku i zainteresowań. Swoje poparcie dla idei wyrazili już dyrektorzy szkół i przedszkoli, chóry, towarzystwa śpiewacze, grupy taneczne i artystyczne, Koła Gospodyń Wiejskich, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, górnicy i członkowie organizacji samorządowych oraz Biblioteka Polskiej Piosenki z Krakowa.

Bicie rekordu połączone jest z obchodami 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, którą mieszkańcy Wieliczki zamierzają świętować patriotycznie i radośnie. Wśród uczestników bicia rekordu Guinnessa zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody. Ze względu na wymogi regulaminowe obowiązuje strój narodowy/ ludowy lub wizytowy. Poloneza poprowadzi Waldemar Domański.

8 maja 2015 r.

56. Lekcja Śpiewania - "Majowa jutrzenka"

3 maja 2015,
Kraków, Mały Rynek
godzina 17.00

Tematem 56. Lekcji Śpiewania z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności były, jak zwykle, pieśni tematycznie związane ze Świętem Konstytucji 3 Maja i nie tylko. Lekcja tradycyjnie odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała 3500 śpiewników.

Pobierz śpiewnik (10,9 MB) Zobacz galerię zdjęć

Przeczytaj więcej o 56. Lekcji Śpiewania

24 kwietnia 2015 r.

Festiwal Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka

Biblioteka Polskiej Piosenki w imieniu organizatorów Festiwalu Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka zaprasza do Chorzowa. W ramach festiwalu zostanie zorganizowany konkurs, który stworzy autorom, kompozytorom oraz wykonawcom szansę podjęcia tradycyjnych, polskich wątków muzycznych. Organizatorzy wydarzenia proponują przetworzenie tych wątków i wniesienie na maksymalnie wysoki poziom artystyczny. Dopuszczalne jest użycie różnorodnych instrumentów oraz zastosowanie nowoczesnych aranżacji. Dzięki temu ten rodzaj twórczości muzycznej mógłby być odczytany na nowo, jako oryginalny i atrakcyjny.
więcej:http://muzeumgpe-chorzow.pl

22-23 sierpnia
Górnośląski Park EtnograficznyKonkurs na piosenkę premierowąDo 30 kwietnia 2015 - nabór do konkursu na piosenkę premierową (komisja zakwalifikuje 10 piosenek przyznając po 1000 zł za każdą do podziału między autora i kompozytora. Aby wziąć udział w konkursie należy wysłać swoją interpretację w postaci mp3 na adres: adres: rajman@muzeumgpe-chorzow.pl lub drogą pocztową na adres: Muzeum „ Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie ”, ul. Parkowa 25, 41-500 Chorzów, dopisek: Grześkowiak.

Konkurs debiutantówDo 30 kwietnia 2015 – nabór do konkursu debiutów (scoverowanie utworu Kazimierza Grześkowiaka, bądź Silnej Grupy pod Wezwaniem wg. listy utworów w załączniku regulaminu na stronie GPE- nagroda 500 zł i przejście do konkursu finałowego z możliwością walki o jedną z trzech nagród (pula 5000 zł).

regulamin konkursu

Pliki do pobrania
regulamin-festiwalu-polskiej-piosenki-imienia-kazimierza-grzeskowiaka.doc
festiwal-polskiej-piosenki---regulamin-na-wykonanie-utworu-muzycznego.doc
festiwal-polskiej-piosenki---regulamin-na-stworzenie-utworu-slowno---muzycznego.doc
formularz-zgloszeniowy-do-konkursu-na-cover.doc
formularz-zgloszeniowy-do-konkursu-na-utwor.doc
zalacznik-nr-1-lista-utworow.doc

Turniej freestylerów


23 marca 2015 r.

Nagroda Obywatelska 25-lecia Samorządności dla Dyrektora BPP Waldemara Domańskiego

9 marca 2015 roku Waldemar Domański, Dyrektor Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki i krakowski aktywista odebrał z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego prestiżową Nagrodę Obywatelską 25–lecia Samorządności. Uroczystość odbyła się w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie.

Inicjatorem przyznania Waldemarowi Domańskiemu tej nagrody był Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, natomiast wniosek o przyznanie nagrody złożyły: Unia Metropolii Polskich oraz Związek Miast Polskich.

Waldemar_Domanski_Nagroda_Obywatelska_25_lat_Samorzadnosci-1


11065218_805304776212390_742294547_oMEDIA

wd NAGRODA 2015 dp nagroda2015 Gazeta Wyborcza nagroda2015 Magiczny Krakow
 10 marca 2015 r.

Pieśń „Czerwone Maki na Monte Cassino” wróci do Polski!

Informujemy, że 2 lutego 2015 r. otrzymaliśmy informację ze strony rządu Bawarii, że bawarskie Ministerstwo Finansów i Rozwoju Regionalnego jest gotowe do przekazania praw do pieśni „Czerwone Maki na Monte Cassino”. Mamy nadzieję, że trafią one do Biblioteki Polskiej Piosenki. Decyzja jest rezultatem kilkumiesięcznej korespondencji między władzami Bawarii, a BPP.


MEDIA

DP czerwone Maki cm newsweek cm gn cm gw
cm mk cm dw cm lk cm katowice
cm wiara cm czas bochnia
 więcej: www.CzerwoneMaki.eu2 lutego 2015 r.

55. Lekcja Śpiewania - "Kolędy do śpiewania po domach"

21 grudnia 2014,
Kraków, Mały Rynek
godzina 17.00

Tematem 55. Lekcji Śpiewania z udziałem kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności były jak zwykle w okresie przedświątecznym, kolędy. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała bezpłatne śpiewniki.
Koncert poprowadził Waldemar Domański i Kazimierz Madej, a przy pianinie zasiadła Ewa Kornecka. Dla najbardziej wytrwałych kolędników, którzy pojawili się na Małym Rynku Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała bezpłatne płyty z podkładami do samodzielnego zaśpiewania kolęd.
Atrakcją koncertu był występ Katy Carr, reprezentacji Dziennikarzy TVP oraz wokalistów nagrywających kolędy w Mobilnym Studiu Nagrań Biblioteki Polskiej Piosenki od 5 grudnia na Rynku w Krakowie. Więcej: www.NagrajKolede.pl
Ponadto na scenie zaśpiewali uczniowie z również Szkolny Zespół Wokalny działający w Zespole Szkół Ekonomicznych Nr 2 w Krakowie.Pobierz śpiewnik (4,06 MB) Zobacz galerię zdjęćPatroni medialni:
Przeczytaj więcej o 55. Lekcji Śpiewania


22 grudnia 2014 r.

33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce


13 grudnia 2014 roku mija 33. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Z tej okazji pragniemy przypomnieć jedną z najsłynniejszych piosenek tamtego okresu, czyli "Zieloną WRON-ę". Pierwsze nagranie zostało zarejestrowane w obozie dla internowanych w Łupkowie, w 1982 roku. Piosenkę z akompaniamentem gitarowym wykonywali internowani działacze NSZZ "Solidarność". Poniżej w materiale TVP Historia prezentujemy to oryginalne wykonanie, przeplatane obrazami z tamtych czasów.
Materiał TVP Historia
"Zielona WRON-a" z powodzeniem była wykonywana podczas krakowskich Lekcji Śpiewania. Od 2002 do 2014 roku odbyło sie już ponad 50 koncertów, w których udział wzięło łącznie prawie pół miliona osób. Pomysłodawcą Lekcji Śpiewania jest Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki. "Zielona WRON-a" stała się wielkim przebojem listopadowych koncertów. Poniżej prezentujemy tę piosenkę w wykonaniu artystów Kabaretu Loch Camelot, zgromadzonej publiczności oraz autora tekstu pierwszych trzech zwrotek, profesora Jacka Balucha. W latach 80. był on członkiem Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" UJ, po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany.31. Lekcja Śpiewania, Kraków, Rynek Główny, 11 listopada 2008 r.

12 grudnia 2014 r.

Zapraszamy na konkurs "Śpiewać każdy może"

10 grudnia 2014
19:00

Edycja specjalna z okazji 40lecia Rotundy


Gość specjalny – Gienek Loska

Wystąpią również
Antek Krupa & Workaholic oraz Robert Kasprzycki

Centrum Kultury Rotunda obchodzi w tym roku 40-lecie działalności. Z tej okazji czeka nas też uroczysta edycja Śpiewać Każdy Może.Wystąpią wybrani laureaci z lat 2013-14, gość specjalny Gienek Loska, Antek Krupa & Workaholic oraz Robert Kasprzycki.


Utwory konkursowe oceniać będzie nasze niezastąpione jury w składzie: Leszek Wójtowicz, Marek Michalak, Marek Stryszowski, Zbigniew Książek, Antoni Krupa, Lidia Jazgar oraz gość specjalny wieczoru Gienek Loska.


ZAŚPIEWAJ Z BIBLIOTEKĄ POLSKIEJ PIOSENKI

Dla zwycięzców śpiewaczych potyczek Biblioteka Polskiej Piosenki ma nagrodę - występ przed Lekcją Śpiewania dla kilkutysięcznej widowni.
Szczegóły już wkrótce.


"G i e n e k L o s k a – charyzmatyczny wokalista, gitarzysta, kompozytor, osobowość. Gienek Loska to wokalista o porywającym, niezwykle ekspresyjnym głosie. Jego koncerty przez wielu są porównywane do klimatów towarzyszących występom największych amerykańskich muzyków. Charyzmatyczny artysta, który zawsze tworzy porywające i niepowtarzalne widowisko.
Więcej informacji:
https://www.facebook.com/pages/Gienek-Loska-Band


Antek Krupa & Workaholic - "Blues o rozwianych włosach na wietrze" w programie utwory z płyty "Amela" oraz z programu Marka Grechuty i grupy "Wiem".
Antek Krupa - muzyk, radiowiec grał ‚ m.inn w zespole Jazz Band Ball Orchestra i w Grupie WIEM Marka Grechuty
więcej informacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Krupa
http://www.workaholic.org.pl/

Robert Kasprzycki - jeden z najbardziej znanych reprezentantów polskiej piosenki autorskiej, już na debiutanckiej płycie "Niebo do wynajęcia" dowiódł, że potrafi swą twórczością zainteresować także odbiorców nie będących fanami tego gatunku. Znany śpiewający autor, poeta o duszy rockmana. Jego najnowszy album "CZTERY" miał premierę w radiowej Trójce 4.10.
Więcej informacji:
http://www.kasprzycki.pl/]
https://www.facebook.com/RobertKasprzyckiBand
2 grudnia 2014 r.

MOBILNE STUDIO NAGRAŃ BIBLIOTEKI POLSKIEJ PIOSENKI


Pomysł rejestrowania głosów mieszkańców Krakowa powstał podczas 53. Lekcji Śpiewania, w której udział wziął także Prezydent RP – Bronisław Komorowski – 5 sierpnia br. W sierpniu oraz wrześniu br. w inicjatywie związanej z rejestrowaniem pieśni patriotycznych, wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym krakowscy Radni. Krakowski Album Patriotyczny spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów. Uczestnicy nagrań mieli także okazję wystąpić na scenie podczas 54. Lekcji Śpiewania, na Rynku Głównym.

Zainspirowani sukcesem Krakowskiego Albumu Patriotycznego postanowiliśmy kontynuować akcję także w okresie świąt Bożego Narodzenia. Celem Mobilnego Studia Nagrań BPP jest rejestracja polskich kolęd zaśpiewanych przez mieszkańców Krakowa oraz turystów. Akcja rozpocznie się 5 grudnia i potrawa do końca 2014 r.

SZUKAJ NAS NA RYNKU GŁÓWNYM, POD RATUSZEM

kap koledy2 kap mapka
"Bóg się rodzi!" w wykonaniu Waldemara Domańskiego - Dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki


RYNEK GŁÓWNY
Pod RatuszemHARMONOGRAM SESJI NAGRANIOWYCH
I TURA
5 grudnia
Godz.: 18.00 do 19.00

6,7 grudnia
Godz.: 12.00 do 19.00

II TURA
12,13,14 grudnia
Godz.: 12.00 do 19.00

III TURA
19,20,21, 22, 23 grudnia
21 grudnia LEKCJA ŚPIEWANIA
Godz.: 12.00 do 19.00

IV TURA
27,28, 29, 30 grudnia
Godz.: 12.00 do 19.00

W praktyce:
W samochodzie dostawczym typu van zamknęliśmy profesjonalne studio nagraniowe. Dzięki wsparciu firmy multiREClab możliwe jest zarejestrowanie w profesjonalny sposób pieśni i piosenek zaśpiewanych przez krakowian oraz turystów. Po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub mailowej czasu w studiu, chętni mogą bezpłatnie zarejestrować swoje piosenki. W przypadku kolęd, firma multiREClab przygotowała odpowiednie podkłady. Śpiewający przekazują prawa do wykorzystania swojego głosu Bibliotece Polskiej Piosenki, podpisując stosowne oświadczenie. Dzięki temu możemy zamieścić ich piosenki na stronie www.NagrajKolede.pl oraz www.BibliotekaPiosenki.pl

rezerwacja studia:
tel.: 602 188 888 lub +48(12) 3574444
e-mail: biblioteka@bibliotekapiosenki.pl

Nasza inicjatywa pozbawiona jest elementów komercyjnych. Służy promocji polskiej muzyki oraz Krakowa. Na lokalizacje naszego Studia wybraliśmy Rynek Główny, nie tylko z powodu obecności turystów, którzy będą mogli zarejestrować wyjątkową pamiątkę z Krakowa, ale także ze względu na Targi Bożonarodzeniowe, które skupiają wielu mieszkańców naszego miasta.

PRASA

msn reporter msn fakt msn magiczny msn onet
dp


8 grudnia 2014 r.

"Latające" Studio Nagraniowe Biblioteki Polskiej Piosenki

Informujemy, że Latające Studio Nagraniowe Biblioteki Polskiej Piosenki jedzie na Podhale ... hej !!! Z tej okazji zaplanowano historyczną sesję nagraniową w ramach Jesiennego Charta 2014, czyli Ogólnopolskiego Spotkania Ludzi Wolnych Zawodów. W sobotę, 29 listopada 2014 r., w Jasnym Pałacu w Zakopanem dokonamy zbiorowego gwałtu trąbki Eustachiusza naszego dźwiękowca nieszkolonymi głosami uczestników Jesiennego Charta nagrywając pieśń „Upływa szybko życie…”.Aby uniknąć ewentualnego wstydu i spodziewanej kompromitacji podczas sesji nagraniowej, uczestnikom zaleca się przećwiczenie pieśni w warunkach domowych. W tym celu przydatny będzie link, pod którym znajdziecie podkład i słowa:Dla przypomnienia: Jesienny Chart, czyli Ogólnopolskie Spotkania Ludzi Wolnych Zawodów, odbędzie się 28-30 listopada 2014 r. Imprezę wymyślił dziennikarz Telewizji Kraków Wojciech Mróz w czasie rejsu dziennikarzy żaglowcem "Dar Młodzieży" do Kopenhagi. Przez pierwsze kilka lat impreza miała w nazwie hasło "Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Wieloboju Nieobliczalnie Morderczym". Z czasem rozrosła się o uczestników innych profesji. Co roku jesienią pojawiają się na "Charcie" Zakopanego muzycy, artyści, aktorzy, pisarze i dziennikarze...i od paru lat także Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki. W tym roku Waldemar Domański wygłosi nieodpowiedzialny intelektualnie referat pt: "Czym różnią się Pogromcy Bazgrołów od pogromców duchów i pogrobowców Moczara w kontekście Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka"

Przeczytaj więcej o Charcie.


26 listopada 2014 r.

54. Lekcja Śpiewania - "Radosna Niepodległości"

11 listopada 2014,
Kraków, Rynek Główny
godzina 17.00

11 listopada 2014 roku na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się 54. Lekcja Śpiewania. Tradycyjnie Artyści z kabaretu Loch Camelot pod przewodnictwem Ewy Korneckiej, wspólnie ze zgromadzoną na Rynku publicznością zaśpiewali najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki. Koncert poprowadzili Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański oraz Kazimierz Madej Dyrektor kabaretu Loch Camelot. Na tę szczególną okazję Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała 5500 bezpłatnych śpiewników. Koncert tradycyjnie otrzymał honorowy patronat profesora Jacka Majchrowskiego.


Pobierz śpiewnik (2,9 MB) Zobacz galerię zdjęć

Patroni medialni:
21 października 2014 r.

Biblioteka Polskiej Piosenki poleca 50. Jubileuszowy Studencki Festiwal Piosenki – Krakowski Festiwal Piosenki


plakat

Kraków 16 – 19 października 2014

PROGRAM:

16.10.2014. czwartek
Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12
11.00 Przesłuchania konkursowe

DZIEŃ KRAKOWSKI

19.00 „POD BUDĄ i przyjaciele” – występują: Renata Przemyk TRIO, Jan Hnatowicz, Robert Kasprzycki, Krzysztof Piasecki (koncert w reż. Anny Treter)
21.00 „Gdzieś w Pseudolandii... Chodu na trzy ?...” w wykonaniu Teatru Loch Camelot (spektakl muzyczny w reż. Ewy Korneckiej)

17.10.2014. piątek
Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12
11.00 Przesłuchania konkursowe
19.00 „Odpowie ci wiatr” – koncert Chóru I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego w Krakowie oraz Chóru Absolwentów I LO „Kanon"
kierownictwo muzyczne: Ryszard Źróbek
21.00 „Zaklinam czas” – Jacek Wójcicki (premiera nowego programu – akademia ku czci Michała Zabłockiego)Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232
19.00 „Tomek Wachnowski – 30stka po krakowsku"
Gospodarz Koncertu - Lidia Jazgar
Goście: Basia Stępniak – Wilk, Agata Ślazyk, Paulina Bisztyga, Marcin Daniec, Adam Ziemianin, Marcin Skrzypczak, Piotr Bzowski, Bogdan Sabała, Tadeusz Leśniak & FORTET
Kino „Wrzos”, ul. Zamojskiego 50
19.00 „Pogoda na pogodzenie” (koncert łagodny) –
występują: Agata Rymarowicz i Tadeusz Krok18.10.2014. sobota
Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

19.00 Koncert Finałowy
Część I: Koncert Laureatów 50. SFP
Część II: „Piosenka aktorska… i inne demony” (koncert laureatów poprzednich edycji SFP)
scenariusz i reżyseria: Bogusław Sobczuk
scenografia: Marek Grabowski
kierownictwo muzyczne: Jasiek Kusek
19.10.2014. niedziela

„forty”, Kopiec Kościuszki, al. Waszyngtona
19.00 „Wszyscyśmy kupcy starej tandety – czyli żadnego jubileuszu nie będzie”
Koncert Jubileuszowy dedykowany Prof. Marcie Stebnickiej
scenariusz, scenografia, kostiumy, reżyseria: Agata Duda – Gracz

   


PDF_Logo

POBIERZ PROGRAM


PDF_Logo
POBIERZ INFORMACJĘ PRASOWĄ


 


15 października 2014 r.

II edycja Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego

10-12 października 2014,
Gdański Teatr Szekspirowski


II edycja Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego
odbędzie się w dniach 10-12 października 2014 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Oddźwięk pierwszego Festiwalu przeszedł najśmielsze oczekiwania, w związku z czym organizatorzy pragną kontynuować popularyzację twórczości jednego z największych polskich autorów ostatniego pięćdziesięciolecia. Podczas drugiej odsłony Festiwalu przewidziano szereg koncertów, spotkań, wystaw oraz drugą edycję Konkursu Interpretacji Piosenek autorstwa Mistrza. On sam będzie przewodniczył jury, które będzie oceniać wykonawców. Ponadto udział w Festiwalu potwierdzili goście honorowi: Jerzy Derfel, Grzegorz Wasowski oraz Maria Szabłowska.

Dorobek Wojciecha Młynarskiego jest niezwykle bogaty, co pozwala na stworzenie urozmaiconego programu wydarzeń festiwalowych. Podczas tegorocznej edycji zostanie ukazana różnorodność twórczości Wojciecha Młynarskiego, a zaproszeni do współpracy artyści będą mieli szansę rzucić nowe światło na jego utwory. W tym roku wyeksponowania będzie ta część dorobku artystycznego Mistrza, która powstała w wyniku współpracy z Jerzym Wasowskim. W związku z tym w programie festiwalu znalazła się m.in. wystawa fotograficzna poświęcona obu twórcom. „Młynarski&Wasowski" to również temat przewodni koncertu galowego, podczas którego zaproszeni goście wykonają dobrze znane utwory, część z nich w nowych interpretacjach, a także przypomną zapomniane lub mniej znane utwory duetu. Mamy nadzieję, że Festiwal stanie się wyjątkową i wartościową propozycją na kulturalnej mapie Polski oraz przyciągnie rzeszę entuzjastów twórczości Wojciecha Młynarskiego.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Róbmy swoje dla kultury.

Dyrektorem artystycznym jest Jacek Bończyk - aktor, wokalista i reżyser spektakli muzycznych, który jest także pomysłodawcą całego zamierzenia.

Partnerem Festiwalu jest Grupa Energa.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wydarzenia artystyczne Priorytetu Muzyka.

Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk oraz Prezydent Miasta Gdańska - Paweł Adamowicz. Patronat nad Festiwalem objął również Prezydent Miasta Wejherowa.

Przeczytaj więcej na stronie festiwalu.


1 października 2014 r.

Krakowscy Radni wspólnie z mieszkańcami nagrywają płytę "Krakowski Album Patriotyczny"

Prezentujemy pierwsze fachowo zrealizowane nagrania do Krakowskiego Albumu Patriotycznego:

Krakowski Album Patriotyczny


"Białe Róże" Teresa Grzeszczyszyn

Janina i Janusz CiepielaJanina i Janusz CiepielaWaldemar Domańskiśpiewają Radni Krakowa
dźwięk: multiREClabśpiewają Radni Krakowa
dźwięk: multiREClab

Sesja nagraniowa w krakowskim Magistracie:

18 września
Urząd Miasta Krakowa
Pl. Wszystkich Świętych 3-4
Sala Kupiecka
14.00 -16.00


18 września w Sali Kupieckiej krakowskiego Magistratu Radni Miasta wzięli udział w nagraniu pieśni i piosenek patriotycznych z okresu wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Inicjatywa Biblioteki Polskiej Piosenki oraz firmy multiREClab ma na celu udowodnienie, że „patriotyzm nie musi być cierpieniem”. Radni biorąc udział w nagraniach aktywnie włączają się w obchody 100-tnej rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów. Ten ważny, historyczny jubileusz doceniły najwyższe władze państwowe, biorąc udział w 53. Lekcji Śpiewania na Rynku w Krakowie, 5 sierpnia br. Koncert, którego od ponad 10 lat organizatorem jest Biblioteka Polskiej Piosenki, uświetnili między innymi: Prezydent RP - Bronisław Komorowski, Prezydent Krakowa - prof. Jacek Majchrowski, Pani Prezydentowa - Karolina Kaczorowska, wnuk Józefa Piłsudskiego - Krzysztof Jaraczewski, Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Sowa oraz Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller.

Radni Miasta "zagłosowali" śpiewająco, nagrywając pieśni i piosenki z okresu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Realizacja nagrań zaowocuje wydaniem płyty CD, która zostanie rozdana mieszkańcom Krakowa. Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki podczas Sesji Rady Miasta – 10 września, zgłosił propozycję powołania okazjonalnego Chóru Rady Miasta Krakowa w ramach obchodów 100-lecia "Kadrówki".


Lista Radnych, którzy wzięli udział w nagraniu:

1. BASSARA MAGDALENA
2. JANTOS MAŁGORZATA
3. KOŚMIDER BOGUSŁAW
4. MALISZEWSKA TEODOZJA
5. MIGDAŁ ADAM
6. MROCZEK ANNA
7. PABIAN KATARZYNA
8. PATENA MARTA
9. SMOK BOGDAN
10. SONIK JERZY
11. URYNOWICZ TOMASZ

śpiewają Radni Krakowa
dźwięk: multiREClab

śpiewają Radni Krakowa
dźwięk: multiREClabśpiewają Radni Krakowa
dźwięk: multiREClab
Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki - Waldemar Domański daje przykład:
1. Krakowski Album Patriotyczny 18 września 2014 Magistrat 5. Krakowski Album Patriotyczny 18 września 2014 Magistrat 4. Krakowski Album Patriotyczny 18 września 2014 Magistrat 2. Krakowski Album Patriotyczny 18 września 2014 Magistrat
6. Krakowski Album Patriotyczny 18 września 2014 Magistrat 7. Krakowski Album Patriotyczny 18 września 2014 Magistrat 8. Krakowski Album Patriotyczny 18 września 2014 Magistrat 9. Krakowski Album Patriotyczny 18 września 2014 Magistrat
11. Krakowski Album Patriotyczny 18 września 2014 Magistrat 10. Krakowski Album Patriotyczny 18 września 2014 Magistrat 3. Krakowski Album Patriotyczny 18 września 2014 Magistrat
 
PARTNER AKCJI


test-test-test-1407167000


17 września 2014 r.

Biblioteka Polskiej Piosenki kręci krakowski teledysk!

8 wrzesnia 2014, krakowski Rynek zamienił się w plan teledysku do piosenki Małgorzaty Krzysicy "Kapelusze". Uczestnicy (wśród nich także pies) nosili różne nakrycia głowy - tytułowe kapelusze, ale także czapki i maski. Mieli też plażowe akcesoria - płetwy, piłki, kółka dmuchane. Mogli do woli wszystko przymierzać, odgrywać scenki, improwizować. Do zabawy wciągani byli także przechodnie i obładowani bagażami zagraniczni turyści.

Mając na uwadze doskwierający brak polskiej muzyki w uszach Krakowian postanowiliśmy wspólnie z mieszkańcami stworzyć teledysk do piosenki krakowskiej artystki– Małgorzaty Krzysicy. Tym samym pragniemy zwrócić uwagę na trudności jakie mają amatorskie zespoły i soliści w wypromowaniu swojej muzyki w mediach. Biblioteka Polskiej Piosenki zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w tym „krakowskim teledysku”. Nakłady finansowe przeznaczone na realizację naszego przedsięwzięcia są równe 0. Dlatego solennie obiecaliśmy każdemu uczestnikowi naszego eventu, że za swój udział… otrzyma wynagrodzenie w wysokości 0,00 zł z VAT.

Teledysk promować będzie płytę Małgorzaty Krzysicy YAVMIR, która swoją premierę będzie miała 11 października. Co ciekawe, część funduszy na jej wydanie artystka zdobyła dzięki platformie finansowania społecznościowego Polak Potrafi.  

TELEWIZJA:MEDIA:
mk1 mk2
 

 


Piosenka "Kapelusze":
autor: Dorota GutGALERIA ZDJĘĆ:
DSC_4162 DSC_4272 DSC_4215 DSC_4227
DSC_4311 DSC_4179 DSC_4205 DSC_4230
DSC_4201 DSC_4212 DSC_4231 DSC_4254
DSC_4218 DSC_4241 DSC_4260 DSC_4300
DSC_4229 DSC_4340 DSC_4268 DSC_4273
DSC_4295 DSC_4306 DSC_4322 DSC_4342
 
   

8 września 2014 r.

Biblioteka Polskiej Piosenki ogłasza poszukiwania talentów śpiewaczych do nagrania "Krakowskiego Albumu Patriotycznego"


76af5b2a86a8486d7e8533420cfc4131e1c2c51f_1


Zapraszamy wszystkich śpiewających Krakowian do zarejestrowania muzycznej pamiątki. Wybrane pieśni i piosenki związane z I Kompanią Kadrową można bezpłatnie nagrać w profesjonalnym studiu. Korzystając ze wsparcia firmy multiREClab™ Biblioteka Polskiej Piosenki sprawi, że głosy wybranych uczestników 53. Lekcji Śpiewania oraz wokalistów, którzy wyślą swoje zgłoszenie, staną się nieśmiertelne.Zgłoszenia oraz pytania prosimy kierować na adres e-mail: biblioteka@bibliotekapiosenki.pl lub biuro@mrl.sklep.plPrzypominamy, że podczas Lekcji Śpiewania pracownicy z multiREClab zmienili się w poszukiwaczy śpiewaczych talentów. Szczęśliwcy zyskali niepowtarzalną okazję nagrania swojego głosu!zdjecie 3 zdjecie 2 zdjecie 1
zdjecie 3 (2) zdjecie 2 (2) zdjecie 1 (2)

I SESJA NAGRANIOWA (26 i 28 sierpnia 2014, klub Rotunda)

Krakowski Album Patriotyczny 2 Krakowski Album Patriotyczny 1 Krakowski Album Patriotyczny 4 Krakowski Album Patriotyczny 5 Krakowski Album Patriotyczny 6 Krakowski Album Patriotyczny 3
Krakowski Album Patriotyczny 7 Krakowski Album Patriotyczny 9 Krakowski Album Patriotyczny 8 Krakowski Album Patriotyczny 10 Krakowski Album Patriotyczny 11 Krakowski Album Patriotyczny 12
Krakowski Album Patriotyczny 13 Krakowski Album Patriotyczny 14 Krakowski Album Patriotyczny 15 Krakowski Album Patriotyczny 16 Krakowski Album Patriotyczny 19 Krakowski Album Patriotyczny 18
Krakowski Album Patriotyczny 20 Krakowski Album Patriotyczny 21 Krakowski Album Patriotyczny 22 Krakowski Album Patriotyczny 23 Krakowski Album Patriotyczny 24 Krakowski Album Patriotyczny 25
Krakowski Album Patriotyczny 26 Krakowski Album Patriotyczny 27 Krakowski Album Patriotyczny 28 Krakowski Album Patriotyczny 29 Krakowski Album Patriotyczny 30 Krakowski Album Patriotyczny 31


MEDIA


materiał: radio PlusJuż wkrótce ruszy kolejna sesja nagraniowa. Profesjonaliści odpowiednio obrobią dźwięk, tak by można było wybrane wykonania utworów zamieścić na stronie Biblioteki Polskiej Piosenki, oczywiście za zgodą samych wykonawców.Posłuchaj przykładowego nagrania:
 

PARTNER AKCJI


test-test-test-1407167000


więcej informacji...

6 sierpnia 2014 r.

53. Lekcja Śpiewania - "Nie masz to jak Pierwsza, nie"

5 sierpnia 2014,
Kraków, Rynek Główny
godzina 19.00

5 sierpnia 2014 o godzinie 19.00 na Rynku Głównym w Krakowie odbył się koncert z udziałem kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności. Przedmiotem 53 Lekcji Śpiewania zatytułowanej „Nie masz to jak Pierwsza, nie” były, jak zwykle, pieśni tematycznie związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. W tym roku przypada 100-lecie tego wydarzenia, co uczyniło nasze spotkanie jeszcze bardziej uroczystym. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa - Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała na tę okazję 5000 śpiewników.Pobierz śpiewnik (13,3 MB) Zobacz galerię zdjęć


kadrowka 2013


Z okazji 100-lecia Wymarszu I Kompanii Kadrowej Narodowy Bank Polski wydał okolicznościowy banknot o wartości 20 zł. Podczas Lekcji Śpiewania Pani Jolanta Calik-Bączkowska – Zastępca Dyrektora Oddziału NBP w Krakowie, przedstawiła publiczności unikatowe, pierwsze w Polsce, polimerowe, pamiątkowe banknoty.
więcej...

NBP - awers rewers

Tradycyjną atrakcją był występ uczniów z Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku jedną ze studentek została Katy Carr - brytyjska artystka, pochodzenia polskiego, która wspólnie z Dyrektorem Biblioteki Polskiej Piosenki - Waldemarem Domańskim dwukrotnie współprowadziła Lekcje Śpiewania w Londynie oraz wystąpiła podczas 50. Lekcji Śpiewania w Krakowie. 5 sierpnia Katy wykonała piosenkę o Niedźwiedziu Wojtku. Miło nam przypomnieć, że między innymi dzięki staraniom Biblioteki Polskiej Piosenki, powstał pomnik Niedźwiedzia Wojtka w parku im. Henryka Jordana w Krakowie.


Dla przypomnienia: Wojtek był żołnierzem, niedźwiedziem brunatnym adoptowanym przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Andersa. Brał udział w bitwie o Monte Cassino, podczas której pomagał w noszeniu ciężkiej amunicji.
więcej...Setna rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej to także okazja do przywrócenia praw do Pieśni "Czerwone Maki pod Monte Cassino".

W wyniku zawiłości historii oraz losów autora pieśni Alfreda Schütza dysponentem praw do melodii stała się niemiecka organizacja zarządzająca prawami autorskimi – GEMA (odpowiednik polskiego ZAIKS-u). Biblioteka Polskiej Piosenki z Krakowa wspólnie z gdańskim prawnikiem Bogusławem Wieczorkiem zamierza naprawić tą historyczną niezręczność. W tym celu wystosowaliśmy oficjalne pismo do Władz Bawarii, w którym pytamy jakie należy podjąć kroki, aby prawa do melodii nabyła Biblioteka Polskiej Piosenki.
więcej: www.CzerwoneMaki.euDodatkową atrakcją Lekcji Śpiewania była możliwość zarejestrowania muzycznej pamiątki. Wybrane pieśni i piosenki związane z I Kompanią Kadrową można było bezpłatnie nagrać w profesjonalnym studiu. Korzystając ze wsparcia firmy multiREClab™ Biblioteka Polskiej Piosenki sprawiła, że głosy wybranych uczestników Lekcji Śpiewania stały się nieśmiertelne.

Podczas Lekcji Śpiewania hostessy z multiREClab zamieniły się w poszukiwaczy śpiewaczych talentów. Szczęśliwcy zyskali niepowtarzalną okazję nagrania swojego głosu, a następnie profesjonaliści odpowiednio obrobili dźwięk, tak by można było wybrane wykonania utworów zamieścić na stronie Biblioteki Polskiej Piosenki, oczywiście za zgodą samych wykonawców. Każdy kto odważył się skorzystać z tej szansy otrzymał wyjątkowy upominek.
więcej informacji...Na koniec Lekcji Śpiewania z Wieży Mariackiej zabrzmiał Hejnał wyjątkowo zakończony frazą muzyczną utworu „MY, PIERWSZA BRYGADA”.


PRASA
czerwone maki DP 26 lipca 2014 WD


TELEWIZJA


źródło: TVP

Patroni medialni:
6 sierpnia 2014 r.

W imieniu Fundacji "Kraków - Miasto Piosenki" zapraszamy na I. Tydzień Polskiej Piosenki

I. TYDZIEŃ POLSKIEJ PIOSENKI zobacz plakat zobacz plakat

Fundacja "Kraków - Miasto Piosenki" zachowuje i rozwija krakowską tradycję piosenki literackiej – tak można określić Ich misję. Od Zielonego Balonika poprzez Piwnicę pod Baranami i Loch Camelot, po wszystko to, co na horyzoncie. Starają się połączyć ogień z wodą, czyli to co, tradycyjne z tym, co ultranowoczesne: recital z piosenkarskim slamem, naukę śpiewania dla każdego z podziwem dla niedoścignionego warsztatu, kabaretowy rock and roll z kameralnym namysłem nad każdym słowem. Rozpoczynają od wysokiego „c” (Tydzień Piosenki), ale przed nami cały szereg kolejnych tygodni, miesięcy i lat, które z pewnością nastąpią. Na stronie www.krakowmiastopiosenki.pl od teraz już przez cały rok znaleźć można skoordynowaną informację, gdzie i kiedy udać się na koncert, czy spektakl literackiej piosenki. "Kraków - Miasto Piosenki" stawia na prezentację programów opierających się o wartościowe literacko teksty, wyłącznie w języku polskim.

Rozpocznijmy od końca: godnym zwieńczeniem Tygodnia (9 VIII) z pewnością okaże się szalony, otwarty dla każdego slam wokalistów a capella – amatorów i profesjonalistów - „Krakusy nie zawodzą”, czyli konkurs na najdłuższe utrzymanie się na scenie przed wymagającą i kapryśną publicznością. Czegoś takiego jeszcze w Krakowie i w Polsce nie było! Konkurs odbędzie się nie byle gdzie, bo na dachu słynnego Okrąglaka, na kazimierskim Placu Nowym (chętnych do wzięcia udziału w konkursie, prosimy o przesyłanie plików demo MP3 ze śpiewem a capella na adres: amalgamat@krakowmiastopiosenki.pl). A po zakończeniu konkursu, dla publiczności zgromadzonej na Placu mocne uderzenie - Marta Honzatko z zespołem Honzator.

Obok tego (5 VIII) – kolejna tradycyjna Lekcja Śpiewania na Rynku Głównym w rocznicę wymarszu Pierwszej Kadrowej.

A w ciągu Tygodnia wspólnie z "Kraków - Miasto Piosenki" postanowiliśmy zaprezentować Państwu ogromną dawkę recitali. Artyści Piwnicy Pod Baranami, Lochu Camelot, oraz ci związani z przeróżnymi miejscami, goszczący tym razem po raz pierwszy na scenie Pracowni Polskiej Piosenki. 26 imprez w ciągu 8 dni. Trzeba wybierać, nie da się obejrzeć i wysłuchać wszystkiego, a od znanych nazwisk aż się roi!Organizatorem Tygodnia Piosenki jest Fundacja Poemat w imieniu Amalgamatu Podmiotów Intensywnie Śpiewających Kraków Miasto Piosenki.

indeks
Pobierz Harmonogram
Organizacje zrzeszone: Piwnica pod Baranami, Fundacja Loch Camelot, Fundacja Piosenkarnia Anny Treter, Fundacja Poemat, Biblioteka Polskiej Piosenki.

KONTAKT:
Amalgamat Podmiotów Intensywnie Śpiewających Kraków Miasto Piosenki, ul. Kanonicza 7, 1p.
amalgamat@krakowmiastopiosenki.pl,
www.krakowmiastopiosenki.plzobacz plakat

Biblioteka Polskiej Piosenki zaprasza wszystkich entuzjastów polskiej i zagranicznej muzyki utrwalonej na szelakowych i winylowych krążkach do wzięcia udziału w Giełdzie „Czarnych” Płyt!

9 sierpnia 2014 roku na Placu Nowym podczas finału Konkurs Śpiewaczego a capella w godzinach od 15.00 do 20.00 będzie można zakupić płytę lub wymienić wybrany egzemplarz na wszelkie materiały związane z polską piosenką (książki, śpiewniki, płyty CD). Na Giełdę przygotowaliśmy około 800 płyt. Wśród płyt polskich są z piosenkami Henryka Warsa, któremu poświęcona jest impreza. Są też płyty Ewy Demarczyk, Wiesława Ochmana, Joanny Rawik, Ireny Santor, Jerzego Połomskiego, Mazowsza i wielu innych znanych wykonawców. Wśród płyt zagranicznych są płyty m. in. Edith Piaf, Salvatore Adamo, Mirelle Mathieu, Charlesa Aznavoura, Dalidy, Luciano Pavarottiego. Wartość każdego krążka wyceniamy w granicach od 2 do 10 zł.

Do tej pory zakupu lub wymiany czarnych krążków można było dokonać w siedzibie BPP, w godzinach od 8 do 16. Uczestnicząc w imprezie, pragniemy w ten sposób ułatwić miłośnikom analogowych dźwięków dostęp do naszych zasobów.

Serdecznie zapraszamy!


10 czerwca 2014 r.

Zapraszamy do Kasiny wielkiej na bicie rekordu w jednoczesnym odśpiewaniu piosenki pt. "Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg"

plakat


Rok temu blisko tysięczny tłum śpiewał słowa wielkiego przeboju Maryli Rodowicz -- „Remedium", czyli "Wsiąść do pociągu byle jakiego...". 14 lipca 2013 na stacji PKP w Kasinie Wielkiej ustalono rekord świata w jednoczesnym odśpiewaniu piosenki kolejowej. -- Lokomotywa nie zwalnia, jedzie dalej. Czy pobiliśmy rekord świata? Tak. Bo nikt wcześniej tego tu nie robił...

Czas pobić kolejny rekord!!! Tym razem na śpiewamy piosenkę
"Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg"

13 lipca 2014 r.
Stacja PKP Kasina Wielka
godz.: 15:0010462588_254421144758027_7765733197310879459_n
 


13 lipca w niedzielę zapraszamy na urokliwie małą i piękną stację kolejową w Kasinie Wielkiej.
Rozpędzamy naszą lokomotywę. Jak obiecaliśmy przed rokiem, znów zaśpiewamy. I znów spróbujemy pobić rekord świata w liczbie osób śpiewających piosenkę o kolei. Tym razem będzie to "Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg z daleka...” Ryszarda Rynkowskiego. I wiele innych. Pamiętacie tamten rok? Zabawa była przednia.


MEDIA:

gorce francisz

kasina spiewnik 2014 small

POBIERZ ŚPIEWNIK

WIADOMOŚĆ OD RYSZARDA RYNKOWSKIEGO
ryszard_rynkowski_foto_hanna_prus"Kochani!!! Niestety nie mogę bić rekordu razem z Wami, ale pamiętajcie, że jestem całym sercem z Kasiną Wielką! Może za rok uda mi się do Was zaglądnąć i pobijemy kolejny rekord. Trzymam kciuki!"WIADOMOŚĆ OD JACKA CYGANA - współautora "Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg"


DLOKI

"Popieram inicjatywę Lokomotywy - Koalicji Kolei Galicyjskiej. Wysyłam dobrą energię do Kasiny z miejsca, gdzie zatrzymały mnie obowiązki zawodowe!"


A tak było w tamtym roku...


TELEWIZJA O NAS:
materiał TVP
materiał TV28
materiał Teleexpress
materiał TVP
relacja: Piotr Kuczaj

Zapraszamy też na wędrowanie w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy.
13 lipca spotykajmy się na stacji w Kasinie Wielkiej. Śpiewanie poprowadzi jak zwykle Waldemar Domański z Biblioteki Polskiej Piosenki.
Okazja jest wyjątkowa. W tym roku mija 130 lat od chwili powstania Galicyjskiej Kolei Transwersalnej – dziś unikatu na skalę europejską. Chcemy aby szlak znów ożył. Aby przybywali tu ludzie z całego świata.
więcej: www.LokomotywaKoalicja.pl


6 czerwca 2014 r.

Kraków i Opole Grają po polsku - wyjazd Towarzystwa Śpiewaczego do Opola

UWAGA!!! UWAGA!!!

W związku z brakiem wystarczającej liczby chętnych jesteśmy zmuszeni odwołać wyjazd do Opola.

Pozdrawiamy
Zespół Biblioteki Polskiej Piosenki


Wyjazd:
27 czerwca 2014
godz.: 12.00
cena: 40 zł


2 czerwca 2013 roku z okazji 50-tej rocznicy Festiwalu Polskiej Piosenki na krakowskim rynku rozbrzmiały „Przeboje opolskiego festiwalu”, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz i mieszkańcy Opola. Teraz kolej na krakowską rewizytę w Opolskim Amfiteatrze! Biblioteka Polskiej Piosenki organizuje wyjazd Towarzystwa Śpiewaczego do Opola, aby wspólnie z mieszkańcami miasta zaśpiewać znane i lubiane polskie przeboje w Opolskim Amfiteatrze. Koncert pt. „Kraków i Opole Grają po polsku” odbędzie się w dniu 27 czerwca 2014 roku. Kraków będzie na scenie reprezentował Krzysztof Piasecki i Marek Bałata a Opole Krzysztof PUMA Piasecki z Filharmonikami Opolskimi. Wyjazd z Krakowa o godz. 12.00. Zainteresowanych wyjazdem prosimy o dokonanie rezerwacji oraz wpłaty za bilet autokarowy w dwie strony w wysokości 40 zł w siedzibie BPP - ul. św. Wawrzyńca 15 (pn. – pt. 8.00 -16.00) do dnia 20.06.2014 roku. Wyjazd ma charakter piknikowy (prowiant we własnym zakresie). Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu, w przypadku nie zgłoszenia się min. 50 osób. Wszelkie informacje pod nr (+48 12) 430 43 00Tak było rok temu w Krakowie:Zobacz galerię zdjęćGiełda „Czarnych” Płyt


Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” serdecznie zaprasza wszystkich entuzjastów analogowych krążków na Giełdę „Czarnych” Płyt. W ramach naszej kolejnej inicjatywy proponujemy sprzedaż lub wymianę starych płyt na publikacje związane z polską piosenką, tj. śpiewniki, książki oraz płyty CD.


Zasady naszej akcji są proste:

zapoznaj się z listą proponowanych egzemplarzy na sprzedaż lub wymianę;

wybierz te, które Cię zainteresują - pobierz spis płyt:

skontaktuj się z nami od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16 w celu ustalenia szczegółów wymiany:

- zadzwoń: 12 430 43 00, 503 185 600 lub

- napisz: biblioteka@bibliotekapiosenki.pl lub

- przyjdź: 16 maja 2014, od godziny 19.00 do 24.00, budynek E mieszczący się w Krakowie na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ulicy św. Wawrzyńca 15.

Celem akcji jest wzbogacenie oraz odświeżenie istniejącego księgozbioru Biblioteki Polskiej Piosenki. Wśród ponad półtora tysięcznej kolekcji „analogów” z polską oraz zagraniczną muzyką, znajdują się single, płyty długogrające oraz tzw. dwójki i czwórki. Wielbicielom zagranicznych, winylowych dźwięków proponujemy albumy chociażby takich gwiazd jak Sting, Michel Jackson czy Phil Collins. Wartość płyt wyceniamy indywidualnie na podstawie stanu ich zachowania. Niemniej jednak cena krążka będzie się wahać w granicach od 2 do 10 zł.

Serdecznie zapraszamy!Wideo relacja z Giełdy "Czarnych" Płyt podczas 11. Nocy Muzeów, 16 maja 2014 rokuWideo relacja z Giełdy "Czarnych" Płyt podczas 10. Nocy Muzeów, 17 maja 2013 rokuPoczytaj o giełdzie na naszym facebooku


Prasa

25 kwietnia 2014 r.

VIII Ogólnopolski Festiwal im. JONASZA KOFTY "MOJA WOLNOŚCI" 2014

VIII-fest_Kofta_logo FESTIWAL JEST OTWARTYM KONKURSEM WOKALNYM DLA SOLISTÓW AMATORÓW I PROFESJONALISTÓW ORAZ DLA ZESPOŁÓW AMATORSKICH I PROFESJONALNYCH

VIII Ogólnopolski Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”2014

- jeszcze do 23 maja można nadsyłać zgłoszenia na konkurs wokalny organizowany w ramach VIII Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”2014 Szczegółowy regulamin na stronach www.bardowie.art.pl, www.cpk.art.pl, www.mamcarz.art.pl

07.06.2014

- godz.16:00 Koncert Konkursowy (wstęp wolny)Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy ul. Podskarbińska 2 ocenia jury w składzie: Jadwiga Kofta, Jerzy Mamcarz, Stanisław Klawe, Krzysztof Heering, Jacek Bukowski, Roman Ziemlański, Andrzej Zakrzewski

- godz. 19:00 (w czasie obrad jury) recital Mirosława Czyżykiewicza (wstęp wolny)

08.06.2014

- godz. 18:00 Koncert Finałowy w którym wystąpią Laureaci, artyści Warszawskiej Sceny Bardów: Andrzej Brzeski, Krzysztof Daukszewicz, Jerzy Mamcarz, Stanisław Klawe, Wojciech Gęsicki oraz Robert Janowski i Monika Szymczyk (Złoty Klucz 2013) Wstęp 10zł Centrum Promocji Kultury w dz. Praga-Południe m.st. Warszawy ul. Podskarbińska 2

Pobierz Program VIII Festiwal im Jonasza Kofty 2014

Co roku, w czerwcu, na warszawskiej Pradze, spotykają się artyści by śpiewać utwory Jonasza Kofty, utwory premierowe powstałe w poetyce Patrona Festiwalu oraz utwory traktujące o szeroko pojętej wolności. Swoją aktywnością artystyczną przywołują przełomową datę współczesnej historii Polski. Jednak pierwszorzędnym celem festiwalu jest by młodzi wykonawcy, uczyli się śpiewać na znakomitych tekstach wyjątkowego poety piosenki, jakim był Jonasz Kofta. W tym roku przyznane zostaną Nagrody Główne (Złoty, Srebrny i Brązowy Klucz - do tzw. wolności artystycznej) oraz Nagroda ZASP za najlepszą interpretację utworu Jonasza Kofty. W ciągu kilku lat Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” stał się jednym z najlepszych i najważniejszych festiwali w Polsce poświęconych piosence artystycznej.

W ramach festiwalu, który został objęty patronatem m.in. przez Ministra Edukacji Narodowej, TVP2, TVP Kultura, Program 1 Polskiego Radia, ZAiKS, ZASP, STOART organizowany jest otwarty konkurs wokalny dla solistów oraz zespołów profesjonalnych i amatorskich. Warto podkreślić, że uczestnicy prezentują wyjątkowy poziom artystyczny. Część konkursowa jest zarazem znakomitym koncertem dla publiczności. W Koncertach Finałowych, prócz Laureatów konkursu, występują artyści i przyjaciele Warszawskiej Sceny Bardów. W minionych edycjach wystąpili: m.in. Bogusław Mec, Stanisław Soyka, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Daukszewicz, Jerzy Mamcarz, Marek Bałata, Jacek Kleyff, Artur Andrus, Jerzy Filar, Kuba Sienkiewicz.

Organizatorem Festiwalu są: Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów oraz Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

fragm. recenzji Piotra Koseli dla Strefy Piosenki z minionej edycji

„W konkursie nie zabrakło chyba niczego, czego szuka miłośnik piosenki, którą od lat próbuje się nazwać i zdefiniować, a która - to określenie chyba najbardziej mi odpowiada - jest po prostu niegłupia i odbiorca nie czuje się już na wstępie obrażany sprowadzaniem go do "targetu" i wmawianiu, że przy śniadaniu jest w stanie przełknąć wyłącznie łatwą melodię z tekstem opartym na równoważnikach zdań, wybranych na podstawie statystyki prostoty sformułowań. Tutaj równania w dół nie było. Wręcz przeciwnie. (…)

(…)Świadczy to moim zdaniem z jednej strony o tym, że młodzi artyści na łatwiznę nie idą, a z drugiej, że wierzą iż są w stanie zainteresować odbiorców swoją indywidualną propozycją. I takie podejście jak najbardziej mi, jako jednemu z odbiorców odpowiada, a także nasuwa refleksję, że ten festiwal pięknie wypełnia niszę pomiędzy konkursami stawiającymi sobie za zadanie upamiętnienie konkretnej postaci z panteonu polskiej piosenki (Osiecka, Przybora), a promowaniem autorskich dokonań (OPPA).

(…) Oryginalny był układ koncertu, który z początku mnie zaskoczył, a który wkrótce doceniłem jako znakomity pomysł. Rzecz cała polegała na tyleż prostym, co genialnym pomyśle przeplatania występów laureatów konkursu z artystami z dorobkiem, zrzeszonymi pod szyldem Warszawskiej Sceny Bardów Wspominając o układzie niedzielnego koncertu, należy docenić odwagę organizatorów (Jerzy Mamcarz jest pomysłodawcą i dyr. artystycznym festiwalu, także prowadzącym koncerty, wspólnie ze Stanisławem Klawe), którzy jak widać w młodzież wierzą i nie mają obaw przed możliwymi (ale nie mającymi miejsca) wahaniami poziomu koncertu. W ten sposób pokazali też niedowiarkom, że poza tzw. mainstreamem istnieją mało znani, często młodzi artyści, których bez obaw można wpuścić na scenę pośród zawodowców (…)

(…)Na koniec chciałbym zwrócić uwagę szanownej publiczności, na pewien ważny aspekt całego zamieszania, jakim jest niewątpliwie definiująca go i wiele o nim mówiąca nazwa. Festiwal im. Jonasza Kofty "Moja Wolności", to z jednej strony hołd złożony temu niebanalnemu twórcy, utrwalanie pamięci o nim, propagowanie jego twórczości, a z drugiej tytuł wiersza patrona, który skojarzony z rocznicą wypadającą, jak i sam festiwal na początku czerwca, wydaje się dawać świetną okazję do świętowania. Jest okazja, jest wspaniała impreza, więc oderwijmy się wreszcie od ponurych obchodów kolejnych klęsk, świętujmy wreszcie radosną rocznicę, za patrona mając duch malarza, poety, satyryka, artysty, w którego życiu i twórczości Wolność była najważniejsza. Jeśli przy okazji zamyślimy się nad naszą wolnością - tym lepiej.”

Serdecznie zapraszam

Jerzy Mamcarz dyr. art. festiwalu prezes Stowarzyszenia Warszawska Scena Bardów

więcej: http://www.bardowie.art.pl
10 lutego2014 r.

Biblioteka Polskiej Piosenki zaprasza na koncert "Złoty Róg" zespołu FABRYKA... czyli "POEZJE MOGĄ BYĆ CZADOWE!"

17 maja w krakowskim Centrum Kultury Ruczaj odbędzie się niezwykły koncert zatytułowany "Złoty Róg". Poezje Kolumbów i inne klasyczne polskie poezje w rockowych aranżacjach zespołu Fabryka. Grupa istniejąca już 10 lat, wspaniale łączy poezję, rock oraz brzmienia elektroniczne. Dobierając teksty do swoich utworów grupa w pewnym sensie podążą ścieżką wytyczoną przed laty przez Czesłwa Niemena. Grupa odwołuje się do wartości humanistycznych. W repertuarze klasycy polskiej poezji - Wyspiański, Baczyński, Gajcy, Asnyk, Tetmajer i wielu innych. Oprócz wielkich nazwisk, zespół zaprezentuje też kilka tekstów własnych.

Projekt powstał w 2004 roku z inicjatywy wokalisty, kompozytora i autora tekstów Sylwestra Domańskiego. W maju 2011 r. zespół wydał płytę - "Rock fantastyczno-naukowy". Każdy z utworów to poetycka opowieść. Z okazji XXX rocznicy Stanu Wojennego, grupa wydała mini-płytę “Coś się stało” - do słów bydgoskiego poety Piotra Kubiaka, poświęconą Polsce początku lat 80-tych. Na ukończeniu są prace nad kolejnym albumem Fabryki zatytułowanym „Sierpień”, który poświęcony poezji Kolumbów. Formacja występuje w składzie: Sylwester Domański - śpiew, Cezary Sztendel - gitara, Wojtek Ruciński - gitara basowa, Marian Parczała - klawisze, śpiew, Krystian Kwaśny - perkusja.

W imieniu zespołu FABRYKA zapraszamy w sobotę 17 maja o godzinie 19 do Centrum Kultury "Ruczaj" w Krakowie, ul. S.Rostworowskiego 13, WSTĘP WOLNY, dojazd tramwajem 52 od Dworca Głównego w Krakowie.

 
??????? ??????? ??????? ???????

 

25 kwietnia 2014 r.

52. Lekcja Śpiewania - "Majowa jutrzenka"

3 maja 2014,
Kraków, Mały Rynek
godzina 17.00

Tematem 52. Lekcji Śpiewania z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności były, jak zwykle, pieśni tematycznie związane ze Świętem Konstytucji 3 Maja i nie tylko. Lekcja tradycyjnie odbyła się pod patronatem oraz z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała 3000 śpiewników.

Pobierz śpiewnik (1,41 MB) Zobacz galerię zdjęć

W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, gościem Lekcji Śpiewania był przedstawiciel tej najstarszej polskiej wyższej uczelni - Adrian Ochalik (Rzecznik prasowy UJ). Ponadto na scenie przez niemal cały czas trwania Lekcji śpiewał Bogusław Kośmider (Przewodniczący Rady Miasta Krakowa). Nie zabrakło reprezentacji dziennikarzy TVP Kraków pod przewodnictwem Magdaleny Drohomireckiej.

Na finał zebrany na Małym Rynku tłum zatańczył Poloneza poprowadzonego przez Balet Dworski Cracovia Danza.Tak to wyglądało w 2013 roku...
Lekcja Śpiewania to realizacja w praktyce idei społeczeństwa obywatelskiego. To spotkanie mieszkańców, przyjaciół, rodzin i znajomych. Od wielu lat gromadzi tysięczne tłumy, które pojawiają się na krakowskim Rynku z okazji ważnych świąt narodowych. W tym roku poza obchodami Święta Konstytucji 3 Maja poruszyliśmy ważny problem miejski: szpecące mury naszego miasta wulgarne napisy oraz inne bazgroły. Wspólnie z Pogromcami Bazgrołów zachęcaliśmy Krakowian do wzięcia współodpowiedzialności za wygląd i estetykę królewskiego miasta Krakowa oraz pokrywania "milczeniem farby" aktów wandalizmu.

więcej: www.PogromcyBazgrolow.com

Przeczytaj więcej o 52. Lekcji Śpiewania

25 kwietnia 2014 r.

Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki został laureatem Nagrody Honorowej im. Józefa Dietla w kategorii "Instytucja"

nagroda_Dietla_800 19 marca 2014 roku, w Pałacu Krzysztofory w Krakowie Waldemar Domański odebrał z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa - Bogusława Kośmidera Nagrodę im. Józefa Dietla za wybitne osiągnięcia i działalność na rzecz społeczności lokalnej, lokalnego samorządu terytorialnego oraz rozwoju Małopolski.

Rozdanie nagrody im Dietla 19 marca 2014 a Rozdanie nagrody im Dietla 19 marca 2014 b

Nagroda im. Józefa Dietla jest przyznawana osobom działającym dla dobra wspólnego, zmieniającym poprzez swoje działania świat na lepszy. W skład kapituły wchodzą przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci środowisk akademickich, dziennikarze oraz przedsiębiorcy.

Wyróżnienie przyznaje korporacja samorządowa im. Józefa Dietla. To organizacja społeczno-polityczna, która opiera swoje działania na wartościach chrześcijańskich, solidarnościowych i patriotycznych. Organizacja istnieje od 2003 roku, a nagrody są przyznawane od 2008. Poprzednimi laureatami byli m.in.: Anna Dymna, ks. Andrzej Augustyński czy Jolanta Stokłosa.Nagroda im. Dietla

PISMA GRATULACYJNE:

Gratulacje od Prezydenta Miasta Krakowa - prof. Jacka Majchrowskiego

Gratulacje - Prezydent Majchrowski

Gratulacje od Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego - Pana Kazimierza BarczykaGratulacje - Kazimierz BarczykGratulacje od Marszałka Województwa Małopolskiego - Pana Marka Sowy

Gratulacje - Marek Sowa


RELACJA
MEDIA
20 marca 2014 r.

Biblioteka Polskiej Piosenki poszukuje osoby na stanowisko specjalisty ds. pozyskiwania funduszy

logo_bpp_d (Small) Opis stanowiska:
Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za:
• analizę i ocenę możliwości pozyskania dofinansowania projektów związanych z działalnością instytucji (m. in. kulturalnych, muzycznych, digitalizacyjnych) z dostępnych funduszy unijnych, publicznych i prywatnych
• przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej w oparciu o zasady i wytyczne dotyczące pisania projektów
• monitoring wniosków oraz prowadzenie negocjacji i tworzenie dokumentacji/załączników niezbędnych do otrzymania dofinansowania
• korygowanie wniosków na potrzeby pozyskania funduszy
• kompleksowy nadzór nad wdrażaniem i rozliczaniem projektów
• monitorowanie terminów składania wniosków
• przygotowywanie niezbędnych dokumentów, raportów i sprawozdań
• utrzymywanie kontaktu z pracownikami Instytucji Wdrażających oraz z uczestnikami projektu

Wymagania:
• minimum dwuletnie udokumentowane doświadczenie w przygotowywaniu projektów i pozyskiwaniu funduszy unijnych i ministerialnych
• przynajmniej jeden zrealizowany projekt unijny od fazy koncepcyjnej do rozliczenia końcowego
• udokumentowane sukcesy w pozyskiwaniu dotacji
• znajomość branży muzycznej i rynku muzycznego w Polsce
• wykształcenie wyższe
• mile widziane ukończone podyplomowe studia kierunkowe z zakresu zarządzania projektami oraz wykształcenie muzyczne
• znajomość prawa w zakresie realizowanych projektów UE
• znajomość programów, funduszy i inicjatyw
• znajomość dokumentów, procedur i wytycznych niezbędnych do przygotowania i prawidłowej realizacji projektów
• prowadzenie negocjacji oraz tworzenie dokumentacji/załączników niezbędnych do otrzymania dofinansowania
• sprawna obsługa komputera i znajomość Pakietu MC Office w szczególności środowiska Excel w stopniu zaawansowanym
• bardzo dobra znajomość języka angielskiego
• umiejętność analitycznego myślenia, operatywność i kreatywność
• samodzielność i inicjatywa w działaniu
• zdolność szybkiego działania i umiejętność pracy w stresie

Oferujemy umowę o dzieło, zlecenie oraz pracę w zgranym zespole!!!

Zainteresowanych prosimy o przesłanie CV oraz listu motywacyjnego na adres e mail: biblioteka@bibliotekapiosenki.pl


17 stycznia 2014 r.

Zapraszamy do akcji "Podaruj książce drugie życie"

Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański uczestniczył w sesji Rady Dzielnicy X, gdzie dowiedział się o trudnej sytuacji lokalnych bibliotek rozsianych na obrzeżach Krakowa. Głównym problem tych Instytucji jest brak pieniędzy na zakup nowych książek. W związku z tym z grupa radnych z krakowskiego osiedla Kliny postanowiła w inny sposób wesprzeć bibliotekarzy organizując zbiórkę już przeczytanych książek.
Po co przez 10 lat trzymać na półce książkę, którą przeczytali wszyscy domownicy skoro można dać jej drugie życie i przekazać tym, którzy jeszcze jej nie czytali ?! Akcja organizowana jest w ramach porządków przedświątecznych i trwać będzie do 31.12.13 r.
Książki można dostarczyć do siedziby Biblioteki Polskiej Piosenki: ul Św. Wawrzyńca 15, od pon. do pn. w godzinach 8.00-16.00.

tel: (+48 12) 430 43 00Waldemar Domański o akcji "Podaruj książce drugie życie" podczas XL sesji Rady Dzielnicy X Swoszowice z dn. 10 grudnia 2013Prasa

 
Dziękujemy antykwariatowi abecadło za wsparcie naszej akcji wieloma ciekawymi książkami.


IMAG0184 logo2


16 grudnia 2013 r.

51. Lekcja Śpiewania - "Kolędy do śpiewania po domach"

22 grudnia 2013,
Kraków, Mały Rynek
godzina 17.00

Tematem 51. Lekcji Śpiewania z udziałem kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności były jak zwykle w okresie przedświątecznym, kolędy. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała bezpłatne śpiewniki.

Podczas koncertu zostały wręczone nagrody zwycięzcom konkursu na tanie i ekologiczne karmniki dla ptaków. Dodatkową atrakcją był występ chóru pracowników Telewizji Kraków.Pobierz śpiewnik (10,8 MB)Przeczytaj więcej o 51. Lekcji Śpiewania

Gościem specjalnym 51. Lekcji Śpiewania była Katy Carr - brytyjska wokalistka, polskiego pochodzenia, która w Polsce najbardziej znana jest dzięki płycie Paszport zainspirowanej historią Polski
z okresu Drugiej Wojny Światowej. Katy specjalnie dla Krakowian zaspiewała wybór angielskich kolęd.
Występ Artystki był możliwy dzięki współpracy Biblioteki Polskiej Piosenki oraz fundacji Barka UK.

Katy Carr jest piosenkarką, muzykiem, autorką tekstów i lotnikiem. Ma na swoim koncie cztery albumy – Screwing Lies (2001), Passion Play (2003), Coquette (2009) oraz Paszport (2012), który ukazał się w Wielkiej Brytanii 11 listopada 2012 roku – data została wybrana w celu uczczenia Dnia Pamięci w Wielkiej Brytanii, a także Święta Niepodległości w Polsce. Katy jest multiinstrumentalistką – gra na fortepianie elektrycznym Wurlitzer, ukulele i banjolele, których brzmienie charakteryzuje twórczość jej grupy – Katy Carr and the Aviators. Jej melodyjny i magnetyczny wokal rozbrzmiewał już od Opery Królewskiej w Londynie po Brytyjską Bibliotekę Narodową. Katy była nominowana do London Music Awards w 2012 oraz Songlines Music Award. Otrzymała nagrodę Polish Daily Award for Culture Dziennika Polskiego (wydawany w Wielkiej Brytanii) oraz People of the Year Awards. Artystka pragnie zbliżyć Brytyjczyków i Polaków poprzez swoje występy muzyczne, pokazy filmów i zaangażowanie w pracę społeczną.
Więcej: http://www.katycarr.com/
19 grudnia 2013 r.

Koncert Świąteczny w Londynie


8 grudnia 2013,
godzina 20.00
Parafia Devonia
2 Devonia Road
Islington, London N1 8JJ


8 grudnia o godzinie 20.00 w Parafii Devonia w Londynie odbył się Koncert Świąteczny zorganizowany przez Fundację Barka UK. Podczas wspólnego śpiewania zbierane były datki na działalność Fundacji, która pomaga emigrantom z Polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej zmagającym się z bezdomnością, uzależnieniem i innymi aspektami życia na obczyźnie.

Imprezę poprowadzili: Katy Carr, brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia i Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki i pomysłodawca „Lekcji Śpiewania” na Krakowskim Rynku.Prasa

 9 grudnia 2013 r.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne.Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne – realizujemy wyłonione w konkursie projekty. Zapraszamy na jesienne imprezy z Biblioteką Polskiej Piosenki!
Wydarzeniem zamykającym realizację Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne była całodniowa impreza „Już nie zapomnisz mnie – wspomnienie o Warsie i Kaperze”, która odbyła się 23 listopada w Forum PRZESTRZENIE z inicjatywy środowiska bluesowo-jazzowego, reprezentowanego przez Bartosza Stawiarza i poświęcona twórczości dwóch wybitnych twórców m. in. muzyki filmowej: Henryka Warsa i Bronisława Kapera.Wyświetl większą mapęPlan imprezy:

12.00-12.50 – zajęcia muzyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat grupa I (15 osób)
13.00-13.50 – zajęcia muzyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat grupa II (15 osób)
14.00-16.00 – warsztaty wokalne dla młodzieży i dorosłych, prowadzone przez Natalię Kwiatkowską (30 osób)
14.00-16.00 – warsztaty gitarowe dla młodzieży i dorosłych, prowadzone przez Roberta Kapkowskiego (15 osób) - prosimy o przyniesienie instrumentów akustycznych!!!
16.00-18.00 - giełda „Czarnych płyt” oraz możliwość posłuchania muzyki Warsa i Kapera przy stanowiskach odsłuchowych

18.00-19.30 - prelekcje: Tomasza Lerskiego (historyka kultury i dziennikarza) przybliżająca twórczość Henryka Warsa oraz Piotra Zdybały (doktoranta w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie), na temat twórczości Bronisława Kapera.

W koncertowej części wydarzenia zaproszeni muzycy zaprezentowali najpiękniejsze utwory Warsa i Kapera w bluesowych i jazzowych aranżacjach:
20:00-21.00 - koncert The Missing Part w składzie: Natalia Kwiatkowska – wokal oraz Robert Kapkowski - gitara
21:00 - 22:15 - Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio (Przedpremierowy koncert projektu "Follow me - Wars & Kaper - FILM MUSIC") w składzie: Paweł Kaczmarczyk – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Dawid Fortuna - perkusja

Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny i niebiletowany.
Sponsor

   Prasa

 Przeczytaj więcej...

25 listopada 2013 r.

Katy Carr wystąpiła na Rynku Głównym w Krakowie podczas 50. Lekcji Śpiewania 11 listopada

Katy Carr, brytyjska artystka pochodzenia polskiego, która zasłynęła miedzy innymi płytą Paszport, na której znalazły się m.in. polskie pieśni i piosenki patriotyczne, poprowadziłą wspólnie z Dyrektorem Waldemarem Domańskim I Lekcję Śpiewania w Londynie 10 listopada. Niespodzianką był także Jej występ jako Gość Specjalny podczas jubileuszowej 50. Lekcji Śpiewania 11 listopada na Rynku Głównym w Krakowie.
Artystka jest znana z albumu Paszport zainspirowanego losem członków polskiego ruchu oporu z okresu II wojny światowej. Na płycie znajduje się m.in. utwór dedykowany Piechowskiemu "Kommander's Car" oraz utwór pt. "Mała little Flower" poświęcony Irenie Opdyke (pseudonim "Mała") jednej z 6 339 Polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz jej narzeczonemu Jankowi Ridlowi (pseudonim ‘Mercedes Benz’), który zginął w czasie akcji bojowej w maju 1944 roku, na dzień przed zaplanowanym ślubem.

Piosenka Katy Carr pt. "Mała little Flower" w zeszłym roku zadebiutowała na Liście przebojów radiowej Trójki docierając w styczniu 2013 roku na 17. miejsce listy. Sama Katy wielokrotnie gościła w ogólnopolskich mediach m.in. TVN, Polsat, TVP.zobacz: http://www.youtube.com/watch?v=iW0W5r6Dguk
kc tvnW listopadzie 2011, Katy została nominowana do London Music Award wraz z Kate Bush, PJ Harvey, Arctic Monkeys, The Good, the Bad & the Queen, Metronomy, Ed Sheeran, Jim Jones Review, The Unthanks oraz Laura Marlin.

Więcej o Katy: http://www.katycarr.com/pl/o-katy/

Katy oczarowana pomysłem krakowskich Lekcji Śpiewania postanowiła uświetnić koncert wykonując miedzy innymi piosenkę pt. „Wojtek”, której słowa nawiązują do udomowionego, syryjskiego niedźwiedzia brunatnego - Wojtka, który wraz z polskimi żołnierzami z 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa przeszedł szlak bojowy od Iranu po Szkocję. Miś razem z żołnierzami nie tylko mieszkał, ale także pił piwo i palił, czy może raczej jadł papierosy. W trakcie bitwy pod Monte Cassino nosił skrzynie artyleryjskie. Po bitwie został symbolem swojego pododdziału i legendą 2 Korpusu, która trwa do dzisiaj… Niedźwiedź Wojtek doczekał się uhonorowania pomnikiem, który stanie w krakowskim parku im. doktora Henryka Jordana. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta Krakowa. Pomnik Wojtka zostanie odlany z brązu. Będzie można go zobaczyć na rozwidleniu alejki prowadzącej do galerii Wielkich Polaków. Autor rzeźby zostanie wyłoniony w konkursie.

Więcej o Misiu Wojtku: http://lubczasopismo.salon24.pl/imprezypatriotycznew/post/505605,pomnik-misia-wojtka
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojtek_%28nied%C5%BAwied%C5%BA%29
11 listopada 2013 r.

Lekcje Śpiewania w Warszawie i Londynie!!!

10 listopada 2013,
godzina 17.00
Muzeum Niepodległości
Warszawa, al. Solidarności 62
Biblioteka Polskiej Piosenki już po raz drugi zorganizowała Lekcję Śpiewania w Warszawie. Podtytuł tego koncertu, który został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra 2013 to "Historia Polski w piosence (1863-1989 r.)". Kolejny raz udało się namówić mieszkańców Warszawy do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z Artystami Kabaretu Loch Camelot. Koncert odbył się w wigilię Święta Niepodległości - 10 listopada 2013 roku w budynku Muzeum Niepodległości przy alei Solidarności 62 w Warszawie. Wstęp oraz śpiewniki jak zwykle były bezpłatne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom warszawskiej Lekcji. Dzięki Wam kolejny raz udowodniliśmy, że "PATRIOTYZM NIE MUSI BYĆ CIERPIENIEM!".

Zobacz galerię zdjęć Pobierz śpiewnik (11 MB)

Web mhp photo logo_bpp_d

Lekcję Śpiewania dofinansowało Muzeum Historii Polski z Warszawy w ramach programu Patriotyzm Jutra 2013

WIDEO RELACJAMEDIA10 listopada 2013,
godzina 17.00
sala wykładowa PON UJ
238-246 King Street (budynek POSK)
London W6 ORF


W tym samym czasie również w Londynie odbyła się Lekcja Śpiewania. „Wyśpiewaj niepodległość” to akcja polegająca na wspólnym śpiewaniu piosenek i pieśni polskich, wykonywanych niegdyś przez pokolenia Polaków z okazji Odzyskania Niepodległości w 1918 roku. Było radośnie, zdrowo i wesoło! Dlaczego zdrowo? Otóż prof. Graham Welch z University of London dowiódł, że śpiew wpływa korzystnie zarówno na nasz system fizyczny, psychiczny, jak i emocjonalny. I w dodatku wyzwala hormon przyjemności!

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość! Wspólnie uczciliśmy to wielkie święto i przy tej okazji zrobiliśmy także coś pożytecznego dla swojego organizmu. 10 listopada w sali wykładowej PON UJ w POSK-u, śpiewaliśmy znane narodowe, polskie pieśni. We wspólnym śpiewaniu i świętowaniu mogli wziąć udział wszyscy – bez względu na wiek i biegłość posługiwania się językiem polskim.

Imprezę poprowadzili: Katy Carr, brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia, Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki i pomysłodawca „Lekcji Śpiewania” na Krakowskim Rynku oraz Paweł Żaba, kompozytor z Bristolu.
1 10 11
13 14 15 16
17 18 19 2
20 3 4 5
6 7 8 9


11 listopada 2013 r.

Waldemar Domański, Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki w tegorocznej edycji TEDx w Krakowie.

Informujemy, że Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański wziął udział w tegorocznej edycji TEDx w Krakowie, która odbyła się 25 października 2013 r. W swojej prelekcji przedstawił wybrane inicjatywy oraz pomysły, jak również opowiedział międzynarodowemu audytorium o Bibliotece Polskiej Piosenki, Lekcji Śpiewania, rekordzie świata w Kasinie Wielkiej oraz Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka .

Materiały z konferencji są dostępne na stronie internetowej TEDx.


Prasa
28 października 2013 r.

L Lekcja Śpiewania - "Radosna Niepodległości"

11 listopada 2013,
Kraków, Rynek Główny
godzina 17.00

11 listopada 2013 roku na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się jubileuszowa, 50. Lekcja Śpiewania. Tradycyjnie Artyści z kabaretu Loch Camelot pod przewodnictwem Ewy Korneckiej, wspólnie ze zgromadzoną na Rynku dziesięciotysięczną publicznością śpiewali najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki. Koncert poprowadzili Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański oraz Kazimierz Madej Dyrektor kabaretu Loch Camelot. Na tę szczególną okazję Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała 3000 bezpłatnych śpiewników. Koncert tradycyjnie otrzymał honorowy patronat profesora Jacka Majchrowskiego. Niespodzianką tego wieczoru była Katy Carr, brytyjska artystka polskiego pochodzenia, która specjalnie dla uczestników Lekcji Śpiewania wykonała piosenki z płyty „Paszport”, inspirowanej historią Polski. Gościem specjalnym Lekcji Śpiewania był Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. W dowód wdzięczności za to, że On oraz Jego Kancelaria od lat wspierają krakowskie Lekcje, Waldemar Domański wręczył Prezydentowi pamiątkowy Certyfikat.


CERTYFIKAT (Large)Wręczenie tego dokumentu było reakcją na odznaczenie przez Prezydenta Ewy Korneckiej, Kazimierza Madeja oraz Waldemara Domańskiego odznaką „Honoris gratia” w uznaniu zasług dla Krakowa i Jego mieszkańców. Uroczystość miała miejsce 8 listopada w kabarecie Loch Camelot.Przeczytaj więcej


24 października 2013 r.

Zakończyliśmy poszukiwania osoby do współpracy przy edycji informacji o polskiej piosence.

logo_bpp_d (Small) Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” informuje, że 18 października 2013 r. został zakończony proces rekrutacyjny.

Wszystkim, którzy przesłali do nas swoje kandydatury serdecznie dziękujemy!18 października 2013 r.
26. spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego podczas Pikniku Sąsiedzkiego na Klinach Porannych

14 września 2013
19:00 - 24:00

Impreza odbyła się u zbiegu Bulwaru Zachodzącego Słońca (ul. Homolacsa) i ul. Pronaszków.
W programie liczne występy artystyczne.
Rozdaliśmy 100 darmowych Śpiewników!

program mini
POBIERZ PROGRAM


W imieniu grupy inicjatywnej KLINY PORANNE Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki oraz radny Dzielnicy X Waldemar Domański zainicjował piknik sąsiedzki pt. „Jak dobrze mieć sąsiada". W programie miedzy innymi był występ zespołu ludowego Mogilańskie Wierchy oraz Macieja Luśni. Największą atrakcją Pikniku był występ Towarzystwa Śpiewaczego, któremu na fortepianie akompaniowała Monika Bylica. Rozdane zostało 100 darmowych Śpiewników!

Wspólnie z Towarzystwem śpiewali: przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz przewodniczący Rady Dzielnicy X Maciej Nazimek.

Współorganizatorzy:

dzielnica x

podgorze dk

więcej na www.klinyporanne.wordpress.com...

oraz

facebook-logo_0

WIDEO RELACJA:

HISTORIA SPOTKAŃ NA KLINACH

Rok temu w Krakowie na Osiedlu Kliny oddano do użytku długo oczekiwaną ulicę. Mieszkańcy Osiedla postanowili uczcić ten fakt Piknikiem Sąsiedzkim. Grupa Inicjatywna pod wodzą Waldemara Domańskiego przeprowadziła referendum, w wyniku którego wprowadzona nazwę lokalną świeżo wylanego asfaltu ponieważ uznano, że jego dotychczasowa nazwa nie oddaje piękna tej inwestycji. Nazwa ulica Homolacsa, która poza tym że jest trudna do napisania to jeszcze trudniejsza do wymówienia, przegrała z pełną wdzięku nazwą „Bulwar Zachodzącego Słońca”. Dodatkowo Osiedle Kliny, w których znajduje się wspomniany Bulwar postanowiono wyodrębnić z tego obszaru wprowadzając doprecyzowującą nazwę lokalną . Od tej chwili zwykłe Kliny stały się Klinami Porannymi, co zostało potwierdzone w sondzie przeprowadzonej wśród mieszkańców tego kwartału. Wszystkie te rewelacje zostały ogłoszone i przegłosowane dodatkowymi oklaskami podczas Pikniku Sąsiedzkiego 15 września 2012 roku. Impreza miała charakter składkowy, spontaniczny i … nieokiełznany. Wszyscy się świetnie bawili włącznie z funkcjonariuszami Staży Miejskiej, zaproszonymi Policjantami i przyjezdnymi gośćmi z różnych rejonów Krakowa. W trakcie Pikniku zostatały rozdane podkoszulki z logo osiedla, które trafiły na torsy wspomnianej powyżej Grupy Inicjatywnej stanowiącej twarde jądro Osiedla. Ustalono ponadto, że logo osiedla może zdobić jedynie piersi mieszkańców. Dla pozostałych złożona została propozycja aby zostali Ambasadorami tej wesołej społeczności. W tym roku przygotowaliśmy drugą edycję Pikniku Sąsiedzkiego pt „Jak dobrze mieć sąsiada", na którą wszystkich podobnie jak rok temu zapraszamy. Impreza ma charakter składkowy, czyli co sobie przyniesiecie to zjecie i wypijecie. Organizatorzy zapewniają miejsce do siedzenia, muzykę, światła i... toalety gratis.
5 września 2013 r.

XLIX Lekcja Śpiewania - "Nie masz to jak Pierwsza, nie"

5 sierpnia 2013,
Kraków, Mały Rynek
godzina 19.00

5 sierpnia 2013 o godzinie 19.00 na Małym Rynku odbył się koncert z udziałem kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności. Przedmiotem 49 Lekcji Śpiewania zatytułowanej „Nie masz to jak Pierwsza, nie” były, jak zwykle, pieśni tematycznie związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała 3000 śpiewników. Oprócz tego na śpiewających czekały ciekawe nagrody (m.in. bilety na przelot balonem nad Krakowem), które można było wygrać po wypełnieniu krótkiej ankiety znajdującej się w śpiewniku.
Pobierz śpiewnik (2,13 MB) Zobacz galerię zdjęćPrzeczytaj więcej


6 sierpnia 2013 r.

Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne.


Konkurs rozstrzygnięty!

Informujemy, że w ramach naboru do programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne wpłynęło 9 wniosków. W dniu 9 lipca 2013 roku Komisja dokonała oceny złożonych projektów. Spośród nich rekomendowano 4 do realizacji i dalszego dofinansowania. Poniżej prezentujemy listę rankingową wniosków rekomendowanych do dofinansowania:L.p.

Wnioskodawca

Nazwa projektu

Numer wniosku

Kwota dofinansowania

1.

Bartosz Stawiarz w imieniu środowiska fanów bluesa i jazzu skupionych wokół festiwalu Bluesroads i Jazz Juniors

Projekt mający na celu zmianę wizerunku muzyki jazzowej i bluesowej w Krakowie w oparciu o twórczość H. Warsa i B. Kapera – koncert jazzowych interpretacji piosenek popularnych, zajęcia umuzykalniające oraz warsztaty wokalno-instrumentalne

8/DK+/2013

8 600

2.

Mieszkańcy ulicy Babińskiego – Parafianie Rektoratu Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie

„Bo jak śmierć potężna jest miłość” – spektakl słowno-muzyczny

5/DK+/2013

5 000

3.

Hothaus – fundacja Wojciecha Terechowicza

„Kto dziś śpiewa takie piosenki” – spektakl słowno-muzyczny

3/DK+/2013

5 000

4.

Marian Kwaśnik w imieniu byłych członków PTTK

„Wspomnienia ze szlaku”

7/DK+/2013

2 500

Łączna kwota dofinansowania:

21 100
Przeczytaj więcej...


10 lipca 2013 r.

Zapraszamy do Kasiny Wielkiej! Pobijemy rekord świata śpiewając wspólnie piosenkę Maryli Rodowicz "Wsiąść do pociągu byle jakiego..."!14 lipca, godz. 14:00,
Kasina Wielka – najpiękniejsza stacja PKP w Polsce w sercu Beskidu WyspowegoW imieniu LOKOMOTYWY - Koalicji Kolei Galicyjskiej zapraszamy na najpiękniejszą stację kolejową do Kasiny Wielkiej, w sercu Beskidu Wyspowego. 14 lipca w niedzielę, o godz. 14:00 zapraszamy wszystkich, którzy kochają Małopolskę i którzy marzą o tym, aby po torach jeździły parowozy. Chcemy podziękować wszystkim, którzy popierali nas w akcji ratowania linii kolejowej Chabówka-Nowy Sącz. Pobijemy rekord świata śpiewając wspólnie piosenkę “Wsiąść do pociągu byle jakiego…”

Oprócz utworu Maryli Rodowicz zaśpiewamy jeszcze dziewięć piosenek o lokomotywach, parowozach oraz podróżach i kolejach. Nad muzyczną stroną koncertu czuwać będzie Ewa Kornecka – dyrektor artystyczny Loch Camelot. Prowadzenie: Waldemar Domański. Organizator przygotował 700 śpiewników.
www.LokomotywaKoalicja.com
Przeczytaj więcej...Pozdrowienia od Maryli Rodowicz

wsiasc-do-pociagu-sx-1681-front

Kochani! Trzymam za Was kciuki! Jestem całym sercem z Lokomotywą - Koalicją Kolei Galicyjskiej.

Maryla Rodowicz


28 czerwca 2013 r.

APEL: Grajmy po polsku!

Przeczytaj więcej...


13.01.14 o godz. 14:15 na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia Waldemar Domański wystąpi w audycji Muzyczna Jedynka prowadzonej przez Zbigniewa Zeglera. Audycja dotyczyć będzie akcji "Grajmy po polsku" prowadzonej przez Bibliotekę Polskiej Piosenki.

Internet
28 czerwca 2013 r.

Biblioteka Polskiej Piosenki zaprasza na konferencję naukową "Lider Społeczny XXI wieku. Wymiar lokalny i krajowy"


Kraków 6-7 czerwca 2013
Instytut Politologii
Uniwersytet Pedagogiczny
Aula im. Danka
ul. Podchorążych 2W imieniu Uniwersytetu Pedagogicznego zapraszamy na konferencję naukową "Lider Społeczny w XXI wieku".

Do udziału w konferencji zaproszono działaczy organizacji społecznych, którzy opowiedzą o swojej pracy. Przewidziane są wystąpienia m.in. Jacka Zalewskiego Stowarzyszenie Dobra Wola, Dominiki Marszałek-Rojek Regionalny Ośrodek EFS, dr Lidii Jedlińskiej Szkoła @ktywnego Seniora, harcmistrzyni Marii Kotkiewicz - Komendantki Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Częstochowie oraz Waldemara Domańskiego - Dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki.

czytaj więcej o konferencji...

prelegenci...

Zobacz galerię zdjęć6 czerwca 2013 r.

50/50 czyli tekstem na Opole

W imieniu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zapraszamy na wernisaż pt. „50/50 czyli tekstem na Opole”, który odbędzie się 13.06.2013 r. o 20:00 w Sali im. Karola Musioła w opolskim Ratuszu.

„50/50 czyli tekstem na Opole” to projekt grupy- Entropia Słowa , której udało się zabrać ponad 200 odręcznie napisanych tekstów polskich piosenek z autografami od ponad 100 wybitnych Twórców. Wiele z nich otrzymała od Ich spadkobierców. Każda piosenka napisana jest własnoręcznie i podpisana przez autora. 17 świetnych aktorów zgodziło się wiele z tych tekstów zinterpretować na nowo… Teksty piosenek zostaną przez aktorów przeczytane i zinterpretowane jako poezja, a następnie zarejestrowane w formie dźwiękowej. Cały dochód ze sprzedaży utworów zostanie przekazany na zakup książek do biblioteki w „Domu Artystów” w Skolimowie.

Zapraszamy do posłuchania utworów już nagranych przez Entropię Słowa. więcej... Organizatorzy będą dogrywać jeszcze kolejne utwory. Nagrali ich do tej pory ok. 150.

więcej: www.audioteka.pl

Więcej o akcji, autorach i tekstach

Pomysłodawcą i współorganizatorem projektu "50/50 czyli tekstem na Opole" jest Artur Wolski oraz jego grupa Entropia Słowa.
Organizatorem wystawy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Partnerem jest: Audioteka.pl
Patronem Honorowym są: TVP, Miasto Opole i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
5 czerwca 2013 r.

VII Ogólnopolski Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”2013

Co roku, w czerwcu, na warszawskiej Pradze, spotykają się artyści by śpiewać utwory Jonasza Kofty, utwory premierowe powstałe w poetyce Patrona festiwalu oraz utwory traktujące o szeroko pojętej wolności.

Swoją aktywnością artystyczną przywołują przełomową datę współczesnej historii Polski , bo jak twierdzą, wolność zawsze wymaga pielęgnacji. Jednak pierwszorzędnym celem festiwalu jest by młodzi wykonawcy, którzy biorą udział w części konkursowej festiwalu, uczyli się śpiewać na znakomitych tekstach wyjątkowego poety piosenki, jakim był Jonasz Kofta.

W ramach festiwalu, który został objęty patronatem m.in. przez Ministra Edukacji Narodowej, TVP2, Program 3 Polskiego Radia, ZAiKS, ZASP, organizowany jest otwarty konkurs wokalny dla solistów oraz zespołów amatorskich i profesjonalnych. Uczestnicy prezentują wyjątkowy poziom artystyczny, dlatego część konkursowa jest zarazem znakomitym koncertem dla publiczności. W br. jury zakwalifikowało do udziału w Koncercie Konkursowym 26 solistów i zespołów (głównie studentów lub absolwentów szkół piosenkarskich), reprezentujących wszystkie regiony kraju. W Koncertach Finałowych, prócz Laureatów konkursu, występują artyści i przyjaciele Warszawskiej Sceny Bardów. Wystąpili w minionych edycjach m.in. Bogusław Mec, Stanisław Soyka, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Daukszewicz, Jerzy Mamcarz, Marek Bałata, Jacek Kleyff, Artur Andrus, Jerzy Filar, Kuba Sienkiewicz.

2

Organizatorem Festiwalu są: Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów oraz Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

15.06.2013 godz.17:00 Koncert Konkursowy (wstęp wolny) Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy ul. Podskarbińska 2 ocenia jury w składzie: Jadwiga Kofta, Paweł Sztompke, Jerzy Mamcarz, Stanisław Klawe, Krzysztof Heering, Jacek Bukowski, Roman Ziemlański, Andrzej Zakrzewski

16.06.2013 godz. 18:00 Koncert Finałowy w którym wystąpią Laureaci, artyści Warszawskiej Sceny Bardów: Krzysztof Daukszewicz, Jerzy Mamcarz, Stanisław Klawe, Andrzej Ozga, Ryszard Makowski, Kuba Sienkiewicz oraz Helena Marczewska z zespołem „Za Winklem” (Złoty Klucz 2012) Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy ul. Podskarbińska 2

Szczegółowy regulamin konkursu na www.mamcarz.art.pl, www.cpk.pl, www.bardowie.art.pl
5 czerwca 2013 r.

Lekcja Śpiewania - przeboje opolskiego festiwalu

2 czerwca 2013,
Kraków, Rynek Główny
godzina 17.00

Lekcja Śpiewania to realizacja w praktyce idei społeczeństwa obywatelskiego. To spotkanie mieszkańców, przyjaciół, rodzin i znajomych. Od wielu lat koncerty z udziałem niezawodnych i niestrudzonych artystów kabaretu "Loch Camelot" oraz śpiewającej publiczności gromadzą tysięczne tłumy, które pojawiają się na krakowskim Rynku. Tematem ostatniej Lekcji Śpiewania były przeboje opolskiego festiwalu wyśpiewane wyjątkowo przez studentów PWST w Krakowie pod kierownictwem, jak zwykle, Ewy Korneckiej. Krakowskie Lekcje Śpiewania odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Organizatorzy przygotowali 3000 bezpłatnych śpiewników.
Pobierz spis utworów Zobacz galerię zdjęć50 lat Opolskiego Festiwalu w Krakowie !!!

Dlaczego w Krakowie?

Bo Kraków dał w początkowych latach festiwalu solidne podwaliny pod sukces tej ogólnopolskiej imprezy!

Wystarczy wymienić Ewę Demarczyk z jej nagrodzonymi piosenkami "Karuzela z madonnami", "Pejzaż", "Czarne anioły" , Mieczysława Święcickiego z Piwnicy pod Baranami, Andrzeja Zielińskiego ze Skaldów - wielokrotnego laureata tego festiwalu, Marka Grechutę, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Sikorowskiego z zespołem Pod Budą, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zauchę, ale też Maanam, Tropicale Thaiti Granda Banda, Jana Wojdaka i Wawele oraz mniej znane Brylantowe spinki Krzysztofa Piaseckiego nagrodzone w 1973 w kategorii „Mikrofon dla wszystkich”. Swojego talentu nie szczędzili również krakowscy kompozytorzy, tekściarze i poeci: Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Zarycki, Bruno Miecugow, Wisława Szymborska, czy autor muzyki do przeboju Kasi Sobczyk „O mnie się nie martw” Józef Krzeczek, mieszkaniec Nowej Huty.
Kraków wyedukował muzycznie Danutę Smykłę, studentkę Wydziału Kompozycji krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, która przez chwilę była Czyżewską, aby ostatecznie przejść do historii polskiej piosenki jako Danuta Rinn. Już tylko na podstawie tych kilku nazwisk i faktów gołym okiem widać twórczy wkład i wieloletnie związki Krakowa z festiwalem opolskim. Aby je ostatecznie potwierdzić, na zaproszenie prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego przyjadą do grodu Kraka przedstawiciele władz miasta Opola w asyście kilku autobusów wypełnionych mieszkańcami stolicy polskiej piosenki.

Lekcję Śpiewania „Przeboje opolskiego festiwalu” zorganizowała Biblioteka Polskiej Piosenki z Krakowa we współpracy z opolskim Muzeum Polskiej Piosenki. Wykonawca koncertu - studenci Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie pod kierownictwem Ewy Korneckiej.


Koncert poprowadzi Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki


Internet

 
 Historia Opolskiego Festiwalu

50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej


Przeczytaj więcej


24 maja 2013 r.

10. Noc Muzeów z Biblioteką Polskiej Piosenki

Biblioteka Polskiej Piosenki zaprasza wszystkich entuzjastów polskiej i zagranicznej muzyki utrwalonej na szelakowych i winylowych krążkach do wzięcia udziału w Giełdzie „Czarnych” Płyt!

Podczas 10. Nocy Muzeów, 17 maja w godzinach od 19 do 24 można było zakupić płytę lub wymienić wybrany egzemplarz na wszelkie materiały związane z polską piosenką (książki, śpiewniki, płyty CD). Nasze stanowisko znajdowało się na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej, w hali D (stała wystawa „Z dziejów Polskiej Motoryzacji”). Wartość każdego krążka wyceniliśmy w granicach od 2 do 10 zł.

Do tej pory zakupu lub wymiany czarnych płyt można było dokonać w siedzibie BPP, w godzinach od 8 do 16. Jednak w tą wyjątkową noc postanowiliśmy przyłączyć się do wspólnej inicjatywy krakowskich muzeów zgodnie z tegorocznym hasłem: „Ko-lekcja. Podziel się swoją pasją” ułatwić miłośnikom analogowych dźwięków dostęp do naszych zasobów. Więcej informacji o zasadach dotychczasowej akcji umieściliśmy tutaj.
Wideo relacja z Giełdy "Czarnych Płyt" podczas 10. Nocy Muzeów, 17 maja 2013 roku
10 maja 2013 r.

XLVIII Lekcja Śpiewania - "Majowa jutrzenka"

3 maja 2013,
Kraków, Mały Rynek
godzina 17.00

Tematem 48. Lekcji Śpiewania z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności były, jak zwykle, pieśni tematycznie związane ze Świętem Konstytucji 3 Maja i nie tylko. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała 3000 śpiewników.


Dziękujemy serdecznie wszystkim wytrwałym, którzy mimo deszczu śpiewali z nami do samego końca Lekcji !!!

Pobierz śpiewnik (2,62 MB) Zobacz galerię zdjęć
W ramach Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka, na scenie pojawiła się delegacja z Ptaszkowej oraz Wróblowic. Kapela i chór z Ptaszkowej odśpiewali piosenkę sławiącą ich wieś, a wspólnie z dziećmi z Wróblowic krakowską piosenkę „Przyleciał ptaszek z Łobzowa, usiadł na Rynku Krakowa”. Ponadto Sołtys Ptaszkowej Pan Marian Kruczek oraz Pani Jadwiga Szarek, kierownik Osiedlowego Klubu Kultury Wróblowice złożyli na ręce Dyrektora Waldemara Domańskiego Deklarację Współpracy z Asocjacją Promotorów RP.


[przeczytaj Manifest z 3 maja 2013 rokuWięcej...


Informacja dodatkowa:

3 Maja 2013 roku odbyły się "Spotkania z Pieśnią" w Zalesiu o godz. 16.00 oraz w Piasecznie o godz. 18.00.

Spotkania z Pieśnią w Zalesiu to właściwe realizowana i popularyzowana idea krakowskiej Lekcji Śpiewania w centralnej Polsce. Kilka lat temu Ewa Kozłowska animatorka kultury z Zalesia zaśpiewała wraz z publicznością na Rynku Głównym w Krakowie kilkadziesiąt pieśni patriotycznych i....tak ją to zachwyciło, że postanowiła zorganizować podobną imprezę pod Warszawą. Od kilku lat z sukcesami organizuje swoje "Spotkania z Pieśnią" w Zalesiu. W tym roku dodatkowo śpiewano również w Piasecznie. Gratulacje i oby tak dalej !!!

Waldemar Domański dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki
Pomysłodawca i organizator krakowskich Lekcji Śpiewania

Pobierz śpiewnik "Spotkanie z Pieśnią Zalesie/Piaseczno"


Wideo relacja:Internet

 
 


VideoPatroni medialni:
6 maja 2013 r.

XLVII 2/5 Lekcja Śpiewania - "25 lat wiosny Solidarności '88"

26 kwietnia 2013,
Kraków - Nowa Huta, Aleja Róż
godzina 17.30

Tematem 47 2/5. Lekcji Śpiewania z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności były historyczne pieśni niepodległościowe oraz pieśni internowanych i skazanych w stanie wojennym w latach 1981 - 1985. Zaśpiewaliśmy razem piosenki, które wówczas bywały zakazane. Były wśród nich utwory znane, po wielokroć już śpiewane, patetyczne i wesołe, ale także układane w więzieniach. 26 kwietnia 2013 roku, w XXV rocznicę strajków, które na nowo otworzyły drzwi do wolnej, niepodległej, demokratycznej Polski zaśiewaliśmy je z dumną, waleczną Nową Hutą. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Uczestnicy otrzymali bezpłatne śpiewniki.
Pobierz śpiewnik (4,01 MB)Patroni medialni:
23 kwietnia 2013 r.

MAREK GRECHUTA. Artysta o wielu twarzach - konferencja naukowa

15 kwietnia 2013 roku
Godz.: 11:00
Instytut Muzykologii UJ, ul. Westerplatte 10, Kraków
Sala kameralna Pałacu Pusłowskich


Konferencja zatytułowana MAREK GRECHUTA. Artysta o wielu twarzach skierowana jest do wszystkich melomanów i pasjonatów piosenki polskiej, osób zainteresowanych twórczością Marka Grechuty oraz piosenką poetycką.

Konferencja zorganizowana została z inicjatywy Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (Zakład Antropologii i Teorii Muzyki) przy wsparciu Biblioteki Polskiej Piosenki. Jest to pierwsza publiczna prezentacja wyników badań zapoczątkowanych w ramach szerszego projektu naukowego poświęconego artystom krakowskim. Celem tego projektu jest podjęcie systematycznych, kompleksowych badań nad tradycją krakowskiej piosenki poetyckiej. Tak zwana piosenka artystyczna, o wysokich walorach literackich i muzycznych, a jednocześnie bardzo ceniona przez słuchaczy wpisuje się w bogate tradycje muzyczne naszego miasta i niewątpliwie zasługuje na wnikliwe analizy oraz profesjonalną dokumentację.

Pierwsza w cyklu konferencja, poświęcona twórczości związanego z Krakowem artysty – Marka Grechuty stanowi pokłosie seminarium licencjackiego prowadzonego w roku akademickim 2011/2012 przed dr Annę Piotrowską w Instytucie Muzykologii UJ poświęconego w całości twórczości Marka Grechuty. Prezentacje przedstawiane podczas konferencji obejmować będą całą twórczość Grechuty – od pierwszych piosenek z grupą Anawa, poprzez eksperymenty z zespołem Wiem, aż po późniejsze albumy. Przewidziane są 4 sesje. Jedna z nich traktować będzie o Grechucie – kompozytorze, mowa będzie o malarstwie muzycznym Grechuty. Druga sesja poświęcona będzie problematyce twórczych poszukiwań (wpływom jazz fusion, inspiracjom witkiewiczowskim), a trzecia – odbiorcy twórczości Grechuty, natomiast podczas czwartej sesji zaprezentowany zostanie sceniczny wizerunek artysty.

Koordynatorką projektu jest dr Anna Piotrowska z Instytutu Muzykologii UJ, przy projekcie współpracuje także Biblioteka Polskiej Piosenki. Na uwagę zasługuje fakt, że zarówno w całość działań zaangażowani są młodzi badacze, studenci i absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy chętnie słuchają muzyki krakowskich artystów.
Na konferencji obecna będzie także pani Danuta Grechuta.

Wideo relacjaMateriał BPP


Zobacz galerię zdjęć

11 kwietnia 2013 r.

Zapraszamy na Lekcję Śpiewania do Opola

19 kwietnia 2013 roku
Godz.: 18:00
Amfiteatr Opolski


Z okazji 50-tej rocznicy Festiwalu Polskiej Piosenki w Amfiteatrze Opolskim 19 kwietnia 2013 roku o godzinie 18:00 zabrzmiał dobrze znany z krakowskiego Rynku wspólny śpiew. Podczas tego wyjątkowego spotkania zaśpiewaliśmy piosenki ilustrujące historię Festiwalu. Teksty utworów jak zwykle udostępniliśmy w bezpłatnych śpiewnikach, które można było otrzymać przed Lekcją.


Koncert poprowadzili Ewa Kornecka i Waldemar Domański. Wystąpiło: Towarzystwo Śpiewacze.


W związku z powyższym Biblioteka zorganizowała wielką wyprawę na Pierwszą Lekcję Śpiewania w Opolu. Dziękujemy naszemu, dzielnemu Towarzystwu Śpiewaczemu, które dopingowało Artystów podczas koncertu w Amfiteatrze Opolskim.


Relacje z tego wydarzenia już niebawem znajdą się na naszej stronie.


Pobierz spis utworów


Prezydent Miasta Krakowa profesor Jacek Majchrowski wystosował list do mieszkańców stolicy polskiej Piosenki:


Przeczytaj listPrasa
Internet
Organizatorzy:

muzeum polskiej piosenki logo_bpp_d narodowe radio_opole nto tvp_opole

29 marca 2013 r.

Z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zespół Biblioteki Polskiej Piosenki opublikował na stronie wybrane pieśni i piosenki związane z tym okresem

Utwory oraz wszelkie informacje zostały opracowane w Cyfrowej Bibliotece Polskiej Piosenki. Zaprezentowany repertuar sukcesywnie uzupełniamy o podkłady fortepianowe oraz wersje wokalne z myślą o ich bezpłatnym wykorzystaniu przy okazji lekcji historii, akademii lub innych rocznicowych uroczystości. Pieśni Powstania Styczniowego stanowią część Śpiewnika Polaka, w którym zgromadziliśmy blisko 120 utworów osadzonych w nurcie historycznym, narodowym i patriotycznym.


Pieśni Powstania Styczniowego


Wszystkich, którzy zdecydują się na wykorzystanie opracowań utworów z zaproponowanych zestawień prosimy o umieszczenie logotypu Biblioteki wraz z przekierowaniem na stronę główną. Informujemy, że dotychczas niektóre z zaproponowanych i opracowanych przez nas pieśni/piosenek zostały wykorzystane m.in. przez Muzeum Historii Polski w Warszawie podczas interaktywnej wystawy 1863. Gra o niepodległość.

18 stycznia 2013 r.

Biblioteka Polskiej Piosenki poleca VII Ogólnopolski Festiwal im. JONASZA KOFTY "MOJA WOLNOŚCI" 2013

VII Ogólnopolski Festiwal im. JONASZA KOFTY "MOJA WOLNOŚCI" 2013
Zgłoszenia na konkurs można nadsyłać do 22.05.2013r na adres Centrum Promocji Kultury Praga-Południe w Warszawie.
Szczegółowy regulamin konkursu na www.bardowie.art.pl, www.cpk.art.pl, www.mamcarz.art.pl

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów
22 837-33-24 , 726 55 60 12 jerzy.mamcarz@wp.pl
Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy
22 517-65-75 sekretariat@cpk.art.pl

FESTIWAL JEST OTWARTYM KONKURSEM WOKALNYM
DLA SOLISTÓW AMATORÓW I PROFESJONALISTÓW ORAZ DLA ZESPOŁÓW AMATORSKICH I PROFESJONALNYCH

Podczas festiwalu uczestnicy zaprezentują dwa utwory słowno-muzyczne:
- autorstwa Jonasza Kofty (możliwość zaprezentowania własnej muzyki),
- własnego autorstwa powstałe w poetyce Jonasza Kofty (mile widziane utwory satyryczne),
- innych autorów piszących o tematyce szeroko pojętej wolności (wolności słowa, jednostki, narodów).
Punkty mogą przenikać się.

Uczestnicy zgłaszają swój udział w festiwalu nadsyłając karty zgłoszeń (wg załączonego wzoru w regulaminie) oraz materiał dźwiękowy z zarejestrowanymi piosenkami zgłoszonymi na festiwal w formacie cd- audio do dnia 22 maja 2013r. na adres: Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy ul. Podskarbińska 2 , 03-833 Warszawa

Koncert Konkursowy - 15 czerwca 2013r. o godz. 17.00 uczestników festiwalu oceniać będzie Jury w składzie: Jadwiga Kofta, Paweł Sztompke, Andrzej Zakrzewski, Jerzy Mamcarz, Krzysztof Heering, Stanisław Klawe, Jacek Bukowski i Roman Ziemlański.

Koncert Finałowy - 16 czerwca 2013r. o godz. 18.00, w którym wystąpią Wykonawcy Nagrodzeni oraz artyści Warszawskiej Sceny Bardów w składzie: Krzysztof Daukszewicz, Jerzy Mamcarz, Stanisław Klawe, Ryszard Makowski, Andrzej Ozga, Kuba Sienkiewicz.

21 lutego 2013 r.

Muzyczna Nowa Huta. Spotkajmy się po latach ... w Czerwono-Czarnym rytmie. ”

W imieniu organizatora, Nowohuckiego Stowarzyszenia Muzycznego „Jazz & Beat & Rock”, Biblioteka Polskiej Piosenki ma zaszczyt zaprosić na wieczór wspomnień o Józefie Krzeczku i Czerwono-Czarnych.

26 stycznia 2013 r., godz. 18.00
ArtZona – Sala Tańca Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4


Goście specjalni:
Mirosław Wójcik - prosto ze Sztokholmu - saksofonista Czerwono-Czarnych
Ignacy Matuszewski - prosto z Krakowa - pianista jazzowy, wnuk Przemysława Gwoździowskiego z CC
Jacek Nahajowski - prosto z Krakowa - gitarzysta, jedyny, który w Królewskim Mieście gra w stylu Hanka Marvina
nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 82
Wieczór poprowadzi Antoni Krupa

Impreza zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Dzielnicy XIV Czyżyny, Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie oraz Dzielnicy XVIII Nowa Huta.


Bilety w cenie 10 zł w sprzedaży od 15 stycznia w następujących punktach:

- sekretariat Szkoły Podstawowej nr 82 w Krakowie, os. Kalinowe 17
- w kasie ArtZona na dwie godziny przed rozpoczęciem imprezy
15 stycznia 2013 r.

Kolęda Sąsiedzka 2012. Zapraszamy do wspólnego kolędowania na Klinach.


29.12.2012
sobota
godzina 17:00


Spotykaliśmy się u zbiegu ulic Gałęzowskiego i Boratyńskiego (pod latarnią) i śpiewaliśmy kolędy. Zajęcia muzyczne poprowadziła dyrektor muzyczny Loch Camelot - Ewa Kornecka wraz z dyrektorem Biblioteki Polskiej Piosenki.

Były śpiewniki. Zapaliliśmy ognisko żeby było nam ciepło. Każdemu zostało"coś ze świąt", więc była okazja do "wyczyszczenia" zawartości lodówki i pochwalenia się własnymi wyrobami. Przygotowaliśmy stoły, na których można było to wszystko położyć.
Wyświetl większą mapę

Prasa
Internet
Telewizja


Materiał TVP KRAKÓW


Komentarze20 grudnia 2012 r.

Giełda „Czarnych” Płyt


Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” serdecznie zaprasza wszystkich entuzjastów analogowych krążków na Giełdę „Czarnych” Płyt.
W ramach naszej kolejnej inicjatywy proponujemy sprzedaż lub wymianę starych płyt na publikacje związane z polską piosenką, tj. śpiewniki, książki oraz płyty CD.


Zasady naszej akcji są proste:

zapoznaj się z listą proponowanych egzemplarzy na sprzedaż lub wymianę;

wybierz te, które Cię zainteresują - pobierz spis płyt:

skontaktuj się z nami od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16 w celu ustalenia szczegółów wymiany:

- zadzwoń: 12 430 43 00, 503 185 600 lub

- napisz: biblioteka@bibliotekapiosenki.pl lub

- przyjdź: budynek H mieszczący się w Krakowie na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ulicy św. Wawrzyńca 15.

Celem akcji jest wzbogacenie oraz odświeżenie istniejącego księgozbioru Biblioteki Polskiej Piosenki. Wśród ponad półtora tysięcznej kolekcji „analogów” z polską oraz zagraniczną muzyką, znajdują się single, płyty długogrające oraz tzw. dwójki i czwórki. Wielbicielom zagranicznych, winylowych dźwięków proponujemy albumy chociażby takich gwiazd jak Sting, Michel Jackson czy Phil Collins. Wartość płyt wyceniamy indywidualnie na podstawie stanu ich zachowania. Niemniej jednak cena krążka będzie się wahać w granicach od 2 do 10 zł.

Serdecznie zapraszamy!Wideo relacja z Giełdy "Czarnych" Płyt podczas 10. Nocy Muzeów, 17 maja 2013 rokuPartnerzy

   Poczytaj o giełdzie na naszym facebooku

Posłuchaj audycji o Giełdzie Winyli - RADIO PLUS
28 listopada 2012 r.

Wideo-relacja z Pierwszej Lekcji Śpiewania w Warszawie oraz 47. Lekcji Śpiewania w Krakowie

26 listopada 2012 r.

Nowa inicjatywa Dyrektora Biblioteki - Waldemara Domańskiego - Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka

Najbliższe spotkanie Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka
Loch Camelot
(ulica Św. Tomasza 17)
24.11.2012 (sobota)
godz.: 20:00


W programie: "krakowski wróbelek" - Jaga Wrońska zaśpiewa piosenki "paryskiego wróbelka" Edith Piaf.
Po koncercie miotacz idei Asocjacji - Waldemar Domański przedstawi raport dotyczący dalszych działań związanych z akcją ratowania wróbli i sikorek w Krakowie.

Poczytaj o AkcjiPosłuchaj o Akcji .
22 listopada 2012 r.

XLVII Lekcja Śpiewania

11 listopada 2012,
Kraków, Rynek Główny
godzina 17.00

11 listopada 2012 roku na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się 47. Lekcja Śpiewania, jak zwykle z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot oraz około piętnastotysięcznej, śpiewającej publiczności. W trakcie koncertu Radosna Niepodległości zaśpiewaliśmy razem najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki. Na tę szczególną okazję Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała 3500 bezpłatnych śpiewników. Koncert tradycyjnie otrzymał honorowy patronat profesora Jacka Majchrowskiego.
Pobierz śpiewnik (2 MB)Prasa
Patroni medialni

   Zobacz zapowiedź Lekcji Śpiewania w Krakowie
W przeddzień Święta Niepodległości odbyła się Pierwsza Lekcja Śpiewania w Warszawie

10 listopada 2012,
Warszawa, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego
godzina 20.00

10 listopada 2012 roku na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się 1. Lekcja Śpiewania, czyli koncert z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot oraz około dwutysięcznej, śpiewającej publiczności. W trakcie koncertu Radosna Niepodległości zaśpiewaliśmy razem najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki. Na tę szczególną okazję przygotowaliśmy 1500 bezpłatnych śpiewników. Lekcja Śpiewania była dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski - Patriotyzm Jutra 2012.
Zobacz galerię zdjęć Pobierz śpiewnik (2 MB)

Patronat honorowyLekcję dofinansowało Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra 2012Zobacz zapowiedź Lekcji Śpiewania w Warszawie


źródło fotografii: DPI MON


Media
Tu zaśpiewamy:


Wyświetl większą mapę30 października 2012 r.

Projekt „Zagrajmy to jeszcze raz … w Nowej Hucie”

W imieniu organizatora, Nowohuckiego Stowarzyszenia Muzycznego „Jazz & Beat & Rock”, Biblioteka Polskiej Piosenki ma zaszczyt zaprosić na imprezy muzyczne połączone z pokazem historii muzycznej szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej w Nowej Hucie:

27 października 2012 r., godz. 17.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida Klub Kuźnia os. Złotego Wieku 14

„A ty wolałeś big-beat”

Impreza poświęcona Józefowi Krzeczkowi, nowohucianinowi, człowiekowi, który przestawił na inne tory polską muzykę młodzieżową na początku lat 60. XX wieku. To on jako kierownik muzyczny Czerwono-Czarnych w latach 1962-1965 patronował oryginalnemu zjawisku, które Franciszek Walicki nazwał big-beatem.


15 listopada 2012 r., godz. 19.00
Teatr Ludowy

„Let`s Go Rock And Roll”

Koncert jednego z najstarszych nowohuckich zespołów big-beatowych Ryszardy (działał w latach 1963-1967 przy Zakładowym Domu Kultury HiL, a instruktorem był m.in. Andrzej Zieliński, założyciel Skaldów). Zespół reaktywował się, po ponad 40 latach, z okazji jubileuszu 60-lecia Nowej Huty. Zafascynowani, podobnie jak większość ówczesnej młodzieży polskiej, rock and roll`em, angielskimi i amerykańskimi zespołami, do dziś grają i śpiewają utwory The Shadows, The Rolling Stones, Elvisa Presley`a, Paula Anki.Odbiór zaproszeń na imprezy (ilość miejsc ograniczona):

- kasa Kina Studyjnego SFINKS, os. Górali 5
- Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14
- Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16
- Klub Kombinator, os. Szkolne 25
- dodatkowe informacje pod nr tel. 48 506 085 203Koncerty zorganizowane w ramach projektu:

6 października 2012 r., godz. 19.00
ArtZONA - Sala Tańca Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4

„Konfrontacje jazzowe 2012 – dwa pokolenia, jedna muzyka”

Był to koncert dwóch pokoleń muzyków nowohuckich poruszających się w różnych stylach muzycznych: gitarzysty jazzowego Richarda Feliksa Styły (korzenie nowohuckie!) i Pawła Drożdża „Bohatera”. Obydwaj mają nowohuckie korzenie: Richard Feliks Styła rozpoczynał swoją karierę muzyczną pod koniec lat 60. XX w. w zespole System przy Technikum Hutniczo-Mechanicznym, Paweł Drożdż jest nowohucianinem od urodzenia. Łączą w swoich kompozycjach jazz z rockiem, bluesem i innymi gatunkami muzycznymi. Pod szyldem „Bohater i Styła” artyści łączą jazz z rockiem, bluesem, rapem i elektroniką, przygotowując materiał na płytę.

18 października 2012 r.

48. Studencki Festiwal Piosenki

Biblioteka Polskiej Piosenki zaprasza:

na koncert finałowy 48. Studenckiego Festiwalu Piosenki, który odbędzie się 14 października w Teatrze Groteska o godzinie 20:00.
W programie:
Część I: Koncert Laureatów 48 SFP
Część II: Koncert z okazji 50–lecia Studenckiego Festiwalu Piosenki p.t.

„A nam nie jest wszystko jedno”
w y s t ą p i ą:

Beata Banasik, Barbara Broda-Malon, Stefan Brzozowski, Karolina Cicha, Zespół „Czerwony Tulipan”, Roman Kołakowski, Beata Lerach, Joanna Lewandowska, Iwona Loranc, Mariusz Lubomski, Joanna Słowińska, Tomasz Steńczyk, Jarosław Śmietana, Elżbieta Wojnowska, Hanna Wójciak.


10 października 2012 r.

Zobacz film dokumentalny o naszej działalności

1 października 2012 r.

22. Spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego
Piknik sąsiedzki na osiedlu Kliny Poranne. Impreza plenerowa na …asfalcie ulicy Homolacsa 15 września o godzinie 19.00. Tytuł spotkania „Zamknięcie ulicy Homolacsa (czytaj Homolacza) w związku z otwarciem”

W programie:

Występ zespółu „Mogilanie”


22. Spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego – akompaniuje Ewa Kornecka z Loch Camelot

Agitacja Włodzimierza Skoczylasa – przedstawiciela Asocjacji Protektorów Wesołego Ptaka

Dyskoteka pod gwiazdami – przeboje lat 70. i 80.


Wyświetl większą mapęWyświetl większą mapę


Prasa
17 września 2012 r.

Opracowaliśmy w sieci zbiór 5,5 tys. publikacji muzycznych, w tym ponad 4 tys. druków muzycznych i ponad tysiąc rękopisów z Biblioteki Jagiellońskiej! Dzięki tej współpracy ocaliliśmy od zapomnienia cenne rękopisy oraz druki muzyczne z polskimi pieśniami piosenkami. Opracowane zbiory już teraz można zobaczyć w wersji cyfrowej na naszej stronie
W związku z zakończeniem naszej pracy, 11 września, w Bibliotece Jagiellońskiej odbyła się konferencja prezentująca rezultaty projektu "Polskie Pieśni i Piosenki w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej jako podstawa do rozwoju systemu Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki – cz. 2".

W pierwszej części programu zaprezentowaliśmy film i prezentacje dotyczące działalności Biblioteki Polskiej Piosenki, a także wystąpienia na temat projektu unijnego oraz wybranych zagadnień związanych z rodzimą twórczością pieśniarską.

Po części oficjalnej zaproszeni goście zwiedzili wystawę rękopisów i druków muzycznych oraz wysłuchali koncertu piosenek retro w nowych, jazzowych aranżacjach.


Internet

 
 
 Galeria

Autor fotografii: BPP

 
 
 
 
 

12 września 2012 r.

Usynowienie pieśni „Góralu, czy ci nie żal”

Zakopane 25.08.2012r. Równia Krupowa godzina 19.00


W sobotę, 25.08.2012 r. o godzinie 19.00 w ramach 44. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem nastąpiło uroczyste usynowienie pieśni "Góralu czy ci nie żal" przez…Górali.

Ta zaskakująca informacja u wielu wywołała zapewne spore zdziwienie. Tymczasem na Równi Krupowej w obecności władz Podhala, gości festiwalu oraz widzów zastało ogłoszone wszem i wobec że, ta na wskroś ceperska pieśń zostaje adoptowana i przyjęta do rodziny ważnych pieśni Podhalan. Od tej pory Krakowiacy i Górale wspólnie wynosić będą ten utwór do poziomu i funkcji polskich pieśni hymnicznych takich jak "Rota", "Polonez Kościuszki", "Marsz Sokołów", "Warszawianka", czy też "Morze nasze morze".

W chwilę po odczytaniu stosownego dokumentu zebrani zaspiewali tradycyjną wersję pieśni wraz z dodatkową zwrotką „papieską”, która została dopisana do oryginalnego tekstu w kilka dni po śmierci Jana Pawła II w 2005 roku. Inicjatorem i pomysłodawcą Usynowienia Pieśni „Góralu, czy ci nie żal” jest dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki - Waldemar Domański


Więcej na www.goraluczyciniezal.pl

Pobierz śpiewnik


Posłuchaj pieśni

Pieśń "Góralu, czy ci nie żal" usynowiona! - RELACJA AUDIO-VIDEOZobacz galerię zdjęć


Zobacz Akt Usynowienia Pieśni "Góralu, czy ci nie żal"Telewizja

Posłuchaj pieśni

Posłuchaj Pieśni "Góralu, czy ci nie zal", wykonanej na Równi Krupowej 26 sierpnia 2012 rokuPrasa

 
 


Internet

 
 
 27 sierpnia 2012 r.Telewizja

Relacja filmowa z Lekcji Śpiewania


Zdjęcia: Bogusław Świerzowski


Prasa

 
 


Pozostałe materiały prasowe


Radio

Posłuchaj: AUDYCJA 30 kwietnia 2012r.
Posłuchaj: AUDYCJA 9 maja 2012r.
Posłuchaj: Podziękowanie dla Zbigniewa Wodeckiego (AUDYCJA 9 maja 2012r.)


Internet

 
 
podhale24.JPG
 13 sierpnia 2012 r.


Wielki Koncert PODAJ DALEJ! na Małym Rynku w Krakowie 5 sierpnia 2012 roku! BYŁO ŚWIETNIE!

Od godziny 14:00 do 18:00 na Małym Rynku było można posłuchać najciekawszych zespołów Małopolski, które wzięły udział w akcji Biblioteki Polskiej Piosenki – PODAJ DALEJ!

Na scenie zobaczyliśmu miedzy innymi:


WSZYSTKIM ZESPOŁOM DZIĘKUJEMY ZA PIĘKNY KONCERT! BYLIŚCIE ŚWIETNI!!

14:00 - THE PAINTERS – elektryzujący pop
15:00 - BAUM – klubowy puls
16:00 - VERMONES – prawdziwie neuromantyczny kwartet
17:00 - THE DOLLS – świetnie „rockujące” dziewczyny
i inni...


Koncert poprowadził Waldemar Domański Przemek Szczerbiński.


Akcja PODAJ DALEJ! trwa już rok i połączyła 450 zespołów muzycznych z Małopolski, 800 chórów i 150 orkiestr w jednej bazie Biblioteki Polskiej Piosenki.
Razem z Biblioteką Polskiej Piosenki zagrały już Frittata i Krokodyl Schroedingera.
Dzięki PODAJ DALEJ! na antenie radia PLUS zagościły takie zespoły jak Antidotum, Frago, Tropicale Thaiti Granda Banda, Frittata, Vermones, Livin Fire, Krokodyl Schroedingera, Czteropak, The Dolls oraz Baum.

A to nie koniec!

Już w październiku otwieramy sezon koncertowy w klubie akademickim ARKA.
3 maja i 5 sierpnia gramy na Małym Rynku.

Biblioteka Polskiej Piosenki daje niepowtarzalną szansę młodym, dobrze zapowiadającym się zespołom z Małopolski. Pokazujemy potencjał muzyczny naszego województwa promując najlepszych Muzyków!JESTEŚMY NA FACEBOOKU!Prasa

 


Internet

 
Partnerzy6 sierpnia 2012 r.XLVI Lekcja Śpiewania

5 sierpnia 2012,
Kraków, Mały Rynek
godzina 19.00


5 sierpnia 2012,
Kraków, Mały Rynek
godzina 19.00

5 sierpnia 2012 o godzinie 19.00 na Małym Rynku odbył się koncert z udziałem kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności. Przedmiotem 46 Lekcji Śpiewania zatytułowanej „Nie masz to jak Pierwsza, nie” były, jak zwykle, pieśni tematycznie związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała 4500 śpiewników. Gościem Lekcji była czterdziestoosobowa reprezentacja Towarzystwa Przyjaciół Opola, która specjalnie w tym celu zjawiła się w Krakowie. Ponadto tradycyjnie wystąpiła grupa zagranicznych studentów Letniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Przed Lekcją Śpiewania pomiędzy godziną 14.00 a 18.00 na scenie na Małym Rynku było można zobaczyć i usłyszeć zespoły muzyczne, które wzięły udział w zorganizowanym przez Bibliotekę Polskiej Piosenki Powszechnym Spisie Muzyków Małopolski.
Pobierz śpiewnik (2,2 MB) Zobacz galerię zdjęćPrasa

 

TelewizjaInternet

 
 


Patroni medialni

 18 lipca 2012 r.

40. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA

Wszystkich sympatyków piosenki turystycznej zapraszamy na 40. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA, który odbędzie się w dniach 22.06.2012 – 24.06.2012 r. w miejscowości Przywidz pod Gdańskiem


BAZUNA jest uznanym w Polsce przeglądem, jednym z najstarszych organizowanych do dnia dzisiejszego, prezentującym szeroki krąg piosenki studenckiej. Laureaci BAZUNY często zdobywają nagrody (w tym główne) innnych, także bardziej znaczących ogólnopolskich przeglądów i festiwali. Występują oni w specjalnych koncertach – prezentacjach, zarówno jednorazowych jak i cyklicznych (odbywające się od lat cykle koncertowe m.in. w ramach gdańskiego Jarmarku Św. Dominika, przed laty w Kazimierzu Dolnym, w Toruniu i Elblągu). Nazwa przeglądu BAZUNA, poprzez jego laureatów, obecna jest przez cały rok w różnych miejscach kraju, także poza studencka sceną.

ZAPRASZAMY!


czytaj więcej18 czerwca 2012 r.

21. Spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego - rejs statkiem po Wiśle.

czytaj więcej...


28 maja 2012 r.

Sezon koncertowy akcji PODAJ DALEJ! już otwarty! Muzycy POWSZECHNEGO SPISU MUZYKÓW MAŁOPOLSKI zagrali koncert w Studenckim Klubie - ARKA - 24 maja 2012 roku.
MUZYCZNY MISZ MASZ

24 maja 2012 na scenie Klubu Akademickiego "Arka"
al. 29 Listopada 50

Frittata
i
Krokodyl Schroedingera

Motywem przewodnim koncertu otwierającego cykl PODAJ DALEJ były eksperymenty muzyczne oraz wstrząsające dźwiękowe mieszanki.

Muzyka Frittaty jest mieszanką jazzu, muzyki bałkańskiej, folkowej, klubowej a nawet klasycznej. Koncerty tego zespołu to wydarzenia, które przyciągają uwagę widzów i mocno ich zaskakują – jak film o Jamesie Bondzie, który ma wartką fabułę, zaskakujących bohaterów, nieoczekiwane zwroty akcji i jeszcze bardziej nieoczekiwane zakończenie. Mieszanka nie wstrząśnięta, ale pozytywnie wstrząsająca!

Za najlepszą rekomendację niech posłużą słowa Nigela Kennedy, który powiedział o Frittacie: - „To przyszłość polskiego jazzu”.

Przed Frittatą wystąpi Krokodyl Schroedingera - muzyczny eksperyment myślowy. Miejsce słynnego „jazzującego” Kota z doświadczenia Erwina Schroedingera z pogranicza mechaniki kwantowej zajął tu grający bluesa i rocka Krokodyl. Dzięki temu powstała mieszanka jazzu i bluesa przesycona hipnotyzującym swingiem.

więcej o akcji: www.bibliotekapiosenki.pl/static:Podaj_dalej
Partnerzy

 Prasa
Internet

 
 24 maja 2012 r.

VI Festiwal Piosenki Turystycznej w Krynicy Zdroju

Wszystkich sympatyków gór i piosenki turystycznej zapraszamy na VI Festiwal Piosenki Turystycznej, który odbędzie się w dniach 11.05.2012 – 12.05.2012 r. w Krynicy ZdrojuTo już szósta edycja wspólnego śpiewania piosenek propagujących górską turystykę.
Dnia 12 maja zapraszamy na koncert laureatów i czwartą lekcję śpiewania "Idę w góry cieszyć się życiem". Koncert poprowadzi dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański oraz dyrektor kabaretu "Loch Camelot" pan Kazimierz Madej.
Program imprezy:

11.05.2012 (piątek) – Sala Koncertowa Pijalni Głównej:
godz. 10:00 – rozpoczęcie Festiwalu, a następnie:
przesłuchania konkursowe;
przerwa na poczęstunek (Jury w tym czasie wyłania zwycięzców);
ogłoszenie wyników12.05.2012 (sobota) – Krynicki Deptak (w razie niepogody Sala Koncertowa Pijalni Głównej):

godz. 16:00 – koncert laureatów i zespołów

godz. 17:00 – wspólne śpiewanie z zespołem Loch Camelot


czytaj więcej
Prasa8 maja 2012 r.

"Koko Euro Spoko"

To utwór zespołu Jarzębina, który został wybrany na oficjalny przebój reprezentacji Polski na Euro 2012.

czytaj wywiad z Waldemarem Domańskim w GAZETA.PL

czytaj więcej o "Koko Euro Spoko"

7 maja 2012 r.

XLV Lekcja Śpiewania

03 maja 2012,
Kraków, Mały Rynek
godzina 17.00

Tematem 45. Lekcji Śpiewania z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności były, jak zwykle, pieśni tematycznie związane ze Świętem Konstytucji 3 Maja i nie tylko. Lekcja była pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała 4500 śpiewników.
Gościem specjalnym 45. Lekcji Śpiewania był Zbigniew Wodecki.
Jednym z ważniejszych punktów koncertu było złożenie propozycji Usynowienia Pieśni „Góralu, czy ci nie żal”. W obecności kilku tysięcy ludzi nastąpiło oficjalne przekazanie stosownego dokumentu na ręce zaproszonych przedstawicieli władz i środowisk związanych z Podhalem.
Pobierz śpiewnik (1,36 MB) Zobacz galerię zdjęć

Prasa

 


Internet

 Radio

Posłuchaj: AUDYCJA 30 kwietnia 2012r.
Posłuchaj: AUDYCJA 9 maja 2012r.
Posłuchaj: Podziękowanie dla Zbigniewa Wodeckiego (AUDYCJA 9 maja 2012r.)


Telewizja

Relacja filmowa


Zdjęcia: Bogusław ŚwierzowskiZdjęcia: Bogusław ŚwierzowskiZdjęcia: Bartek Grzywacz FABRYKA.TV

Patroni medialni:
19 kwietnia 2012 r.

Biblioteka Polskiej Piosenki wraz z Biblioteką Jagiellońską stworzą portal o Krakowie - wikikrakow.pl


Znajdą się tam nie tylko opracowania naukowe, ale także anegdoty i ciekawostki o naszym mieście. Zbiory tej wirtualnej encyklopedii uzupełniać będą mogli nie tylko naukowcy, pasjonaci licznych dziedzin i studenci, ale także mieszkańcy oraz wszyscy ci, którzy mają wiedzę o Krakowie. Więcej informacji na stronie wikikrakow.pl.Telewizjaczytaj więcej...

czytaj więcej...Prasa
8 marca 2012 r.

28 lutego 2012 roku poznaliśmy laureatów plebiscytu „Człowiek Roku 2011”. Wśród 10 nagrodzonych przez Kapitułę osób znalazł się także Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki – Waldemar Domański.

Już od 20. lat Gazeta Krakowska organizuje głosowanie na Człowieka Roku. W tegorocznej edycji plebiscytu Czytelnicy wybierali swoich faworytów wśród 39. osób zaproponowanych przez Kolegium Redakcyjne Gazety Krakowskiej. 28 lutego w Teatrze Słowackiego ogłoszono wyniki plebiscytu. W dziesiątce równorzędnych Ludzi Roku 2011 znalazł się także Waldemar Domański, nagrodzony za stworzenie Instytucji Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki, jak również organizowanie w Krakowie Lekcji Śpiewania oraz akcji społecznej - Radni dla Bezradnych.
czytaj więcej...zobacz Dyplom List Marszałka Województwa Małopolskiego Gratulacje od Prezydenta Miasta Krakowa
 Waldemar Domański serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy oddali na niego głos w plebiscycie Człowiek Roku 2011.Prasa
28 lutego 2012 r.

Biblioteka Polskiej Piosenki będzie organizatorem Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie?

"Instytut Sztuki nie będzie już organizatorem Studenckiego Festiwalu Piosenki. Ma go przejąć stworzona przez radę artystyczną fundacja. Tyle że 120 tys. zł ministerialnej dotacji na tę imprezę otrzymała właśnie... Biblioteka Polskiej Piosenki.... " czytaj więcej...
napisz swoją opinie na ten temat … sekretariat@bibliotekapiosenki.pl
24 lutego 2012 r.

Impreza muzyczno - taneczna "Dawnych wspomnień czar"

21 stycznia 2012,
Kraków - Nowa Huta,
Klub Wersalik, os. Ogrodowe 15
godzina 16.00

Nowohuckie Stowarzyszenie Muzyczne JAZZ & BEAT & ROCK oraz Klub Wersalik Ośrodka Kultury Kraków - Nowa Huta zapraszają na imprezę muzyczno - taneczną "Dawnych wspomnień czar". W programie imprezy poświęconej Józefowi Krzeczkowi (kompozytorowi, kierownikowi muzycznemu Czerwono-Czarnych, nowohucianinowi) będzie między innymi: projekcja zdjęć, potańcówka przy płytach winylowych oraz muzyce na żywo. TAŃCZYMY TWISTA I ROCK & ROLLA. Wystąpią: Ryszardy, Jerzy Zieliński, zespół grona pedagogicznego SP nr 82, tancerze ze szkoły tańca Pasja. Całość poprowadzą Krystyna Downar oraz Stanisław Florek. Wstęp bezpłatny za zaproszeniami. Szczegółowe informacje oraz zaproszenia do odebrania w Klubie Wersalik (wersalik@krakownh.pl, tel. 12 644 13 52).20 stycznia 2012 r.

I Lekcja Śpiewania - Krynica-Zdrój

30 grudnia 2011,
Krynica-Zdrój, Deptak przy Pijalni
godzina 16.00

Tematem Pierwszej Lekcji Śpiewania w Krynicy-Zdroju z udziałem kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności były jak zwykle w okresie świątecznym, kolędy. Lekcja odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta Krynica-Zdrój Dariusza Reśko. Urząd Miasta przygotował kilkaset śpiewników, które zostały rozdane zgromadzonej publiczności.
Zobacz galerię zdjęć30 grudnia 2011 r.

Big Cyc w Hard Rock Cafe

19 grudnia 2011
godzina 18.00
Hard Rock Cafe
Plac Mariacki 9
Kraków


Biblioteka Polskiej Piosenki zaprasza na spotkanie ze Skibą i Jackiem Jędrzejakiem do Hard Rock Cafe (Plac Mariacki 9, Kraków) 19.12.2011 o godzinie 18.00. Muzycy opowiedzą o mało znanym nurcie zakazanego rocka w czasach PRL –u. Gospodarzem spotkania będzie Waldemar Domański. Wstęp wolny.

O godzinie 20.00 koncert zespołu Big Cyc (bilety).


Więcej...

Internet
19 grudnia 2011 r.

XLIV Lekcja Śpiewania

18 grudnia 2011,
Kraków, Rynek Główny
godzina 17.00

Tematem 44 Lekcji Śpiewania z udziałem kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności były jak zwykle w okresie przedświątecznym, kolędy. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała 4500 śpiewników.
KRAKOWSKA OPOWIEŚĆ WIGILIJNA, czyli zróbmy Zośce Święta - przeczytaj

Pobierz śpiewnik (1,11 MB) Zobacz galerię zdjęćPrasa
Patroni medialni:
18 grudnia 2011 r.

Bal Retro

12 listopada 2011
godzina 19.00 - 23.00
Muzeum Inżynierii Miejskiej


12 listopada 2011 w godzinach 19.00 - 23.00 Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki zorganizował Bal Retro, który odbbył się na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej (hala D) przy ul. św. Wawrzyńca 15 w Krakowie. Podczas imprezy usłyszeliśmy na żywo przedwojenne przeboje w wykonaniu zespołu Retro.art oraz piosenki z lat 50 i 60 XX wieku. Bal uświetnili swoimi występami (fragmenty spektaklu "Lata 20., lata 30.) oraz nauką fokstrota i charlestona artyści Baletu Dworskiego "Cracovia Danza". 150 gości w strojach z epoki bawiło się do samego końca. Bal poprowadził Waldemar Domański.


Zobacz galerię zdjęćRelacja filmowa

Materiał Telewizji Kraków Materiał TVPPrasa
Partnerzy
12 listopada 2011 r.

XLIII Lekcja Śpiewania

11 listopada 2011,
Kraków, Rynek Główny
godzina 17.00

11 listopada 2011 roku na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się 43. Lekcja Śpiewania, jak zwykle z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot oraz śpiewającej publiczności. W trakcie koncertu Radosna Niepodległości zaśpiewamy razem najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki. Na tę szczególną okazję Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała 4500 bezpłatnych śpiewników. Koncert tradycyjnie otrzymał honorowy patronat profesora Jacka Majchrowskiego.


Pobierz śpiewnik (3,57 MB) Zobacz galerię zdjęćRelacja filmowa


Materiał Telewizji Kraków


Prasa
Patroni medialni

 11 listopada 2011 r.

Osiemnaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego

Na zaproszenie Komitetu Kopca Kościuszki, osiemnaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego odbyło się 2 października 2011 roku (niedziela) o godzinie 15.00 na dziedzińcu u stóp Kopca Kościuszki. Tematem spotkania były piosenki o Krakowie, Tadeuszu Kościuszce oraz inne przeboje Towarzystwa Śpiewaczego. Zaśpiewaliśmy również piosenki Marka Grechuty i Andrzeja Zauchy. Na pianinie akompaniowała Ewa Kornecka. Członkowie Towarzystwa od godziny 14.00 mogli wejść na szczyt Kopca z 50% zniżką.Pobierz śpiewnik (643 KB) Zobacz galerię zdjęćPrasa
5 października 2011 r.

XLII Lekcja Śpiewania

5 sierpnia 2011,
Kraków, Rynek Główny
godzina 19.00

5 sierpnia 2011 o godzinie 19.00 na Rynku Głównym odbył się koncert z udziałem kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności. Przedmiotem 42 Lekcji Śpiewania zatytułowanej „Nie masz to jak Pierwsza, nie” były, jak zwykle, pieśni tematycznie związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała 4500 śpiewników.
Pobierz śpiewnik (5,65MB) Zobacz galerię zdjęćPrasa
Patroni medialni

   Partnerzy

   5 sierpnia 2011 r.

Podaj dalej! Powszechny Spis Muzyków Małopolski.

Każdy organizator imprezy, wesela, eventu, święta dzielnicy lub hucznych imienin wie, że …muzyka jest najważniejsza. Dobranie odpowiedniego zespołu do uroczystości, spotkania towarzyskiego jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem. Renomowane biura promocji maja swoje stajnie muzycznych „pewniaków” znanych z radia lub telewizji. Lokalne Domy Kultury, Rady Dzielnic lub galerie nie dysponują odpowiednim budżetem, aby zapraszać gwiazdy. Najczęściej nie maja również rozeznania, kto i co może u nich zagrać lub zaśpiewać. Jest wiele dobrych zespołów muzycznych, które występują jedynie w miejscowych remizach, pubach lub wspomnianych domach kultury bądź w kręgu znajomych. Pora to zmienić!

Biblioteka Polskiej Piosenki ogłasza Powszechny Spis Muzyków Małopolski - PODAJ DALEJ !


Więcej...

UWAGA! W środę 14 września 2011 roku tuż po godzinie 17.00 na antenie Radia Plus (101,6 MHz) zainaugurowaliśmyy cykl spotkań z muzykami biorącymi udział w Powszechnym Spisie Muzyków Małopolski. Jako pierwszy na antenie radiowej zagościł zespół Antidotum z Nowego Sącza, którego członkowie, oprócz prezentacji nagrań, opowiedzieli kilka słów o sobie.
Spis muzyków

Napływają pierwsze zgłoszenia od małopolskich muzyków. Poniżej kilka poprawnych zgłoszeń:

- Feria
- Antidotum
- Frago
- Bel Canto
- Rafineria
- Dark Messenger
- Music Break
- Mandragora
- D M T-A
- Kapela Maliszów
- Regent
- Andrzej Sikorowski

Cały czas trwają prace nad wyszukiwarką, która pomoże w odnalezieniu wykonawcy według zadanego kryterium. Pierwsze uruchomienie wyszukiwarki planujemy na październik 2011.
Prasa

 Radio

Posłuchaj audycji na temat akcji

Posłuchaj audycji na temat akcji
Partnerzy
Wspierają nas

 24 lipca 2011 r.

VIII Łagodne Spotkania Muzyczne Muzyka i Środowisko

23-24 lipca 011
Teatr Leśny, Gdańsk


W imieniu organizatorów oraz własnym zapraszamy na VIII Łagodne Spotkania Muzyczne Muzyka i Środowisko, które odbędą się w dniach 23 - 24 lipca 2011. 23 lipca odbędzie się finał konkursu muzycznego, natomiast 24 lipca zapraszamy na koncert laureatów oraz gości.

Więcej szczegółów na stronie http://www.lagodnespotkaniamuzyczne.cba.pl/.24 lipca 2011 r.

41 ½ Lekcja Śpiewania - Operetka Musical

18 czerwca 2011,
Kraków, Ogród Botaniczny
godzina 20.00

Realizatorzy: Waldemar Domański (BPP), Kazimierz Madej (Loch Camelot), Jadwiga Wrońska - mezzo sopran (Loch Camelot), Franciszek Makuch - tenor, Kristina Kutnik - akompaniament
Bezpłatne wejściówki wydawane w Kasach Opery Krakowskiej 14 czerwca od godziny 10.00.

Na 41 ½ Lekcję Śpiewania szczególnie zapraszamy Towarzystwo Śpiewacze które na poprzednim spotkaniu zdało egzamin życia w kategorii śpiewania non – stop ( 3 godz! ) w trakcie majowego rejsu z Krakowa do Tyńca. Tą eksperymentalną Lekcję śpiewania arii operetkowych należy potraktować jako kolejne wyzwanie dla gardeł uczestników cyklicznych spotkań Towarzystwa Śpiewaczego.
Prasa

18 czerwca 2011 r.

Siedemnaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego

Siedemnaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego odbędzie się 22 maja 2011 roku (niedziela). Będzie ono miało wyjątkowy charakter rejsu z piosenką po Wiśle. Rejs statkiem Nimfa organizujemy dzięki uprzejmości Krakowskiej Żeglugi Pasażerskiej, a w szczególności dzięki pani Małgorzacie Morawiec. Wszystkich uczestników rejsu prosimy o zebranie się na przystani Wawel Kraków przy Bulwarze Czerwieńskim 3 tuż przy Moście Grunwaldzkim u stóp Wawelu nie później niż o godzinie 15.45. Prosimy zabrać ze sobą dowody osobiste lub inne dokumenty potwierdzające tożsamość. Będą one niezbędne do odebrania wejściówek na pokład. Zaokrętowanie od godziny 16.00. Statek odbija od brzegu o godzinie 16.25.
Prasa
22 maja 2011 r.

Europejska Lekcja Śpiewania 41 ¾          (english version)

Głosuj na piosenkę
Od dziewięciu lat na Rynku Głównym w Krakowie urządzane są unikalne w swojej formie Lekcje Śpiewania. W trakcie tych koncertów tysiące ludzi mówi do siebie po imieniu a za poprawnie wykonaną piosenkę dostaje brawa od stojących na scenie artystów. Tych niezwykle popularnych spotkań muzycznych było już ponad 40 i wygląda na to, że będzie ich jeszcze więcej. Do tej pory w repertuarze były jedynie polskie piosenki, które śpiewano między innymi z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, Niepodległości czy 100-lecia Harcerstwa Polskiego. Tym razem po raz pierwszy do śpiewnika trafi 27 popularnych piosenek pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Być może już w lipcu tego roku zorganizujemy kolejny koncert pod nazwą Europejska Lekcja Śpiewania 41 ¾. Niestety nie posiadamy pełnej i sprawdzonej wiedzy o tym, które piosenki są najpopularniejsze w krajach członkowskich i oddają charakter oraz ducha przeciętnego Francuza, Niemca, Belga czy Litwina. O pomoc w ustaleniu odpowiedniego repertuaru zwróciłem się do dwóch krakowskich uniwersytetów, jednego biura tłumaczy, wielu artystów i kilku politologów.

Szukamy pochodzących z wiarygodnych źródeł utworów, które mogłyby być hiszpańskim lub estońskim odpowiednikiem naszych rodzimych piosenek takich jak Szła dzieweczka do laseczka lub bardziej poważnych Góralu, czy ci nie żal. Dla przykładu Grecję może reprezentować piosenka Dzieci Pireusu, Czechy – Miała baba koguta lub Škoda lásky znanej w Polsce jako Banda (ref. Bando, bando). Pora ustalić, co się śpiewa w Portugalii, Słowacji lub Rumunii. Przesłane na nasz adres informacje powinny zawierać: tytuł, nuty lub nagranie, tekst w języku kraju, z którego pochodzi piosenka, nazwiska autorów oraz dodatkowe dane typu: skąd pochodzą, przy jakich okazjach są wykonywane. Liczę, że przy Państwa pomocy uda się wyłonić listę najbardziej popularnych utworów śpiewanych w krajach Unii Europejskiej. Teksty tych piosenek zostaną przetłumaczone na język polski i zamieszczone w bezpłatnym śpiewniku, który trafi do waszych rąk tuż przed rozpoczęciem koncertu.

Chcę, aby nasza krakowska Lekcja Śpiewania nieco poluzowała krawat oficjalności związanych z prezydencją Polski w Unii Europejskiej i pokazała nas jako sympatycznych sąsiadów.

Waldemar Domański - Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki w Krakowie
tel. (+48) 505 130 120

 Więcej...

adres akcji: europejska@bibliotekapiosenki.pl


Pobierz śpiewnik (6,05 MB) Zobacz galerię zdjęćLista proponowanych piosenek


Prasa
Internet


Europejska Biblioteka Piosenki

 Więcej...

Współpraca z Uniwersytetem Pedagogicznym

Prorektor ds. studenckich dr hab. Roman Malarz, reprezentujący Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Waldemar Domański, dyrektor Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki podpisali list intencyjny, w którym obie strony wyraziły gotowość do podjęcia współpracy na polu organizacyjnym i naukowym.

Uroczyste ogłoszenie rozpoczęcia współpracy nastąpi podczas najbliższej, 41. Lekcji Śpiewania, która odbędzie się na Małym Rynku w Krakowie 3 maja o godzinie 17.00.


Radio

Posłuchaj audycji radiowej8 kwietnia 2011 r.

XLI Lekcja Śpiewania

3 maja 2011,
Kraków, Mały Rynek
godzina 17.00

Tematem 41. Lekcji Śpiewania z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności będą, jak zwykle, pieśni tematycznie związane ze Świętem Konstytucji 3 Maja i nie tylko. Lekcja odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała 4500 śpiewników.

Uwaga!

Bezpośrednio przed Lekcją Śpiewania, o godzinie 16.30 na Małym Rynku tancerze Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" zaprezentują tańce narodowe okresu Konstytucji 3 Maja, w programie: Polonez, Mazurki oraz Taniec Wesoły. Po kilkuminutowym występie Dariusz Brojek wraz z Waldemarem Domańskim poprowadzą naukę tańców dla publiczności.
Pobierz śpiewnik (0,98 MB) Zobacz galerię zdjęć

Radio

Posłuchaj audycji radiowej
Posłuchaj relacji radiowejPrasa
Patroni medialni:
Siedemnaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego

Siedemnaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego odbędzie się 22 maja 2011 roku (niedziela) podczas rejsu statkiem po Wiśle.

UWAGA! W związku z błędną informacją prasową podaną w Dzienniku Polskim w dniu 19 kwietnia 2011 roku informujemy, że koszt biletu wynosi 30 zł.22 maja 2011 r.

Szesnaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego

Szesnaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego odbędzie się 17 kwietnia 2011 roku (niedziela) w sali restauracji Gościniec Polski (Plac Szczepański 2) o godzinie 16.00. Tematem spotkania będą piosenki z polskich seriali i filmów. Na fortepianie zagra Ewa Kornecka. Osoby zainteresowane tradycyjnie prosimy o wcześniejsze potwierdzenie przybycia pod numerem telefonu (12) 430-43-00 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Chętnych na wspólne śpiewanie 22 maja w czasie rejsu po Wiśle prosimy o przyniesienie trzydziestu złotych w celu wniesienia opłaty za wstęp na statek. Ilość miejsc ograniczona. Opłaty będą zbierane wyłącznie 17 kwietnia. Skrzyknij Rodzinę, Przyjaciół i Znajomych! Nie muszą przychodzić osobiście, wystarczy że przekażą przez Ciebie pieniądze. Ilość miejsc ograniczona, a wydarzenie niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju ! Kto pierwszy ten lepszy!Prasa
13 marca 2011 r.

UWAGA

Z powodu niewystarczającej ilości chętnych spotkanie w Kopalni Soli w Wieliczce nie odbędzie się. Wszyscy, którzy zapłacili za udział w w/w spotkaniu proszeni są o odbiór wpłaconej kwoty. Dyżur kasjerski odbędzie się dnia 8 kwietnia 2011 (piątek) w godzinach 11.00 - 15.00 w siedzibie Biblioteki Polskiej Piosenki przy ul. św. Wawrzyńca 15, budynek H.

Szesnaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego planowane jest na dzień 17 kwietnia 2011 o godz. 16.00 w "Gościńcu Polskim" (Plac Szczepański 2).8 kwietnia 2011 r.

Piętnaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego

Piętnaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego odbędzie się 13 marca 2011 roku (niedziela) w sali restauracji Gościniec Polski (Plac Szczepański 2) o godzinie 16.00. Tematem spotkania będą kobiety w polskiej piosence. Na fortepianie zagra Ewa Kornecka. Osoby zainteresowane tradycyjnie prosimy o wcześniejsze potwierdzenie przybycia pod numerem telefonu (12) 430-43-00 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Chętnych na wspólne śpiewanie 17 kwietnia w Kopalni Soli w Wieliczce prosimy o przyniesienie kilkudziesięciu złotych w celu wniesienia opłaty za wstęp do kopalni.Prasa
13 marca 2011 r.

Czternaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego

Czternaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego odbędzie się 13 lutego 2011 roku (niedziela) w holu Gmachu Głównego Muzeum Narodowego (ul. 3 Maja 1) o godzinie 16.00. Z uczestnikami przywita się dyrektor Muzeum Zofia Gołubiew. Tematem spotkania będą piosenki miłosne i folkowe. Na fortepianie zagra Ewa Kornecka. Osoby zainteresowane tradycyjnie prosimy o wcześniejsze potwierdzenie przybycia pod numerem telefonu (12) 430-43-00 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.Prasa
13 marca 2011 r.

Trzynaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego

Trzynaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego odbędzie się w niedzielę 16 stycznia 2011 o godzinie 16.00 w studiu imienia Romany Bobrowskiej (dawne studio S5) w budynku Radia Kraków przy al. Słowackiego 22. Wspólnie zaśpiewamy piosenki wybrane z poprzednich dwunastu spotkań, czyli postaramy się stworzyć Listę Przebojów Towarzystwa Śpiewaczego. Na fortepianie zagra Ewa Kornecka. Członków Towarzystwa Śpiewaczego oraz wszystkich chętnych prosimy o potwierdzenie przybycia za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 pod numerem telefonu (12) 430–43–00.Radio

Posłuchaj zapowiedzi radiowej
Prasa
16 stycznia 2011 r.

XL Lekcja Śpiewania

19 grudnia 2010,
Kraków, Rynek Główny
godzina 17.00

Przedmiotem 40 Lekcji Śpiewania z udziałem kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności były, jak zwykle w okresie przedświątecznym, kolędy. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała 4500 śpiewników.Pobierz śpiewnik (2,45 MB) Zobacz galerię zdjęćRadio

Posłuchaj zapowiedzi radiowej
Prasa
Patroni medialni:
11 listopada 2010 r.

XXXIX Lekcja Śpiewania

11 listopada 2010 roku na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się 39. Lekcja Śpiewania, jak zwykle z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot oraz śpiewającej publiczności. W trakcie koncertu Radosna Niepodległości zaśpiewaliśmy razem najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki. Na tę szczególną okazję Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała 4500 bezpłatnych śpiewników. Koncert tradycyjnie otrzymał honorowy patronat profesora Jacka Majchrowskiego.
Pobierz śpiewnik (1,26 MB) Zobacz galerię zdjęćRadio

Posłuchaj zapowiedzi radiowejPrasa
Internet

Moje Miasto Kraków


Patroni medialni:
11 listopada 2010 r.

Potęga toastu

FInał konkursu
11 listopada 2010
Kraków, ul. św. Tomasza 17
godzina 20.00

To konkurs krasomówczy im. Zgrzewki Mineralnej* o nagrodę Dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki. To propozycja zagospodarowania słowami przestrzeni między ustami a brzegiem pucharu. W przeszłości wygłaszanie toastu było popisem erudycji oraz dowodem dobrego wychowania. Oracje wielu wybitnych mężów stanu na trwale wpisały się w kulturę wielu narodów. Słynna mowa Sędziego o grzeczności w Panu Tadeuszu jest przykładem znanego wszystkim literackiego toastu. Niestety współczesny polski toast to najczęściej krótki sygnał będący komendą do wspólnego podziwiania sufitów, nieba lub żyrandoli.

Czas to zmienić!

Chcemy powrotu tej uroczystej formy literackiej w blasku nowych idei ukwieconych pięknem i bogactwem mowy ojczystej. Mamy nadzieję na renesans mądrych, logicznych, przemyślanych, eleganckich, uroczystych, poprawnych artykulacyjnie i intonacyjnie oraz dowcipnych, wypowiedzi, które zwrócą uwagę zgromadzonych osób na istotne wydarzenia lub zjawiska dziejące się w świecie, państwie, społeczności czy w rodzinie.

Konkurs to niebywała okazja do wygłoszenia ułożonego przez siebie toastu. Można w nim opiewać ważne zdarzenia, głosić pochwałę uczynków i postaw. Przygotowanie toastu zmusza mówiącego to syntezy, poszukiwania jak najlepszego sposobu do wyrażenia myśli, użycia słów niecodziennych, zaskakujących, metaforycznych. Nie jest to wszakże wszystko, bowiem toast wymaga także dbałości o formę - o piękne brzmienie polskich głosek, o rytm, intonację i akcent. Krasomówstwo może stać się znowu umiejętnością pożądaną dla refleksji i rozweselenia gości.

Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, a szczególnie studentów polonistyki, historii, politologii, logopedii, socjologii, dziennikarstwa. Toast nie powinien trwać dłużej niż 90 sekund (od 15 do 20 wersów), by nie znudzić słuchacza, a jedynie oszołomić erudycją i zaskoczyć pointą. Temat dowolny - można wznosić toast za Ojczyznę, za miłość, ułożyć mowę urodzinową, imieninową, przeprosinową, chwalić przyrodę, a nawet własną osobę.Wyniki konkursuRegulamin konkursu

Jury

Nagrody

Materiały szkoleniowe

*Życiorys Zgrzewki Mineralnej

Prasa

 Radio

Posłuchaj audycji o potędze toastuFundator nagród:

Patroni medialni:

11 września 2010 r.

100-lecie prawykonania "Roty".

11 września 2010 roku na Placu Matejki w Krakowie przybył kilkutysięczny tłum, aby świętować 100 lecie odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego ufundowanego przez Ignacego Paderewskiego w pięćsetną rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Jednym z ważniejszych powodów tak licznej frekwencji było również stulecie pieśni Rota. Przed wiekiem, w tym samym miejscu, spotkały się chóry z całej Rzeczpospolitej, aby po raz pierwszy wspólnie zaśpiewać ten ważny dla wielu Polaków utwór. W sprawozdaniach z ówczesnych uroczystości znalazł się zapis, mówiący o tym, że w prawykonaniu brało udział tysiąc osób. Z niemałą satysfakcją informujemy, że współczesne wykonanie było dziełem ponad 1500 wokalistów, którzy przybyli tego dnia do Krakowa z oddalonych niekiedy o kilkaset kilometrów krańców naszej ojczyzny. Ten szczególny i wzruszający gest zasługuje na najwyższą pochwałę i uznanie, zaś samo wykonanie, w tak wielkim gronie, pieśni na cztery głosy potwierdziło jedynie wysoki kunszt i profesjonalizm chórzystów i dyrygentów. Słowa podziękowania kieruję również do wszystkich innych osób, urzędów i instytucji które udzieliły wsparcia temu niezwykłemu przedsięwzięciu.

Waldemar Domański
Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki


Posłuchaj "Roty" wykonanej 11 września 2010 roku na Placu Matejki w Krakowie Zobacz galerię zdjęć


Chóry, które wzięły udział w uroczystości:

- Chór kameralny "Quattro Voci"
- Chór Rodzinny Lucjana Dmytrzaka
- Chór Mieszany "Ogniwo" Katowice
- Mieszany Chór Mariański
- Chór "Czestram" z Golejewka
- Chór Kameralny "GCK Belfersingers"
- Chór V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie
- Gimnazjalny Chór Miasta Świdnika
- Chór II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
- Chór Mieszany "Cordiale Coro" z Aleksandrowa Kujawskiego
- Chór "Eligiusz" ze Świątnik Górnych
- Chór "Tutte le Corde" z Gdowa
- Chór Szkolno-Parafialny z Morawicy k. Krakowa
- Chór "Nowina"
- Chór "Lutnia Krakowska"
- Zespół Wokalny "Melodia"
- Towarzystwo Śpiewu "Cecylia"
- Chór Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
-
Zespół Muzyki Dawnej "Canticum Novum"
- Chór Męski "Audeo"
- Chór "Dominanta" ze Starego Lubotynia
-
Chór im. Jana Pawła II w Strumianach
- Chór "Masłowianie"
- Chór "Św. Barbara" z Piekar Śląskich
- Chór "Con amore" Publicznego Gimnazjum im. W. Jagiełły w Parczewie
- Chór Dębnicki parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach
- Chór "Canon" z Białobrzegów
- Chór "Zasolnica" z Porąbki
- Chór "Harfa" z parafii oo. Karmelitów na Piasku w Krakowie
- Piski Chór Kameralny
- Chór Kolegiaty św. Anny w Krakowie "Schola Cantorum Cracoviensis"
- Zespół Pieśni i Tańca "Eliksir" działający przy OSP w Kannie
- Akademicki Chór Mieszany "Con Amore"
- Chór "Amicus" przy kościele św.Jana z Kęt w Krakowie
- Chór "Canon" z Nowego Wiśnicza
- Chór "Kanon" z Krakowa
- Chór "Amabile" Zespołu Szkół nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie
- Rzemieślnicze Towarzystwo Śpiewackie "Hasło" im. Dra H. Jordana w Krakowie
- Chór Kameralny I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu
- Chór Mieszany Katedry Wawelskiej
- Archidiecezjalny chór "Magnificat" z Przemyśla
- Stowarzyszenie Seniorów Chóru Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej
- Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
- Towarzystwo Śpiewacze przy Bibliotece Polskiej Piosenki


Uwaga! Wszystkim zespołom, które przybyły 11 września na Plac Matejki Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przesłała podziękowania oraz pamiątkowe certyfikaty. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o nadsyłanie na adres:
sekretariat@bibliotekapiosenki.pl
zdjęć, nagrań, artykułów z prasy lokalnej, innych materiałów oraz własnych opinii związanych z tym wydarzeniem w celu umieszczenia ich na naszej stronie internetowej.
Prasa

 


Radio

Posłuchaj relacji radiowej


Posłuchaj zapowiedzi radiowej
11 września 2010 r.

Zaproszenie

Wszystkich członków Towarzystwa Śpiewaczego serdecznie zapraszamy na uroczystość odśpiewania "Roty", która odbędzie się 11 września o godzinie 11.00 na Placu Matejki w Krakowie. Prosimy o przybycie najpóźniej na godzinę 10.00 - w miarę możliwości z identyfikatorami. Spotykamy się w sektorze "P".

Tego samego dnia około godziny 14.00 na Rynku Głównym będzie miała miejsce próba ustanowienia rekordu świata w masowym wykonaniu piosenki z filmu "Krzyżacy" zatytułowanej "Gdybym ci ja miała", którą śpiewała córka Juranda ze Spychowa, Danusia. Liczymy na udział Towarzystwa Śpiewaczego.


11 września 2010 r.

Szczegółowe informacje dotyczące uroczystości grunwaldzkich w dniu 11 września 2010 w Krakowie

Rekord świata z Biblioteką Polskiej Piosenki!

11 września 2010
Kraków, Rynek Główny
godzina 14.00

11 września na Rynku Głównym w Krakowie będziemy ustanawiać rekord świata w masowym wykonaniu piosenki z filmu "Krzyżacy" zatytułowanej "Gdybym ci ja miała", którą śpiewała córka Juranda ze Spychowa, Danusia. Rozdamy 1000 batonów "Danusia", które ufundowała fabryka czekolady "Wawel" z Krakowa. Batony są numerowane. Dziesięciu losowo wybranych uczestników śpiewania otrzyma licencję na AutoMapę. Tekst piosenki wyświetlimy na ekranie a wokalnego wsparcia udzieli Chór "Ogniwo" z Katowic.
Warto wiedzieć: Grażyna Staniszewska - filmowa Danusia z "Krzyżaków" - zagrała między innymi w filmie pod tytułem "Rekord świata" (1977).Zobacz galerię zdjęć

Pobierz tekst i nuty w formacie PDF AutoMapa


Nagraj swoją wersję i wyślij do nas!


Posłuchaj piosenki w wykonaniu Chóru "Ogniwo" z Katowic        Posłuchaj piosenki w wykonaniu Chóru Polskiego Radia

Posłuchaj piosenki w rockowej aranżacji (Szczerbiński/Mazurek)Zobacz także www.rota1910.pl.


11 września 2010 r.

Zaproszenie dla chórów

Szanowni Państwo.
Na początku tego roku przysłuchiwałem się rozmowie na temat uroczystości związanych z obchodami Bitwy pod Grunwaldem w kontekście krakowskiego pomnika ufundowanego przez Ignacego Paderewskiego. W rozmowie pojawiały się pomysły, terminy, daty, wieńce, sztandary i… pytania, w jaki sposób uświetnić zbliżające się jubileusze. Wszak 600-lecie bitwy jest nierozerwalnie związane jest ze 100-leciem odsłonięcia pomnika.

W pewnym momencie postanowiłem włączyć się do rozmowy, przypominając, że jest jeszcze jeden powód do świętowania, a mianowicie stuletnia rocznica prawykonania „Roty” - pieśni niezwykłej, która w pewnym momencie kandydowała do bycia naszym Hymnem Narodowym. Zaproponowałem, aby jej niezwykła historia stała się głównym motywem wspomnianych obchodów. Wiersz opublikowany w prasie kobiecej przez Marię Konopnicką przeczytał siedzący u fryzjera kompozytor Feliks Nowowiejski i, nie czekając na golenie, w drodze do swojego domu napisał do niego przejmującą muzykę. Po kilku miesiącach ten właśnie utwór uświetnił moment odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w 1910 roku. Niezwykłość tego wydarzenia polegała na tym, że zaśpiewały ją zjednoczone chóry podzielonej przez zaborców Rzeczypospolitej. Zaproponowałem, aby w ramach tegorocznych uroczystości stworzyć rekonstrukcję tamtych wydarzeń. „Rotę” miałby zaśpiewać współczesny, tysięczny chór śpiewaków.

Pomysł wzbudził zainteresowanie mediów oraz przychylność władz miasta. Przyszła pora namówić wykonawców, co też niniejszym - z nadzieją na przychylność i entuzjazm – czynię:

Serdecznie zapraszam na krakowski plac Jana Matejki 11 września 2010 roku. Ufając, że się tam spotkamy i stworzymy przedsięwzięcie prawdziwie niezwykłe, załączam list Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz informacje organizacyjne.

Waldemar Domański
Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki


List prezydenta Jacka Majchrowskiego Informacje organizacyjne Nuty i tekst


Zobacz galerię zdjęć


Uwaga! Prezentowany powyżej zapis nutowy oraz tekst po analizie oraz uwagach chórów został zmieniony i w obecnej formie jest obowiązujący dla wykonania 11 września w Krakowie.Zgłoszone chóry:

- Chór kameralny "Quattro Voci"
- Chór Bazyliki OO. Cystersów w Mogile
- Chór Rodzinny Lucjana Dmytrzaka
- Chór Mieszany "Ogniwo" Katowice
- Mieszany Chór Mariański
- Chór "Czestram" z Golejewka
- Chór Kameralny "GCK Belfersingers"
- Chór V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie
- Chór Kameralny "Meridies" ze Starachowic
- Gimnazjalny Chór Miasta Świdnika
- Chór II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
- Chór Mieszany "Cordiale Coro" z Aleksandrowa Kujawskiego
- Chór "Eligiusz" ze Świątnik Górnych
- Chór "Tutte le Corde" z Gdowa
- Chór Szkolno-Parafialny z Morawicy k. Krakowa
- Chór "Nowina"
- Chór "Lutnia Krakowska"
- Chór "Lege Artis"
- Zespół Wokalny "Melodia"
- Towarzystwo Śpiewu "Cecylia"
- Chór "Canticum Iubilaeum"
- Chór Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
-
Zespół Muzyki Dawnej "Canticum Novum"
- Chór Męski "Audeo"
-
Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
- Chór "Dominanta" ze Starego Lubotynia
- Chór Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" z Wieliczki
- Chór im. Jana Pawła II w Strumianach
- Schola Liturgiczna Parafii Miłosierdzia Bożego Na Wzgórzach Krzesławickich
- Chór "Psalmodia" Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
- Chór "Masłowianie"
- Chór Zespołu Szkół nr 9 w Lublinie
- Chór Szkoły Podstawowej nr 52 w Lublinie
- Niepołomicki Chór Gimnazjalny
- Chór "Św. Barbara" z Piekar Śląskich
- Chór "Con amore" Publicznego Gimnazjum im. W. Jagiełły w Parczewie
- Chór mieszany "Małgorzata" z Lysek
- Chór Dębnicki parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach
- Chór "Canon" z Białobrzegów
- Zespół wokalny "Fermata" z Zielonek
- Chór żeński "Bel Canto" z Zielonek
- Chór Męski "FAYER-TON" przy OSP w Dulczy Małej
- Szczawnicki Chór Kameralny
- Chór "Cantata" z Niepołomic
- Akademicki Chór "Organum" przy Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie
- Chór "Zasolnica" z Porąbki
- Chór "Harfa" z parafii oo. Karmelitów na Piasku w Krakowie
- Chór "Rezonans" Gminnego Zespołu Szkół w Piszu - rezygnacja
- Piski Chór Kameralny
- Chór Kolegiaty św. Anny w Krakowie "Schola Cantorum Cracoviensis"
- Zespół Pieśni i Tańca "Eliksir" działający przy OSP w Kannie
- Akademicki Chór Mieszany "Con Amore"
- Chór seniorów ZPiT "Elegia" z Rudnika
- Chór Kameralny przy parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie
- Chór Kameralny przy Miejskim Domu Kultury w Bochni
- Zespół Kameralny "Pro Arte"
- Chór "Amicus" przy kościele św.Jana z Kęt w Krakowie
- Chór "Canon" z Nowego Wiśnicza
- Chór "Kanon" z Krakowa
- Chór "Amabile" Zespołu Szkół nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie
- Rzemieślnicze Towarzystwo Śpiewackie "Hasło" im. Dra H. Jordana w Krakowie
- Chór "Żołnierskie Echa" z Kielc
- Chór Kameralny I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu
- Chór Mieszany Katedry Wawelskiej
- Archidiecezjalny chór "Magnificat" z Przemyśla
- Towarzystwo Śpiewacze przy Bibliotece Polskiej Piosenki


24 sierpnia 2010 upłynął termin nadsyłania potwierdzeń uczestnictwa w uroczystym odśpiewaniu Roty na Placu Matejki w Krakowie. Na podstawie otrzymanych danych opracujemy z organizatorem obchodów 100-lecia odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego optymalny plan gwarantujący bezpieczeństwo i sprawną realizację uroczystości. W przeciągu kilku dni do wszystkich zainteresowanych chórów wyślemy pocztą elektroniczną niezbędne informacje dotyczące ich udziału w jubileuszu. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za tak liczny odzew na nasz krakowski apel.

Lista rezerwowa:
(W związku z dużym zainteresowaniem i kolejnymi zgłoszeniami chórów, które nie zdążyły dopełnić formalności w wyznaczonym terminie stwarzamy listę rezerwową. Występ chórów będzie uzależniony od ilości wolnego miejsca na Placu Matejki, o czym poinformujemy zainteresowane grupy indywidualnie.)

- Chór Parafialny św. Cecylii w Rudzie Śl. – Kochłowicach
- Zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Krakowie
- Stowarzyszenie Seniorów Chóru Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej
- Chór gospel Joyful Voice
- Chór Akademicki UJ CAMERATA IAGELLONICA


Prasa

 


Radio

Posłuchaj zapowiedzi radiowej24 sierpnia 2010 r.

XXXVIII 1/2 Lekcja Śpiewania

W sobotę 21 sierpnia 2010 o godzinie 19.00 na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się 38 1/2 Lekcja Śpiewania. Zaśpiewaliśmy blisko 30 pieśni i piosenek związanych z jubileuszem 100 lecia harcerstwa na ziemiach polskich. Chorągiew Krakowska przygotowała na tę okazję 5000 śpiewników. Koncert na artystów Loch Camelot i zgromadzoną publiczność tradycyjnie poprowadzili Kazimierz Madej i Waldemar Domański.Pobierz śpiewnik (3,76 MB) Zobacz galerię zdjęć


PrasaRadio

Posłuchaj zapowiedzi radiowejPatroni medialni

   21 sierpnia 2010 r.

XXXVIII Lekcja Śpiewania

5 sierpnia 2010, Rynek Główny
godzina 19.00

5 sierpnia 2010 o godzinie 19.00 na Rynku Głównym odbył się koncert z udziałem kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności. Przedmiotem 38 Lekcji Śpiewania zatytułowanej „Nie masz to jak Pierwsza, nie” były, jak zwykle, pieśni tematycznie związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała 4500 śpiewników.


Pobierz śpiewnik (5,08 MB) Zobacz galerię zdjęć


PrasaRadio

Posłuchaj zapowiedzi radiowejPatroni medialni

   5 sierpnia 2010 r.

VII Łagodne Spotkania Muzyczne Muzyka i Środowisko

20-24 lipca 2010
Sulęczyno, Gdańsk


W imieniu organizatorów oraz własnym zapraszamy na VII Łagodne Spotkania Muzyczne Muzyka i Środowisko, które odbędą się w dniach 20 - 24 lipca 2010. 20 - 21 lipca zapraszamy do Sulęczyna na koncert galowy. W sobotę 24 lipca w Teatrze Leśnym w Gdańsku odbędzie się koncert laureatów oraz gości: Tomasza Olszewskiego i Joanny Trzepiecińskiej. Natomiast w niedzielę 25 lipca w tym samym miejscu będzie miał miejsce finał konkursu muzycznego oraz koncert gości: Małgorzaty Szmudy, Joanny Lewandowskiej-Zbudniewek oraz Aleksandry Krzyżańskiej.

Więcej szczegółów na stronie lagodnespotkaniamuzyczne.prv.pl.23 lipca 2010 r.

50 lat zespołu Czerwono-Czarni

23 lipca 2010
godzina 18.00
Polska Filharmonia Bałtycka
Gdańsk, ul. Ołowianka 1


Dokładnie w 50-rocznicę pierwszego występu zespołu Czerwono-Czarni odbędzie się koncert, który bez przesady nazwać można festiwalem big-beatowych przebojów. Tamten, z roku 1960 odbył się w legendarnym Klubie Studentów Wybrzeża „Żak” i zapoczątkował ekspansję rock’n’rolla na naszej estradzie. Ten będzie znakomitą okazją by przypomnieć sobie wielkie przeboje z tamtych lat, m.in. „Rudy rydz”, „Jedziemy autostopem”, „O mnie się nie martw”, „Mały książę”, „Bądź dziewczyną z moich marzeń”, „Agatko pocałuj”, „Czarny Alibaba”, „Chłopiec z gitarą”, „20 lat a może mniej”, „Nie bądź taki szybki Bill”, „O Jimmy Joe” i wiele, wiele innych. Na scenie usłyszymy prawie połowę z 70 muzyków i solistów którzy w ciągu 16 lat działalności Czerwono-Czarnych przewinęli się przez ten zespół – m.in. Halina Frąckowiak, Andrzej Jordan, Piotr Puławski, Wiesław Bernolak, Zbigniew Bizoń, Ryszard Poznakowski, Krzysztof Sadowski, Henryk Zomerski. W zespole tym karierę zaczynali również m.in. Kasia Sobczyk, Karin Stanek, Helena Majdaniec, Wojciech Gąssowski, Jacek Lech, Wojciech Skowroński, Maciek Kossowski, Toni Keczer i Seweryn Krajewski. Koncert poprowadzi legenda naszej estrady, konferansjer Zbigniew Korpolewski oraz gospodyni telewizyjnej „Dyskoteki Dorosłego Człowieka” Maria Szabłowska. Gościem koncertu będzie jeden z najpopularniejszych w latach 60-tych zespołów Wybrzeża, kwintet wokalno-instrumentalny, Złote Struny. Inną atrakcją koncertu będzie też projekcja fragmentów filmów: „Zbrodniarz i panna” (reż. Janusz Nasfeter) oraz „Dwa żebra Adama” (reż. Janusz Morgenstern), w których przed laty grali Czerwono-Czarni. Reasumując, szykuje się nam niepowtarzalna podróż w czasy gdy w Polsce rock & roll nazywano big-beatem, a melomanów „bikiniarzami” lub „błękitnymi ptakami”.

Honorowy patronat nad koncertem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu. „Motława Beat – Gdańsk miastem narodzin big-beatu” – projekt współfinansowany przez miasto Gdańsk.23 lipca 2010 r.

60. rocznica urodzin Anny Jantar w Radiu Kraków

6 czerwca 2010
godzina 10.00
Radio Kraków - 101,6 FM lub przez internet.


60 rocznica urodzin Anny Jantar ! Z tej właśnie okazji 6 cerwca 2010 w Radiu Kraków pomiędzy godziną 10.05 a 11.00 zapraszamy do wysłuchania specjalnej audycji z cyklu Biblioteka Polskiej Piosenki. Audycja w całości poświęcona będzie znanej i cenionej artystce. Gościem programu prowadzonego przez Waldemara Domańskiego będzie ks. dr hab. Andrzej Witko - autor książki o Annie Jantar. Usłyszymy wiele unikalnych i nigdy do tej pory nie publikowanych piosenek artystki, a także liczne ciekawostki i anegdoty.

6 czerwca 2010 r.

IV Ogólnopolski Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” 2010

Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów oraz Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe organizują IV edycję Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” 2010. 5 czerwca godz. 17:00 - Koncert Konkursowy ocenia jury w składzie: Jadwiga Kofta, Jan Poprawa, Jerzy Mamcarz, Stanisław Klawe, Roman Ziemlański, Andrzej Zakrzewski. 6 czerwca godz. 18:00 - Koncert Finałowy z udziałem Laureatów Konkursu, artystów Warszawskiej Sceny Bardów: Jerzego Filara, Krzysztofa Daukszewicza, Jerzego Mamcarza, Stanisława Klawe, Bogusława Nowickiego,Tomasza Szweda oraz Stanisława Soyki i Marka Sochackiego.

Centrum Promocji Kultury Praga-Południe. Warszawa, ul. Podskarbińska 2
Wstęp wolny

5 czerwca 2010 r.

Zaproszenie

Wszystkich sympatyków gór i piosenki turystycznej zapraszamy do Krynicy-Zdroju na IV SPOTKANIA Z PIOSENKĄ TURYSTYCZNĄ, które odbędą się w dn. 07.05.2010 – 08.05.2010. Chętnych prosimy o kontakt ze starostą Towarzystwa Śpiewaczego Andrzejem Chuchro (tel. 602 74 74 20), który organizuje wyjazd.


5 czerwca 2010 r.

"Na Strunach gitary"

Największe przeboje z repertuaru zespołu Wawele śpiewa Jerzy Zieliński - były członek zespołu "Skalpele". Jako gość zaproszony wystąpi również zespół "Ryszardy" - polscy "The Shadows". Imprezę poprowadzi piosenkarka Arisa Vinci. Koncert odbędzie się w dniu 26.04.2010 o godz. 18.30 w Teatrze Ludowym, os. Teatralne 34. Zaproszenia do odebrania u organizatora tel.: 12-643 11 90.


26 kwietnia 2010 r.

Współpraca międzybiblioteczna

Od początku działalności aktywnie współpracujemy z bibliotekami w całej Polsce. Dzięki temu współdziałaniu otrzymujemy przede wszystkim wsparcie w zakresie opracowywania oraz udostępniania muzykaliów, ale również dary w postaci płyt analogowych i kompaktowych z polską piosenką. Do tej pory nasze zbiory wzbogaciły dwie biblioteki: Zakład Zbiorów Dźwiękowych i Audiowizualnych Biblioteki Narodowej przekazał nam 178 płyt CD, a Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie – 353 płyty analogowe.
Składamy podziękowania wszystkim bibliotekom za dotychczasową współpracę, jednocześnie licząc na jej kontynuację.
26 marca 2010 r.

Tablica pamiątkowa Mirosława Breguły

W lutym 2008 r. dzięki inicjatywie pani Krystyny Szymczykowskiej, która zebrała kilkaset podpisów poparcia w sprawie powstania „tablicy pamiątkowej” poświęconej pamięci Mirosława Breguły – muzyka, autora tekstów i muzyki, lidera i wokalisty zespołu Universe, grupa sympatyków jego twórczości zwróciła się do Urzędu Miasta i Prezydenta Miasta Chorzowa, z którym artysta był związany przez całe swoje życie o wyrażenie zgody na realizację omawianego przedsięwzięcia. Artysta-rzeźbiarz Jacek Kiciński z zainteresowaniem podjął się realizacji w/w "miejsca upamiętnienia". Przedstawiony przez niego projekt przyjęto z zadowoleniem, gdyż obelisk swoją formą nawiązuje do twórczości Mirosława Breguły, w tym także dobrze wkomponowuje się w Plac Piastowski – miejsce, z którym artysta był związany. W listopadzie 2009 Rada Miasta podjęła uchwałę o realizacji „miejsca upamiętnienia” Mirosława Breguły. Tekst inskrypcji uzgodniono w porozumieniu z rodziną śp. Mirka. Po podjęciu Uchwały przez Radnych Miasta Chorzów i wyrażeniu zgody na powstanie "miejsca upamiętnienia" zostały podjęte dalsze działania. Wyrażono zgodę na realizację przedstawionego projektu pod warunkiem jego współfinansowania. Koszty powstania „miejsca upamiętnienia” wynoszą ok. 35 tys. zł., Rada Miasta Chorzowa przeznaczyła na ten cel 20 tys. zł, kolejne 15 tys. ma zostać wpłacone przez sympatyków twórczości Mirosława Breguły na specjalnie do tego celu stworzone konto. Gorąco zapraszamy Wszystkich tych, którzy zechcą i będą mogli przeznaczyć fundusze na cel powstania „miejsca upamiętnienia” Mirosława Breguły. Będziemy wdzięczni i dumni, móc wspólnie stworzyć materialny dowód naszej pamięci o Wspaniałym Artyście i skromnym człowieku jakim był i pozostanie dla nas na zawsze - Mirosław Breguła.


Termin dokonywania wpłat do: 31.10.2010 r.
Dane, które należy wpisać na przelewie:

Bank Spółdzielczy w Katowicach Oddział w Chorzowie,
ul. Żeromskiego 4
41-500 Chorzów

z dopiskiem: „Miejsce upamiętnienia Mirosława Breguły”
nr konta: 43-84370002- 0020021488050002

W przypadku wysyłania przelewów z zagranicy należy podać:
POLUPLPRPL- 43-84370002- 0020021488050002
BPS SA WARSZAWA


Dziękujemy

http://projektmbregula.pl.tl

21 marca 2010 r.

Dwunaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego

Dwunaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego odbędzie się 21 marca 2010 o godzinie 16.00 w studio imienia Romany Bobrowskiej (dawne studio S5) w budynku Radia Kraków przy al. Słowackiego 22. Tematem spotkania będą piosenki Starszych Panów. Na fortepianie zagra Ewa Kornecka. Członków Towarzystwa Śpiewaczego prosimy o potwierdzenie przybycia za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 pod numerem telefonu (12) 430–43–00.
Wspólnie zaśpiewamy między innymi: W czasie deszczu dzieci się nudzą, Na ryby, Wesołe jest życie staruszka, Addio, pomidory!, Tanie dranie, Rodzina, rodzina, Odrażający drab, Kaziu zakochaj się, Piosenka jest dobra na wszystko, Herbatka, Kuplety Starszych Panów i Już czas na sen.Prasa
21 marca 2010 r.

"Szanujmy wspomnienia" - kolejne dary

W ciągu ostatnich trzech miesięcy kolekcja materiałów zebranych podczas akcji „Szanujmy wspomnienia” została wzbogacona o cenne darowizny. Wśród nich znalazły się m.in. rękopisy tekstów oraz nut popularnych polskich piosenek pochodzące z archiwum zespołów takich jak Skaldowie, Big Cyc oraz Czarno - Czarni. Ponadto do Biblioteki Polskiej Piosenki stale napływają druki muzyczne, płyty analogowe i kompaktowe, fotografie jak również inne materiały biblioteczne pochodzące z prywatnych kolekcji darczyńców. Poniżej prezentujemy krótki opis przekazanych zbiorów oraz skany wybranych egzemplarzy.

Skaldowie
Zbiór materiałów przekazanych przez zespół liczy sześć kart rękopisów, wśród których znajdują się nuty oraz teksty utworów piosenek takich jak: „Uciekaj, uciekaj”, „ Dopóki stoją góry”, „Piosenka o Zielińskiej”; karta maszynopisu „W każdej babie siedzi diabeł” oraz kopia rękopisu „Julita, Julita czyli planek na ranek”.

Big Cyc oraz Czarno – Czarni
Na kolekcję ofiarowaną przez obie grupy składają się m.in. publikacje książkowe oraz dźwiękowe z autografami członków zespołów; rękopisy piosenek: „Wielka miłość do babci klozetowej”, „Nie wierzcie elektrykom”, „Szambo i perfumeria”, „Oda do dresów”; kartki pocztowe, plakaty zaproszenia oraz inne pamiątki.

Prywatni kolekcjonerzy: Danuta Bobek, Antoni Gawor, Stanisław Mrozicki, Konstanty Węgrzyn
W obrębie tej grupy zbiorów na szczególną uwagę zasługują śpiewniki z I poł. XX w., rękopisy oraz „Polski Program Artystyczny” z autografami artystów takich jak Maria Fołtyn, czy Zbigniew Strzałkowski. Dodatkowo nasze zasoby zostały wzbogacone o: druki muzyczne z pieśniami religijnymi, patriotycznymi, harcerskimi i żołnierskimi; płyty analogowe; fotografie; wycinki prasowe oraz ulotki.

12 lutego 2010 r.

Jedenaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego

Jedenaste spotkanie Towarzystwa Śpiewaczego odbędzie się 21 lutego 2010 o godzinie 16.00 w studio imienia Romany Bobrowskiej (dawne studio S5) w budynku Radia Kraków przy al. Słowackiego 22. W związku ze Światowym Dniem Myśli Braterskiej tematem spotkania będą piosenki harcerskie. Na fortepianie zagra wyjątkowo w zastępstwie Ewy Korneckiej druhna Danuta Bobek. Można przyjść w mundurze oraz zabrać ze sobą instrumenty. Na tydzień przed spotkaniem przygotujemy teksty piosenek do pobrania. Na propozycje repertuarowe czekamy do 7 lutego pod adresem poczty elektronicznej czuwaj@bibliotekapiosenki.pl. W trakcie koncertu wybrane teksty wyświetlimy na ekranie. Spotkanie zostanie zarejestrowane a materiał muzyczny można będzie usłyszeć w Radiu Kraków w autorskiej audycji Waldemara Domańskiego „Biblioteka Polskiej Piosenki” jeszcze w sierpniu tego roku. Członków Towarzystwa Śpiewaczego prosimy o potwierdzenie przybycia za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 pod numerem telefonu (12) 430–43–00.
Wspólnie zaśpiewamy: Płonie ognisko, Dalej wesoło, Pod żaglami Zawiszy, Harcerska dola, Piosenka instruktorska, Podnóża moich gór, Płonie ognisko w lesie, Idziemy w jasną, Czort niesie po lesie, Sadzenie lasu, Hawiarska Koliba, Słoneczny marsz, Jamboree, Jak dobrze nam, Na apel, Harcerski posag, Pieśń pożegnalna, Otwarte okna, Przez pola, lasy i łąki.
Zobacz galerię zdjęć12 lutego 2010 r.

Big Cyc wspiera akcję "Szanujmy wspomnienia".

12 lutego 2010
godzina 11.15
Biblioteka JagiellońskaW piątek 12 lutego 2010 roku o godzinie 11.15 zespól Big Cyc przekazał na ręce dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemara Domańskiego rękopisy piosenek, pamiątki oraz płyty. Gospodarzem spotkania był zastępca dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej Andrzej Obrębski. Przekazanie cennych materiałów jest wyrazem poparcia przez artystów dla wspólnej akcji Biblioteki Polskiej Piosenki, Biblioteki Jagiellońskiej i Instytutu Muzykologii UJ pod nazwą "Szanujmy wspomnienia".
Prasa
12 lutego 2010 r.

Posiedzenie Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa w siedzibie BPP

W czwartek 4 lutego 2010 o godzinie 14.30 w siedzibie Biblioteki Polskiej Piosenki przy ul. św. Wawrzyńca 15 (budynek H) odbyło się posiedzenie Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa. Podczas posiedzenia poza sprawami bieżącymi Komisji miała miejsce prezentacja i analiza działalności Biblioteki Polskiej Piosenki. W skład Komisji wchodzą radni: Jakub Bator, Tomasz Bobrowski, Jerzy Fedorowicz, Piotr Franaszek, Jan Franczyk, Władysław Harasimowicz, Wojciech Hausner, Małgorzata Jantos, Bartłomiej Kocurek, Bolesław Kosior, Józef Pilch, Małgorzata Radwan-Ballada i Elżbieta Sieja. Ponadto w obradach Komisji uczestniczyli: prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk - dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, mgr Stanisław Hrabia - muzykolog, członek Zarządu i przewodniczący Sekcji Bibliotek Muzycznych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Efektem posiedzenia komisji jest między innymi wniosek o zwiększenie dotacji dla BPP kwotą 50 tys.zł.Wniosek Komisji w prawie zwiększenia dotacji dla BPP

Radio


Posłuchaj relacji radiowej
Prasa
4 lutego 2010 r.

Audycja poświęcona 100-leciu prawykonania "Roty".

13 stycznia 2010
godzina 21.05
Radio KrakówW środę 13 stycznia 2010 roku o godzinie 21.05 posłuchaj na antenie Radia Kraków audycji poświęconej "Rocie". Okazją do rozmowy o tej znanej pieśni, do której słowa napisała Maria Konopnicka a muzykę skomponował Feliks Nowowiejski, jest jubileusz 100-lecia prawykonania utworu. W studiu rozmawiać będą: Stanisław Dziedzic - dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Michał Kozioł - krakauerolog oraz Waldemar Domański - dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.

Więcej o "Rocie" na www.rota1910.pl.

13 stycznia 2010 r.

XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

10 stycznia 2010
godzina 14.45
Rynek Główny, Kraków


Biblioteka śpiewa z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W dniu 10.01.2010 od godziny 14.45 na Rynku Głównym w Krakowie czekamy na Towarzystwo Śpiewacze oraz wszystkich przyjaciół Biblioteki Polskiej Piosenki. Zapraszamy Was na Rockowe Śpiewanie oraz do Megafoty. W trakcie Waszego występu ustawimy się do zdjęcia, które następnego dnia znajdzie się w gazetach oraz Internecie. Proszę ubrać się na czerwono. Zobaczycie się również w TVP, która w tym właśnie czasie będzie miała wejścia "na żywo”. Teksty piosenek będą wyświetlane na dużym ekranie diodowym.


Zaśpiewamy piosenki: Lombard – Szklana pogoda, Lady Pank – Kryzysowa narzeczona, Perfect – Nie płacz Ewka, Perfect – Autobiografia, Urszula – Konik na biegunach, Wilki – Baśka, Lombard – Przeżyj to sam, Chłopcy z Placu Broni – O Ela, Kobranocka – Kocham Cię jak Irlandię, Hey – Moja i twoja nadzieja, Piersi – Całuj mnie, T. Love – Chłopaki nie płaczą, Lady Pank – Zawsze tam gdzie Ty, Dżem – Wehikuł czasu, Lady Pank – Mniej niż zero, Dżem – Sen o Victorii, Budka Suflera – Jolka, Jolka.

Zobacz galerię zdjęć

10 stycznia 2011 r.

Krakowski VIII Konkurs Tradycyjnej Pieśni i Piosenki Polskiej

9/17 grudnia 2009
godzina 9.00
MDK ”Dom Harcerza”, ul. Lotnicza 1,


Dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” im. prof. A. Kamińskiego w Krakowie przy współpracy z Ośrodkiem Kultury Biblioteki Polskiej Piosenki ma zaszczyt zaprosić na Krakowski VIII Konkurs Tradycyjnej Pieśni i Piosenki Polskiej. Patronat Medialny nad imprezą objęło Radio Kraków. Przesłuchania konkursowe odbędą się 9 grudnia 2009 w budynku Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” im. prof. A. Kamińskiego przy ul. Lotnicza 1. Natomiast 17 grudnia 2009 r. zapraszamy serdecznie na uroczysty finał imprezy, laureatom zostaną wręczone nagrody i dyplomy.


17 grudnia 2009 r.

Lider zespołuSkaldowie przekazuje rękopisy.


8 grudnia 2009
Radio Kraków8 grudnia 2009 roku Andrzej Zieliński, lider zespołu Skaldowie, przekazując rękopisy piosenek czynnie włączył się do akcji "Szanujmy wspomnienia" zorganizowanej wspólnie przez Bibliotekę Polskiej Piosenki, Bibliotekę Jagiellońską i Instytut Muzykologii UJ. Podpisanie aktu darowizny i przekazanie cennych dokumentów na ręce dyrektora BPP Waldemara Domańskiego miało miejsce w siedzibie Radia Kraków.

17 grudnia 2009 r.

Benefis zespołu Ryszardy

3 grudnia 2009
godzina 18.00
Sala Teatralna w budynku "S" ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Krakowie,
ul. Ujastek 1

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 82 im. Świętej Jadwigi Królowej Polski, os. Kalinowe 17 Beata Tomaszewska oraz dyrektor Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki Waldemar Domański jako organizatorzy mają przyjemność i zaszczyt zaprosić na benefis zespołu Ryszardy (po 43 latach na tych samych deskach). Koncert odbędzie się 3 grudnia 2009 o godzinie 18.00 w Sali Teatralnej budynku "S" ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Krakowie, ul. Ujastek 1. Wejście tylko za zaproszeniami, które można odbierać w sekretariacie szkoły w dniach 25-30 listopada w godzinach 9.00-14.00. Ilość miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy.


3 grudnia 2009 r.

II Międzyszkolny Festiwal Polskiej Piosenki - eliminacje wewnątrzszkolne

W ramach II Międzyszkolnego Festiwalu Polskiej Piosenki "Chodź pomaluj mój świat, czyli przeboje zespołu 2+1" 27 listopada (piątek) o godzinie 16.30 w szkole podstawowej nr 82 w Krakowie odbędzie się koncert - wewnątrzszkolne eliminacje do Festiwalu. Klasy, które zwyciężą będą reprezentować szkołę w konkursie międzyszkolnym. Jury konkursowemu przewodniczyć będzie pan Stanisław Florek.
27 listopada 2009 r.

Zapraszamy na wyjątkowy koncert!

6 października 2009
godzina 17.30
Szkoła Podstawowa nr 82
os. Kalinowe 17, Kraków

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 82 im. Świętej Jadwigi Królowej Polski, os. Kalinowe 17 Beata Tomaszewska oraz dyrektor Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki Waldemar Domański mają przyjemność i zaszczyt zaprosić na wyjątkowy koncert – po 42 latach znowu zagrają „Ryszardy” - zespół gitarowy Zakładowego Domu Kultury z Nowej Huty. W poprzednim roku szkolnym w SP 82 wspólnie z Biblioteką Polskiej Piosenki w ramach projektu Rozśpiewana Szkoła oraz I Międzyszkolnego Festiwalu Polskiej Piosenki i Jubileuszu 60-lecia Nowej Huty odbyła się seria koncertów pod tytułem „O Nowej to Hucie piosenka czyli przeboje lat 50. I 60. XX wieku”. Uczniowie poznawali i potem znakomicie śpiewali polskie przeboje z początków rock and rolla w Polsce. Przy tej okazji odkryliśmy, odszukaliśmy i zaprosiliśmy do szkoły osoby, które w tamtych latach tworzyły kulturę muzyczną Nowej Huty. A potem udało nam się namówić ich do ponownego, po ponad 40 latach, grania.

Pod koniec sierpnia pojawili się w szkole na próbach:
Jerzy Szczudłowski – gitara solowa/rytmiczna,
Jerzy Szwejkowski – gitara basowa,
Eugeniusz Górski – perkusja.
Jacek Nahajowski (nowe pokolenie) – gitara solowa/rytmiczna.

Koncert odbędzie się pod patronatem Jerzego Fedorowicza, posła na Sejm RP.

Prasa

 6 października 2009 r.

Towarzystwo Śpiewacze - pomoc w organizacji 34. Lekcji Śpiewania

Na czas wakacji Towarzystwo Śpiewacze ogłasza przerwę w spotkaniach. Ponownie zaśpiewamy we wrześniu, a w międzyczasie zapraszamy na 34. Lekcję Śpiewania 5 sierpnia na Rynku Głównym - godzina 19.00.

Wszystkich członków Towarzystwa Śpiewaczego chętnych do pomocy przy organizacji 34. Lekcji Śpiewania prosimy o kontakt z Biblioteką Polskiej Piosenki od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00 pod numerem telefonu (012) 430 43 00 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Dziękujemy.

5 sierpnia 2009 r.

Wystawa "Historia jednej róży… czyli życie muzyczne w Nowej Hucie w latach 1950 – 1965"

Szkoła Podstawowa nr 82 w Krakowie oraz Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowały ciekawą wystawę poświęconą nowohuckiej kulturze lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, ze szczególnym uwzględnieniem życia muzycznego. Celem organizatorów wystawy było przybliżenie sylwetek i dorobku artystów, którzy swoją działalnością tworzyli drugą, kompletnie dziś nieznaną, niedocenianą i pomijaną historię Nowej Huty. Każda z czternastu przygotowanych plansz opracowana została na podstawie materiałów prasowych tamtego okresu, dokumentów archiwalnych, prywatnych kolekcji, jak również wspomnień ówczesnych artystów.

Oto jak o wystawie mówi jej pomysłodawca i koordynator – nauczyciel ze SP nr 82 – Krystyna Downar:
"Nie mamy ambicji przedstawienia pełnej historii tego, co działo się w Nowej Hucie w dziedzinie kultury w tym okresie. Pragniemy jedynie zwrócić uwagę na coś, o czym się nie mówi w kontekście Nowej Huty – historię ludzi zwykłych, a jakby niezwykłych. (…) Zasługują oni na coś więcej niż tylko 14 naszych plansz – czekają na sprawiedliwy osąd. Może ktoś, dzięki temu, co zobaczy na wystawie, napisze książkę, zorganizuje koncert, na którym tak jak wtedy w 1957, 1960, 1965 roku zagrają jazzmani z Nowej Huty, zespoły big beatowe Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina 'Biała Gwiazda', 'Ametysty', 'Ryszardy', 'Czarne Koty'? Cóż to byłby za koncert!"

Pierwsze odsłonięcie wystawy miało miejsce w SP nr 82 podczas I Międzyszkolnego Festiwalu Polskiej Piosenki. Kolejna prezentacja odbyła się w Magistracie w Sali Portretowej w dniu 14 czerwca 2009. Obecnie można ją obejrzeć w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Dodatkowo wystawa w wersji cyfrowej została udostępniona na stronach internetowych Biblioteki Polskiej Piosenki oraz Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

Kliknij aby przejść do wystawy

14 czerwca 2009 r.

Ulica imienia Bogdana Łyszkiewicza

Podczas posiedzenia LXXIV sesji Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyjęła projekt uchwały w sprawie nadania ulicy imienia Bogdana Łyszkiewicza, tragicznie zmarłego lidera grupy Chłopcy z Placu Broni. Ulica będzie zlokalizowana w dzielnicy Nowa Huta pomiędzy ulicami Fatimską a Obrońców Krzyża. Obok prezentujemy zdjęcia z momentu głosowania oraz ukazujące inicjatorów pomysłu: Waldemara Domańskiego - dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki, Jerzego Fedorowicza - przewodniczącego Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa oraz Marcina Sitko - autora biografii Bogdana Łyszkiewicza.

1 czerwca 2009 r.

I Festiwal Muzyczny pamięci Bogdana Łyszkiewicza

13 czerwca 2009
Olsztyn koło Częstochowy

W scenerii ruin średniowiecznego zamku w Olsztynie koło Częstochowy odbędzie się I Festiwal Muzyczny pamięci Bogdana Łyszkiewicza, tragicznie zmarłego lidera grupy Chłopcy z Placu Broni. Organizatorzy do udziału w imprezie zaprosili między innymi takich wykonawców, jak: Easy Rider, Mafia, Golden Life, Sztywny Pal Azji czy Oddział Zamknięty. Więcej szczegółów na stronie internetowej Festiwalu.
Biblioteka Polskiej Piosenki czynnie włączyła się w sprawę upamiętnienia Bogdana Łyszkiewicza poprzez prośbę złożoną do Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Krakowa o nadanie jednej z krakowskich ulic jego imienia. Wniosek poparł także Przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa Jerzy Fedorowicz.Wniosek o nadanie ulicy imienia Bogdana Łyszkiewicza


1 czerwca 2009 r.

"Dziedzictwo Kulturowe"

Z radością informujemy, że złożony przez Bibliotekę Polskiej Piosenki do Programu Operacyjnego „Dziedzictwo Kulturowe” projekt pn. Polskie pieśni i piosenki w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej jako podstawa do rozwoju systemu Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki, uzyskał dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100 000 zł.
Celem projektu realizowanego w partnerstwie z Biblioteką Jagiellońską, jest wypełnienie luki powstałej w dostępie do informacji oraz materiałów dotyczących polskiej pieśni, w szczególności historycznej i patriotycznej XVIII-XX wieku. BJ dysponuje dużym zbiorem nie opracowanych lub opracowanych tylko w katalogu kartkowym materiałów związanych z polską pieśnią, co zważywszy na powszechny dostęp do infrastruktury informatycznej, wymaga utrwalenia cyfrowego. Biblioteka Polskiej Piosenki dysponuje autorskim programem stworzonym specjalnie na potrzeby opisu jednostki, którą jest utwór muzyczny – program ten jest podstawą do rozbudowy Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki.
O przebiegu prac, których rozpoczęcie planowane jest na wrzesień br., będziemy starali się informować Państwa na bieżąco.

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1 czerwca 2009 r.

I Międzyszkolny Festiwal Polskiej Piosenki

"Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp
 Tam dobrzy ludzie mieszkają
 Bo ludzie źli, ach, wierzaj mi,
 muzyki nie kochają." - Goethe

21 maja 2009 roku odbył się finałowy koncert w ramach I Międzyszkolnego Festiwalu Polskiej Piosenki "O Nowej to Hucie piosenki czyli przeboje lat 50-tych i początku lat 60-tych XX wieku" zorganizowanego wspólnie przez Szkołę Podstawową nr 82 w Krakowie oraz Bibliotekę Polskiej Piosenki. Decyzją jury w składzie: Stanisław Florek - przewodniczący, Joanna Makiej, Zygmunt Schornstein, Stefan Rzytki i Jacek Nahajowski nagrodę główną w obu kategoriach - klas I – III i IV – VI – zdobyła Szkoła Podstawowa nr 82. II miejsce w kategorii klas I – III dla Szkoły Podstawowej z Korzkwi, zaś w kategorii klas IV – VI – dla Szkoły Podstawowej nr 86 z os. Jagiellońskiego. Nagrodą w Festiwalu była jednodniowa wycieczka dla całej grupy występującej w koncercie oraz puchar i dyplom. Dla pozostałych uczestników także były przygotowane dyplomy, drobne upominki i słodkości.20 maja 2009 r.

Wyjazd do Krynicy

W dniach 29 i 30 maja br. w Krynicy-Zdrój odbędą się III Międzynarodowe Spotkania z Piosenką Turystyczną. Członkowie Towarzystwa Śpiewaczego organizują wyjazd na tę imprezę. Szczegółowych informacji udziela Marian Kwaśnik - tel. 509 250 108. Koszt wyjazdu to 100 PLN. Wpłat należy dokonywać na konto: 50 1020 5558 1111 1224 5110 0135.

29 maja 2009 r.

Podpisanie porozumienia w sprawie projektu "Szanujmy wspomnienia"

15 kwietnia 2009 roku zostało podpisane trójstronne porozumienie pomiędzy Biblioteką Polskiej Piosenki, Biblioteką Jagiellońską i Instytutem Muzykologii UJ w prawie projektu "Szanujmy wspomnienia". Swoje podpisy złożyli: Waldemar Domański - dyrektor BPP, prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk - dyrektor BJ oraz dr hab. Renata Suchowiejko - dyrektor IMUJ.
Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z tego wydarzenia.15 kwietnia 2009 r.

I Międzyszkolny Festiwal Polskiej Piosenki

Zapraszamy uczniów krakowskich szkół!

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 82 – Beata Tomaszewska wraz z dyrektorem Biblioteki Polskiej Piosenki – Waldemarem Domańskim, zapraszają do udziału w I Międzyszkolnym Festiwalu Polskiej Piosenki. W Festiwalu mogą uczestniczyć zespoły złożone z uczniów, rodziców i nauczycieli klas I–III, IV–VI szkół podstawowych. Zapraszamy także uczniów gimnazjów. Ilość uczestników w jednym zespole – do 35 osób (1 klasa – uczniowie, rodzice, wychowawca).

Każdy zespół wybiera 2 polskie piosenki:
- polską piosenkę pop z lat 50 tych i początku lat 60-tych XX w. – przebój tego okresu
- tzw. pieśń zaangażowaną związaną z obyczajowością i kulturą okresu budowy Nowej Huty, z listy przygotowanej przez organizatorów.

Festiwal będzie odbywać się w dwóch etapach:
- przesłuchania konkursowe odbędą się w Szkole Podstawowej Nr 82 w dniach 27–30 kwietnia w zależności od ilości zgłoszeń.
- koncert finałowy przewidywany jest na 1 Maja 2009.

24 marca 2009 („Muzyczny wtorek”) o godzinie 17.00 odbył się się koncert eliminacyjny dla klas SP 82.

Koncert finałowy odbędzie się 21 maja 2009 roku o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 82 w KrakowiePobierz folder Pobierz listę piosenek rozrywkowych Pobierz listę piosenek zaangażowanych

1 maja 2009 r.

 
Copyright © 2007-2011 Biblioteka Polskiej Piosenki • Ostatnia aktualizacja: 2018-07-26 21:59
powered by Athenadeign by TreDo
Odsłon od Listopada 2007
95550907

Odwiedzin od Grudnia 2010
76148544
Korzystanie z zamieszczonych na stronie internetowej utworów (w szczególności tekstów piosenek i nut) i ich opracowań, w całości lub jakichkolwiek fragmentach, jest dozwolone wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego w sposób nienaruszający normalnego korzystania z utworu lub słusznych interesów twórcy. Zakazane jest korzystanie lub/i rozporządzanie opracowaniami, przeróbkami i modyfikacjami utworów zamieszczonych na stronie internetowej. W szczególności zakazane jest wykorzystywanie zamieszczonych na stronie internetowej utworów lub/i ich fragmentów, w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób, w celach zarobkowych.

Biblioteka Polskiej Piosenki dąży do popularyzacji i utrwalenia wiedzy o polskiej piosence historycznej i współczesnej. Jako instytucja publiczna stara się utrzymać najwyższe standardy zgodności z obowiązującym w Polsce prawem. Biblioteka nie czerpie żadnych korzyści z podejmowanych przedsięwzięć - kieruje się dobrą wolą. Szacunek do pracy Twórców, Autorów i Artystów jest jedną z fundamentalnych zasad funkcjonowania Instytucji. Jeżeli umieszczenie tekstu utworu jest sprzeczne z czyimiś prawnymi lub osobistymi interesami - uprzejmie prosimy o kontakt przy pomocy znajdującego na górze strony formularza lub przy pomocy poczty elektronicznej. Tekst zostanie bezwzględnie usunięty.

Strona Biblioteki Polskiej Piosenki wykorzystuje tzw. pliki cookie do zliczania unikatowych odwiedzin oraz przechowywania informacji o historii odwiedzonych rekordów Biblioteki Cyfrowej. Pliki cookie nie są przechowywane po zamknięciu sesji przeglądarki. Odwiedzający może zmienić ustawienia plików cookie korzystając z odpowiednich okien ustawień swojej przeglądarki.
To jest archiwalna odsłona strony i bazy CBPP.