Potęga toastu
FInał konkursu
11 listopada 2010
Kraków, ul. św. Tomasza 17
godzina 20.00
To konkurs krasomówczy im. Zgrzewki Mineralnej* o nagrodę Dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki. To propozycja zagospodarowania słowami przestrzeni między ustami a brzegiem pucharu. W przeszłości wygłaszanie toastu było popisem erudycji oraz dowodem dobrego wychowania. Oracje wielu wybitnych mężów stanu na trwale wpisały się w kulturę wielu narodów. Słynna
mowa Sędziego
o grzeczności w Panu Tadeuszu jest przykładem znanego wszystkim literackiego toastu. Niestety współczesny polski toast to najczęściej krótki sygnał będący komendą do wspólnego podziwiania sufitów, nieba lub żyrandoli.
Czas to zmienić!
Chcemy powrotu tej uroczystej formy literackiej w blasku nowych idei ukwieconych pięknem i bogactwem mowy ojczystej. Mamy nadzieję na renesans mądrych, logicznych, przemyślanych, eleganckich, uroczystych, poprawnych artykulacyjnie i intonacyjnie oraz dowcipnych, wypowiedzi, które zwrócą uwagę zgromadzonych osób na istotne wydarzenia lub zjawiska dziejące się w świecie, państwie, społeczności czy w rodzinie.
Konkurs to niebywała okazja do wygłoszenia ułożonego przez siebie toastu. Można w nim opiewać ważne zdarzenia, głosić pochwałę uczynków i postaw. Przygotowanie toastu zmusza mówiącego to syntezy, poszukiwania jak najlepszego sposobu do wyrażenia myśli, użycia słów niecodziennych, zaskakujących, metaforycznych. Nie jest to wszakże wszystko, bowiem toast wymaga także dbałości o formę - o piękne brzmienie polskich głosek, o rytm, intonację i akcent. Krasomówstwo może stać się znowu umiejętnością pożądaną dla refleksji i rozweselenia gości.
Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, a szczególnie studentów polonistyki, historii, politologii, logopedii, socjologii, dziennikarstwa. Toast nie powinien trwać dłużej niż 90 sekund (od 15 do 20 wersów), by nie znudzić słuchacza, a jedynie oszołomić erudycją i zaskoczyć pointą. Temat dowolny - można wznosić toast za Ojczyznę, za miłość, ułożyć mowę urodzinową, imieninową, przeprosinową, chwalić przyrodę, a nawet własną osobę.
Zobacz galerię zdjęć
Wyniki konkursu
I nagroda - Szymon Pipień
II nagroda - Dorota Wojas
III nagroda - Andrzej Kowalczyk
wyróżnienie - Jerzy Gawęda
Regulamin konkursu
Regulamin konkursu krasomówczego
„Potęga Toastu”
1. Czas trwania toastu 90 sekund
2. Ocenie podlegać będzie:
- treść
- artykulacja
- akcentacja
- dobór słownictwa
- pointa
- gestykulacja
3. W toaście nie jest dozwolone użycie słów i zwrotów zawierających słowo alkohol lub nazwy napitków.
4. Toast wygłasza lub odczytuje pełnoletni autor tekstu.
5. Termin nadsyłania autorskich tekstów konkursowych podpisanych imieniem i nazwiskiem oraz zawierających dane kontaktowe (adres, telefon) mija 6.11.2010r. Adres konkursu:
toast@bibliotekapiosenki.pl
lub
Ośrodek Kultury
Biblioteka Polskiej Piosenki
ul. św. Wawrzyńca 15
31-060 Kraków
6. Dopuszczalne jest również niezapowiedziane wystąpienie w dniu 11 listopada 2010 roku po uprzednim wyrażeniu zgody przez członków Jury.
7. Finał pierwszego konkursu „Potęga Toastu” odbędzie się 11.11.2010r. w Kabarecie Loch Camelot w Krakowie w podziemiach kamienicy stojącej przy ulicy Św. Tomasza 17 po godzinie 20.00.
Organizatorem i pomysłodawcą konkursu jest Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki w Krakowie:
dyrektor@bibliotekapiosenki.pl
tel. 505 130 120
Jury
 prof. Jagoda Cieszyńska
|
 Waldemar Domański
|
 Lidia Jazgar
|
 Kazimierz Madej
|
|
 Krzysztof Piasecki
|
 prof. Zdzisław Pietrzyk
|
 Michał Rusinek
|
 dr Aneta Załazińska
|
Nagrody
Materiały szkoleniowe
*Życiorys Zgrzewki Mineralnej
Zgrzewka Mineralna – urodzona na początku wieku znana działaczka ruchu antyalkoholowego. Miejsce jej urodzenia i data owiane są tajemnicą. Jest wiele niepotwierdzonych relacji naocznych świadków, którzy twierdzili, że byli jej sąsiadami, kolegami lub krewnymi. Podobno przyszła na świat w rodzinie ubogich pracowników miejscowej rozlewni. Jedni twierdzą, że mieszkała w Piwnicznej inni, że Muszynie a jeszcze inni wskazywali na Krynicę. To wszystko przypuszczenia, legendy i konfabulacje.
Znane są nawet tak zuchwałe opinie, że pochodziła z Nałęczowa.
Na pewno wiemy, że pojawiła się na początku lat dziewięćdziesiątych promując swoim nazwiskiem zdrowy tryb życia. Ta skromna osoba i jej niezaprzeczalne zasługi dla społeczeństwa zasługują na poważne badania naukowe. Lecz jak je przeprowadzić, kiedy prawie nic nie wiemy na temat jej doczesnej działalności, życia zawodowego czy prywatnego.
Dlatego proponujemy, aby wspólnie napisać życiorys naszej tajemniczej bohaterki.
Liczymy na poparte niepodważalnymi dokumentami biogramy, anegdoty i relacje. Na ich podstawie opracujemy portret tej zacnej i interesującej nas wszystkich osoby.
Prasa
Radio

Posłuchaj audycji o potędze toastu
Fundator nagród:
Patroni medialni: