Utwór
 
Osoba
 
Zespół
 
Serie
 
 
Publikacja
 
Rękopis
 
Instytucja
Szukaj
[Jak korzystać?]

[Więcej] Czy wiesz...

jaki utwór otworzył drzwi do kariery kompozytora Zbigniewowi Wodeckiemu?

[dowiedz się]

Biblioteka :: Dom Kultury +
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne.


Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne – realizujemy wyłonione w konkursie projekty. Zapraszamy na cztery jesienne imprezy z Biblioteką Polskiej Piosenki!Wydarzeniem zamykającym realizację Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne była całodniowa impreza „Już nie zapomnisz mnie – wspomnienie o Warsie i Kaperze”, która odbyła się 23 listopada w Forum PRZESTRZENIE z inicjatywy środowiska bluesowo-jazzowego, reprezentowanego przez Bartosza Stawiarza i poświęcona twórczości dwóch wybitnych twórców m. in. muzyki filmowej: Henryka Warsa i Bronisława Kapera.Wyświetl większą mapęPlan imprezy:

12.00-12.50 – zajęcia muzyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat grupa I (15 osób)
13.00-13.50 – zajęcia muzyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat grupa II (15 osób)
14.00-16.00 – warsztaty wokalne dla młodzieży i dorosłych, prowadzone przez Natalię Kwiatkowską (30 osób)
14.00-16.00 – warsztaty gitarowe dla młodzieży i dorosłych, prowadzone przez Roberta Kapkowskiego (15 osób) - prosimy o przyniesienie instrumentów akustycznych!!!
16.00-18.00 - giełda „Czarnych płyt” oraz możliwość posłuchania muzyki Warsa i Kapera przy stanowiskach odsłuchowych

18.00-19.30 - prelekcje: Tomasza Lerskiego (historyka kultury i dziennikarza) przybliżająca twórczość Henryka Warsa oraz Piotra Zdybały (doktoranta w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie), na temat twórczości Bronisława Kapera.

W koncertowej części wydarzenia zaproszeni muzycy zaprezentowali najpiękniejsze utwory Warsa i Kapera w bluesowych i jazzowych aranżacjach:
20:00-21.00 - koncert The Missing Part w składzie: Natalia Kwiatkowska – wokal oraz Robert Kapkowski - gitara
21:00 - 22:15 - Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio (Przedpremierowy koncert projektu "Follow me - Wars & Kaper - FILM MUSIC") w składzie: Paweł Kaczmarczyk – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Dawid Fortuna - perkusja

Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny i niebiletowany.Relacja wideo

Galeria

Autor fotografii: BPP

>
 
 
 
>
 
 Sponsor

   Prasa

 26 października 2013 r. o godz. 18.00 w Teatrze Hothaus (ul. Babińskiego 29) miłośnicy piosenki kabaretowej mogli zobaczyć na spektakl muzyczny Kto dziś śpiewa takie piosenki. Piosenki okresu międzywojennego przeplatały się ze scenami filmowymi nakręconymi w konwencji starego kina niemego, w którym aktorzy odgrywali z przymrużeniem oka miłość, zazdrość, rozstania i powroty. Sześć scen filmowych odnosiło się treścią do prezentowanych piosenek. W spektaklu usłyszeliśmy m. in. Baby, Już nigdy, Nie kochać w taką noc to grzech oraz W małym kinie.

Wykonawcy:

Żaneta Groborz-Mazanek – aktorka, wokalistka
Katarzyna Przebinda – aktorka, tancerka
Paweł Jałoszyński - aktor
Aleksandra Krasoń - aktorka
Sylwia Szczepańska - aktorka
Sabina Kołodziej – pianistkaRelacja wideo


Galeria

Autor fotografii: BPP

 
 
 
 
 12 października o godzinie 17.00 wspólnie muzykowaliśmy przy ognisku pod hasłem Wspomnienia ze szlaku. Była to niepowtarzalna okazja do spotkania z Panem Andrzejem Mrozem, autorem muzyki do tekstów własnych m.in do popularnego utworu Od Turbacza wieje wiatr, a także do wierszy poetów związanych z górami: Andrzeja Krzysztofa Torbusa (Jesień w górach, To już i innych.), Grażyny Królikiewicz (Jałowce, Album gorczański) oraz Anny Szaleńcowej. Tego wieczoru Pan Andrzej nie tylko przybliżył przybyłym gościom swój dorobek artystyczny, a także wykonując dobrze znane piosenki wcielił się w rolę „muzycznego przewodnika”. Przy akompaniamencie gitary wspólnie zaśpiewaliśmy piosenki turystyczne, poetyckie oraz te najbardziej popularne m.in. Bukowina I, Gdybym Miał Gitarę, Bieszczadzkie ścieżki oraz wiele innych.

Spotykaliśmy się w Oranżerii Pergamin (Al. Focha 39-42) z inicjatywy byłych członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Poza duchową była również uczta kulinarna. Każda z przybyłych osób mogła własnoręcznie upiec kiełbaskę.

Andrzej Mróz – bard piosenki turystycznej, z wykształcenia metalurg, z pasji (które zajęły w jego życiu zbyt wiele miejsca, żeby je nazwać zwykłym hobby) – harcerz, muzyk, tekściarz, przewodnik beskidzki i fotografik. Pierwsze kroki w piosence turystycznej przypadły na lata studiów. W roku 1969 otrzymał nagrodę Grand Prix na II Ogólnopolskiej Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie za piosenkę Od Turbacza, potem przyszły dalsze nagrody i wyróżnienia z grupą „Kociołek”, założoną w 1969 roku. Były występy w radiu i w telewizji w tym samym składzie. Według opublikowanych wspomnień uczestników wędrówek z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, piosenka Od Turbacza była jedną z jego ulubionych. Pisze piosenki do własnych tekstów, a także wierszy poetów związanych z górami: Jerzego Harasymowicza, Andrzeja Krzysztofa Torbusa, Grażyny Królikiewicz oraz Anny Szaleńcowej. Jego piosenki stały się bardzo lubiane i popularne nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Śpiewa je już drugie, a może nawet trzecie pokolenie turystów i harcerzy. Andrzej Mróz nagrał pięć płyty – z Grupą Kociołek „Od Turbacza”, natomiast z żoną Marylą: „Na gorczańskiej cichej hali”, „Dla przyjaciół”, „Pejzaż z kolędą”, a także dwupłytowy album „Magia gór”.

Prasa
Relacja wideo

Galeria

Autor fotografii: BPP

 
 
 
 
 

6 października 2013 r. o godz. 17.00 w Rektoracie Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie (ul. Babińskiego 29), odbył się koncert Bo jak śmierć potężna jest miłość. 5 października przypadał liturgiczny dzień wspomnienia Św. s. M. Faustyny, dlatego parafianie Rektoratu chcąc przypomnieć postać Świętej, sięgnęli w kolażu słowno – muzycznym do fragmentów tekstów z jej Dzienniczka. Miłosierdzie Boże w duszy mojej, Modlitw i rozważań na każdy dzień roku bł. Jana Pawła II oraz pieśni i arii największych twórców muzyki sakralnej: Bacha, Mozarta oraz Francka.

Dramaturgia koncertu, poprzez odpowiednio dobrane utwory klasycznej muzyki wokalnej i fragmenty tekstów, pozwoliła słuchaczom przejść przez każdy z etapów życia Św. s. M. Faustyny w jej zwątpieniach, wierze, radości i cierpieniu. Kontrapunktem do tytułu koncertu była konkluzja, że to właśnie miłość potężniejsza jest od śmierci.

Wykonawcy:

Monika Filipowicz – lektor
Jakub Kowalik – lektor
Żaneta Groborz – Mazanek – sopran
Wojciech Terechowicz – tenor
Magdalena Kurek – organy


Relacja wideoGaleria

Autor fotografii: BPP

 
 
 
 
 

Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne

Konkurs rozstrzygnięty!

Informujemy, że w ramach naboru do programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne wpłynęło 9 wniosków. W dniu 9 lipca 2013 roku Komisja dokonała oceny złożonych projektów. Spośród nich rekomendowano 4 do realizacji i dalszego dofinansowania. Poniżej prezentujemy listę rankingową wniosków rekomendowanych do dofinansowania:L.p.

Wnioskodawca

Nazwa projektu

Numer wniosku

Kwota dofinansowania

1.

Bartosz Stawiarz w imieniu środowiska fanów bluesa i jazzu skupionych wokół festiwalu Bluesroads i Jazz Juniors

Projekt mający na celu zmianę wizerunku muzyki jazzowej i bluesowej w Krakowie w oparciu o twórczość H. Warsa i B. Kapera – koncert jazzowych interpretacji piosenek popularnych, zajęcia umuzykalniające oraz warsztaty wokalno-instrumentalne

8/DK+/2013

8 600

2.

Mieszkańcy ulicy Babińskiego – Parafianie Rektoratu Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie

„Bo jak śmierć potężna jest miłość” – spektakl słowno-muzyczny

5/DK+/2013

5 000

3.

Hothaus – fundacja Wojciecha Terechowicz

„Kto dziś śpiewa takie piosenki” – spektakl słowno-muzyczny

3/DK+/2013

5 000

4.

Marian Kwaśnik w imieniu byłych członków PTTK

„Wspomnienia ze szlaku”

7/DK+/2013

2 500

Łączna kwota dofinansowania:

21 100


NABÓR INICJATYW WCIĄŻ TRWA!

Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury na realizację pierwszej części zadania Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Celem tego etapu projektu jest przeprowadzenie diagnozy identyfikującej zasoby i samodzielne inicjatywy Krakowian w zakresie działalności muzycznej.
W związku z dużym zainteresowaniem projektem przedłużyliśmy termin składania wniosków do 28 czerwca. Jeżeli macie pomysły muzyczne, które chcielibyście zrealizować w swojej społeczności, skontaktujcie się z nami!!! Kilka najciekawszych pomysłów zostanie zrealizowanych w tym roku.

13 czerwca o godz. 13:30 w Magistracie odbyło się spotkanie, podczas którego można było porozmawiać z pracownikami Biblioteki Polskiej Piosenki o swoich pomysłach, jak również zgłosić wydarzenia do realizacji. Wszystkim obecnym dziękujemy za przybycie!

10 lipca ogłosimy zwycięskie inicjatywy, które zostaną zrealizowane w terminie od 15 września do 30 listopada 2013 roku.
Zapoznaj się z dokumentacją programową, wypełnij krótki formularz zgłoszenia i prześlij go do nas!


Zasady naboru inicjatyw Pobierz Załącznik nr 1

ANKIETA

Poniżej zamieszczamy ankietę, która pozwoli nam ocenić, jakie są potrzeby mieszkańców w danej społeczności lokalnej. Wypełnienie ankiety zajmie Państwu 2 minuty. Będziemy wdzięczni za poświęcony czas!
Prasa

 
 Radio

Posłuchaj spotu reklamowego
Posłuchaj audycji
Posłuchaj audycji
Internet

 
 
Zwiastun wideo
Relacja z działań promujących projekt Dom Kultury Plus Inicjatywy lokalne
Patroni medialni:
14 listopada 2013 r.

 
Copyright © 2007-2011 Biblioteka Polskiej Piosenki • Ostatnia aktualizacja: 2018-07-26 21:59
powered by Athenadeign by TreDo
Odsłon od Listopada 2007
90788235

Odwiedzin od Grudnia 2010
71497143
Korzystanie z zamieszczonych na stronie internetowej utworów (w szczególności tekstów piosenek i nut) i ich opracowań, w całości lub jakichkolwiek fragmentach, jest dozwolone wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego w sposób nienaruszający normalnego korzystania z utworu lub słusznych interesów twórcy. Zakazane jest korzystanie lub/i rozporządzanie opracowaniami, przeróbkami i modyfikacjami utworów zamieszczonych na stronie internetowej. W szczególności zakazane jest wykorzystywanie zamieszczonych na stronie internetowej utworów lub/i ich fragmentów, w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób, w celach zarobkowych.

Biblioteka Polskiej Piosenki dąży do popularyzacji i utrwalenia wiedzy o polskiej piosence historycznej i współczesnej. Jako instytucja publiczna stara się utrzymać najwyższe standardy zgodności z obowiązującym w Polsce prawem. Biblioteka nie czerpie żadnych korzyści z podejmowanych przedsięwzięć - kieruje się dobrą wolą. Szacunek do pracy Twórców, Autorów i Artystów jest jedną z fundamentalnych zasad funkcjonowania Instytucji. Jeżeli umieszczenie tekstu utworu jest sprzeczne z czyimiś prawnymi lub osobistymi interesami - uprzejmie prosimy o kontakt przy pomocy znajdującego na górze strony formularza lub przy pomocy poczty elektronicznej. Tekst zostanie bezwzględnie usunięty.

Strona Biblioteki Polskiej Piosenki wykorzystuje tzw. pliki cookie do zliczania unikatowych odwiedzin oraz przechowywania informacji o historii odwiedzonych rekordów Biblioteki Cyfrowej. Pliki cookie nie są przechowywane po zamknięciu sesji przeglądarki. Odwiedzający może zmienić ustawienia plików cookie korzystając z odpowiednich okien ustawień swojej przeglądarki.
To jest archiwalna odsłona strony i bazy CBPP.