Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne.
Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne – realizujemy wyłonione w konkursie projekty. Zapraszamy na cztery jesienne imprezy z Biblioteką Polskiej Piosenki!
Wydarzeniem zamykającym realizację Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne była całodniowa impreza „Już nie zapomnisz mnie – wspomnienie o Warsie i Kaperze”, która odbyła się 23 listopada w Forum PRZESTRZENIE z inicjatywy środowiska bluesowo-jazzowego, reprezentowanego przez Bartosza Stawiarza i poświęcona twórczości dwóch wybitnych twórców m. in. muzyki filmowej: Henryka Warsa i Bronisława Kapera.
Wyświetl większą mapę
Plan imprezy:
12.00-12.50 – zajęcia muzyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat grupa I (15 osób)
13.00-13.50 – zajęcia muzyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat grupa II (15 osób)
14.00-16.00 – warsztaty wokalne dla młodzieży i dorosłych, prowadzone przez Natalię Kwiatkowską (30 osób)
14.00-16.00 – warsztaty gitarowe dla młodzieży i dorosłych, prowadzone przez Roberta Kapkowskiego (15 osób) - prosimy o przyniesienie instrumentów akustycznych!!!
16.00-18.00 - giełda „Czarnych płyt” oraz możliwość posłuchania muzyki Warsa i Kapera przy stanowiskach odsłuchowych
18.00-19.30 - prelekcje:
Tomasza Lerskiego (historyka kultury i dziennikarza) przybliżająca twórczość Henryka Warsa oraz
Piotra Zdybały (doktoranta w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie), na temat twórczości Bronisława Kapera.
W koncertowej części wydarzenia zaproszeni muzycy zaprezentowali najpiękniejsze utwory Warsa i Kapera w bluesowych i jazzowych aranżacjach:
20:00-21.00 - koncert The Missing Part w składzie: Natalia Kwiatkowska – wokal oraz Robert Kapkowski - gitara
21:00 - 22:15 - Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio (Przedpremierowy koncert projektu "Follow me - Wars & Kaper - FILM MUSIC") w składzie: Paweł Kaczmarczyk – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Dawid Fortuna - perkusja
Wstęp na wszystkie wydarzenia był
bezpłatny i niebiletowany.
Relacja wideo
Galeria
Autor fotografii: BPP
Sponsor
Prasa
26 października 2013 r. o godz. 18.00 w Teatrze Hothaus (ul. Babińskiego 29) miłośnicy piosenki kabaretowej mogli zobaczyć na spektakl muzyczny Kto dziś śpiewa takie piosenki. Piosenki okresu międzywojennego przeplatały się ze scenami filmowymi nakręconymi w konwencji starego kina niemego, w którym aktorzy odgrywali z przymrużeniem oka miłość, zazdrość, rozstania i powroty. Sześć scen filmowych odnosiło się treścią do prezentowanych piosenek. W spektaklu usłyszeliśmy m. in. Baby, Już nigdy, Nie kochać w taką noc to grzech oraz W małym kinie.
Wykonawcy:
Żaneta Groborz-Mazanek – aktorka, wokalistka
Katarzyna Przebinda – aktorka, tancerka
Paweł Jałoszyński - aktor
Aleksandra Krasoń - aktorka
Sylwia Szczepańska - aktorka
Sabina Kołodziej – pianistka
Relacja wideo
Galeria
Autor fotografii: BPP
12 października o godzinie 17.00 wspólnie muzykowaliśmy przy ognisku pod hasłem Wspomnienia ze szlaku. Była to niepowtarzalna okazja do spotkania z Panem Andrzejem Mrozem, autorem muzyki do tekstów własnych m.in do popularnego utworu Od Turbacza wieje wiatr, a także do wierszy poetów związanych z górami: Andrzeja Krzysztofa Torbusa (Jesień w górach, To już i innych.), Grażyny Królikiewicz (Jałowce, Album gorczański) oraz Anny Szaleńcowej. Tego wieczoru Pan Andrzej nie tylko przybliżył przybyłym gościom swój dorobek artystyczny, a także wykonując dobrze znane piosenki wcielił się w rolę „muzycznego przewodnika”. Przy akompaniamencie gitary wspólnie zaśpiewaliśmy piosenki turystyczne, poetyckie oraz te najbardziej popularne m.in. Bukowina I, Gdybym Miał Gitarę, Bieszczadzkie ścieżki oraz wiele innych.
Spotykaliśmy się w Oranżerii Pergamin (Al. Focha 39-42) z inicjatywy byłych członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Poza duchową była również uczta kulinarna. Każda z przybyłych osób mogła własnoręcznie upiec kiełbaskę.
Andrzej Mróz – bard piosenki turystycznej, z wykształcenia metalurg, z pasji (które zajęły w jego życiu zbyt wiele miejsca, żeby je nazwać zwykłym hobby) – harcerz, muzyk, tekściarz, przewodnik beskidzki i fotografik. Pierwsze kroki w piosence turystycznej przypadły na lata studiów.
W roku 1969 otrzymał nagrodę Grand Prix na II Ogólnopolskiej Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie za piosenkę Od Turbacza,
potem przyszły dalsze nagrody i wyróżnienia z grupą „Kociołek”, założoną w 1969 roku. Były występy w radiu i w telewizji w tym samym składzie. Według opublikowanych wspomnień uczestników wędrówek z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, piosenka Od Turbacza była jedną z jego ulubionych.
Pisze piosenki do własnych tekstów, a także wierszy poetów związanych z górami: Jerzego Harasymowicza, Andrzeja Krzysztofa Torbusa, Grażyny Królikiewicz oraz Anny Szaleńcowej.
Jego piosenki stały się bardzo lubiane i popularne nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Śpiewa je już drugie, a może nawet trzecie pokolenie turystów i harcerzy.
Andrzej Mróz nagrał pięć płyty – z Grupą Kociołek „Od Turbacza”, natomiast z żoną Marylą: „Na gorczańskiej cichej hali”, „Dla przyjaciół”, „Pejzaż z kolędą”, a także dwupłytowy album „Magia gór”.
Prasa
Relacja wideo
Galeria
Autor fotografii: BPP
6 października 2013 r. o godz. 17.00 w Rektoracie Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie (ul. Babińskiego 29), odbył się koncert Bo jak śmierć potężna jest miłość. 5 października przypadał liturgiczny dzień wspomnienia Św. s. M. Faustyny, dlatego parafianie Rektoratu chcąc przypomnieć postać Świętej, sięgnęli w kolażu słowno – muzycznym do fragmentów tekstów z jej Dzienniczka. Miłosierdzie Boże w duszy mojej, Modlitw i rozważań na każdy dzień roku bł. Jana Pawła II oraz pieśni i arii największych twórców muzyki sakralnej: Bacha, Mozarta oraz Francka.
Dramaturgia koncertu, poprzez odpowiednio dobrane utwory klasycznej muzyki wokalnej i fragmenty tekstów, pozwoliła słuchaczom przejść przez każdy z etapów życia Św. s. M. Faustyny w jej zwątpieniach, wierze, radości i cierpieniu. Kontrapunktem do tytułu koncertu była konkluzja, że to właśnie miłość potężniejsza jest od śmierci.
Wykonawcy:
Monika Filipowicz – lektor
Jakub Kowalik – lektor
Żaneta Groborz – Mazanek – sopran
Wojciech Terechowicz – tenor
Magdalena Kurek – organy
Relacja wideo
Galeria
Autor fotografii: BPP
Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne
Konkurs rozstrzygnięty!
Informujemy, że w ramach naboru do programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne wpłynęło 9 wniosków. W dniu 9 lipca 2013 roku Komisja dokonała oceny złożonych projektów. Spośród nich rekomendowano 4 do realizacji i dalszego dofinansowania. Poniżej prezentujemy listę rankingową wniosków rekomendowanych do dofinansowania:
L.p.
|
Wnioskodawca
|
Nazwa projektu
|
Numer wniosku
|
Kwota dofinansowania
|
1.
|
Bartosz Stawiarz w imieniu środowiska fanów bluesa i jazzu skupionych wokół festiwalu Bluesroads i Jazz Juniors
|
Projekt mający na celu zmianę wizerunku muzyki jazzowej i bluesowej w Krakowie w oparciu o twórczość H. Warsa i B. Kapera – koncert jazzowych interpretacji piosenek popularnych, zajęcia umuzykalniające oraz warsztaty wokalno-instrumentalne
|
8/DK+/2013
|
8 600
|
2.
|
Mieszkańcy ulicy Babińskiego – Parafianie Rektoratu Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie
|
„Bo jak śmierć potężna jest miłość” – spektakl słowno-muzyczny
|
5/DK+/2013
|
5 000
|
3.
|
Hothaus – fundacja Wojciecha Terechowicz
|
„Kto dziś śpiewa takie piosenki” – spektakl słowno-muzyczny
|
3/DK+/2013
|
5 000
|
4.
|
Marian Kwaśnik w imieniu byłych członków PTTK
|
„Wspomnienia ze szlaku”
|
7/DK+/2013
|
2 500
|
Łączna kwota dofinansowania:
|
21 100
|
NABÓR INICJATYW WCIĄŻ TRWA!
Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury na realizację pierwszej części zadania Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Celem tego etapu projektu jest przeprowadzenie diagnozy identyfikującej zasoby i samodzielne inicjatywy Krakowian w zakresie działalności muzycznej.
W związku z dużym zainteresowaniem projektem przedłużyliśmy termin składania wniosków do 28 czerwca.
Jeżeli macie pomysły muzyczne, które chcielibyście zrealizować w swojej społeczności, skontaktujcie się z nami!!! Kilka najciekawszych pomysłów zostanie zrealizowanych w tym roku.
13 czerwca o godz. 13:30 w Magistracie odbyło się spotkanie, podczas którego można było porozmawiać z pracownikami Biblioteki Polskiej Piosenki o swoich pomysłach, jak również zgłosić wydarzenia do realizacji. Wszystkim obecnym dziękujemy za przybycie!
10 lipca ogłosimy zwycięskie inicjatywy, które zostaną zrealizowane w terminie od 15 września do 30 listopada 2013 roku.
Zapoznaj się z dokumentacją programową, wypełnij krótki formularz zgłoszenia i prześlij go do nas!
Zasady naboru inicjatyw
Pobierz Załącznik nr 1
ANKIETA
Poniżej zamieszczamy ankietę, która pozwoli nam ocenić, jakie są potrzeby mieszkańców w danej społeczności lokalnej. Wypełnienie ankiety zajmie Państwu 2 minuty. Będziemy wdzięczni za poświęcony czas!
Prasa
Radio
 (Custom).jpg)
Posłuchaj spotu reklamowego
 (Custom).jpg)
Posłuchaj audycji
 (Custom).jpg)
Posłuchaj audycji
Internet
Zwiastun wideo
Relacja z działań promujących projekt Dom Kultury Plus Inicjatywy lokalne
Patroni medialni:
14 listopada 2013 r.