Osiedle Piosenka w Krakowie
Do tej pory nazwy ulic pochodziły od nazwisk bohaterów narodowych, prezydentów, wojskowych, malarzy etc. Są również nazwy historyczne związane z rzemiosłem, wydarzeniami, ale też nazwami przyrodniczymi. Coraz trudniej znaleźć odpowiedniego patrona, który byłby rozpoznawalny, znany i ceniony. Moim zdaniem, najwyższy czas na stworzenie Osiedla Piosenka.
Przyszła pora, aby docenić twórców, wykonawców, jak też charakterystyczne motywy, które na stałe wpisały się w świadomość Polaków. W Krakowie na Zwierzyńcu jest ulica Czesława Niemena, w Nowej Hucie ma swoją tabliczkę lider zespołu Chłopcy z Placu Broni – Bogdan Łyszkiewicz. Osiedle Piosenka pozwoli utworzyć krakowska enklawę nazw związanych z polską piosenką. Byłoby miło spacerować ulicami Kamyka Zielonego, na przedłużeniu ulicy Starszych Panów, by po chwili skręcić w Kolorowe Jarmarki, aby ostatecznie trafić na Wasowskiego i Przybory.
Historia pomysłu
W latach 2002 - 2010 prowadziłem w Radio Kraków cykl audycji pod nazwą „Biblioteka Polskiej Piosenki”. W jednej z nich spytałem radiosłuchaczy, czy Kraków powinien mieć „osiedle piosenka”. Żywa reakcja słuchaczy i entuzjastyczne komentarze dziennikarzy jedynie potwierdziło słuszność tej inicjatywy.
Z rozmów i listów wynikało, że większość chętnie zamieszka przy ulicy Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy, Prześlicznej Wiolonczelistki, czy Beaty z Albatrosa. Na falach radiowych, jak również prasie przeprowadzony został plebiscyt na nazwy ulic takiego osiedla. Po kilku tygodniach w moim notesie miałem kilkaset nazw ulic.
Po dokonaniu stosownych korekt i konsultacji wyłoniłem ok 60 propozycji.
W styczniu 2008 roku, na posiedzeniu Komisji Kultury, Promocji i Zabytków Miasta Krakowa, zespół ds. nazewnictwa ulic zdecydował się wpisać do tzw. Banku Nazw (ok. 40 propozycji nazw przyszłych, krakowskich ulic). Mijały lata w czasie których o Osiedlu Piosenka słuch zaginął. Nikt nie potrafił wskazać odpowiedniej lokalizacji. Tymczasem odpowiedni teren był za moim płotem.
9 lipca br. w czasie sesji Rady Dzielnicy X wskazałem miejsce i poddałem mój pomysł pod ocenę radnych. Koncepcja osiedla zdobyła konieczną akceptację. Przychylnie do mojej inicjatywy odniósł się także Przewodniczący Rady Miasta Krakowa – Bogusław Kośmider oraz Małgorzata Jantos – Przewodnicząca Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków. Odpowiednie pismo skierowałem do Wydziału Geodezji UMK. Czekam na odpowiedz.
Osiedle Piosenka na krakowskim osiedlu Kliny
Proponuję, aby patronami przyszłych ulic ww. osiedla byli nasi krakowscy artyści. 10 grudnia bieżącego roku będziemy obchodzić 70-tą rocznicę urodzin Marka Grechuty, dlatego uważam, że w pierwszej kolejności należałoby upamiętnić twórczość właśnie tego artysty. Kraków mógłby w ten sposób docenić wkład Marka Grechuty w polską kulturę. Pragnę zaznaczyć, że równie ważną postacią był Andrzej Zaucha.
Lokalizacja Osiedla Piosenka w Krakowie
To niezagospodarowany obszar, który wyznaczają działki (od wschodu – Zygmunta Radnickiego, od zachodu - Stanisława Działowskiego, od południa - obwodnica A4, a od północy - Michała Korpala). Wspomniany teren jest wyraźnie odcięty od osiedla Kliny. Są to w całości niezabudowane łąki z wytyczonymi działkami i zarysem przyszłych ulic.
Prasa:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Archiwum projektu
W styczniu 2008 roku, na posiedzeniu Komisji Kultury, Promocji i Zabytków Miasta Krakowa, zespół ds. nazewnictwa ulic zdecydował się wpisać do tzw. Banku Nazw propozycję, aby jedno z krakowskich osiedli nosiło nazwę Osiedle Piosenka. Propozycja jednogłośnie zyskała akceptację zespołu i będzie rozpatrywana w momencie znalezienia odpowiedniego miejsca na mapie Krakowa.
Ulica Grechuty skrzyżuje się z ulicą Korowodu, a po sąsiedzku będą jeszcze ulica Cichosza i Kolorowe Jarmarki. A wszystko na jednym nowym krakowskim osiedlu – rewolucję w nazewnictwie miejskich ulic proponuje szef Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański.
| Reportaż Radia Kraków Posłuchaj reportażu Radia Kraków na temat inicjatywy Osiedla Piosenka.
Rozmiar pliku: 1 260 KB Aktualizacja: 27 listopada 2007 |
|
Telefony Słuchaczy
Posłuchaj telefonów Słuchaczy z propozycjami nazw ulic na Osiedlu Piosenka.
Rozmiar pliku: 4 360 KB Aktualizacja: 30 listopada 2007 |
więcej informacji o Osiedlu Piosenka
więcej informacji o akcji
ANKIETA "Przy jakiej ulicy chciałbyś mieszkać na Osiedlu Piosenki?"
Dokumenty
Pobierz procedurę nadania nazwy ulicy (Kraków)
Pismo w sprawie Osiedla Piosenka złożone do RMK
Galeria
Przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa Jerzy Fedorowicz (z lewej) podziwia makietę Osiedla Piosenka wykonaną przez uczniów Szkoły Podstawowej nr. 82 z Nowej Huty. W najbliższym czasie nastąpi oficjalne przekazanie makiety na ręce Przewodniczącego.
|
Prasa
Podczas posiedzenia LXXIV sesji, 3 czerwca 2009 roku Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyjęła projekt uchwały w sprawie nadania ulicy imienia Bogdana Łyszkiewicza, tragicznie zmarłego lidera grupy Chłopcy z Placu Broni. Kilka miesięcy potem ulica w dzielnicy Nowa Huta pomiędzy ulicami Fatimską a Obrońców Krzyża miała swojego patrona. Obok prezentujemy zdjęcia z momentu głosowania oraz ukazujące inicjatorów pomysłu: Waldemara Domańskiego - dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki, Jerzego Fedorowicza - przewodniczącego Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa oraz Marcina Sitko - autora biografii Bogdana Łyszkiewicza.
Galeria
Autor fotografii: BPP
Mapa
Wyświetl większą mapę

6 listopada 2010 roku przy Placu Piastowskim w Chorzowie Starym został odsłonięty obelisk upamiętniający Mirosława Bregułę. Miejsce poświęcone pamięci muzyka zaprojektowano tak, by przypominało o przemijaniu - częstym motywie w piosenkach Breguły. Kompozycję tworzą dwa granitowe bloki, oddzielone szczeliną. Na jednym z nich jest cytat z jego piosenki: "Gdzieś tam, za rzeką, jest łatwiej niż tu, lecz wolę ten kamień, bo mój". Sąsiednia bryła jest ozdobiona gitarą wyrytą w granicie. W płytach wiodących do obelisku zostały odciśnięte coraz płytsze ślady stóp.
HISTORIA POWSTANIA OBELISKU POŚWIĘCONEGO MIROSŁAWOWI BREGUŁY
W lutym 2008 r. dzięki inicjatywie pani Krystyny Szymczykowskiej, która zebrała kilkaset podpisów poparcia w sprawie powstania „tablicy pamiątkowej” poświęconej pamięci Mirosława Breguły – muzyka, autora tekstów i muzyki, lidera i wokalisty zespołu Universe, grupa sympatyków jego twórczości zwróciła się do Urzędu Miasta i Prezydenta Miasta Chorzowa, z którym artysta był związany przez całe swoje życie o wyrażenie zgody na realizację omawianego przedsięwzięcia.
Artysta-rzeźbiarz Jacek Kiciński z zainteresowaniem podjął się realizacji w/w "miejsca upamiętnienia".
Przedstawiony przez niego projekt przyjęto z zadowoleniem, gdyż obelisk swoją formą nawiązuje do twórczości Mirosława Breguły, w tym także dobrze wkomponowuje się w Plac Piastowski – miejsce, z którym artysta był związany.
W listopadzie 2009 Rada Miasta podjęła uchwałę o realizacji „miejsca upamiętnienia” Mirosława Breguły. Tekst inskrypcji uzgodniono w porozumieniu z rodziną śp. Mirka. Po podjęciu Uchwały przez Radnych Miasta Chorzów i wyrażeniu zgody na powstanie "miejsca upamiętnienia" zostały podjęte dalsze działania.
Wyrażono zgodę na realizację przedstawionego projektu pod warunkiem jego współfinansowania.
Koszty powstania „miejsca upamiętnienia” wyniósł ok. 35 tys. zł., Rada Miasta Chorzowa przeznaczyła na ten cel 20 tys. zł, kolejne 15 tys. miało zostać wpłacone przez sympatyków twórczości Mirosława Breguły na specjalnie do tego celu stworzone konto.
Jesteśmy wdzięczni i dumni, mogąc wspólnie stworzyć materialny dowód naszej pamięci o Wspaniałym Artyście i skromnym człowieku jakim był i pozostanie dla nas na zawsze - Mirosław Breguła.
więcej:
http://projektmbregula.pl.tl