Rozśpiewana Szkoła to projekt edukacyjny, w ramach którego Biblioteka Polskiej Piosenki organizuje nieodpłatne warsztaty śpiewu dla uczniów małopolskich szkół oraz współrealizuje z nimi wydarzenia artystyczne.
Jednym z fundamentalnych zadań szkoły jest zapewnienie warunków harmonijnego rozwoju każdego ucznia. Ważnym elementem tego rozwoju jest szeroko rozumiana edukacja artystyczna, która w polskim systemie oświatowym zajmuje niewiele miejsca. W ramach reformy oświaty drastycznie ograniczono liczbę zajęć z muzyki i plastyki, w związku z czym niskie już kompetencje muzyczne wśród Polaków wciąż maleją. Obserwujemy ponadto proces zamknięcia kultury, w szczególności wysokiej, w obszar dostępny tylko elitom. Potwierdzają to różnorodne badania i raporty m.in. raport Zespołu Ekspertów przy Polskiej Radzie Muzycznej pt. „Edukacja muzyczna w Polsce – stan, uwarunkowania, pożądane obszary zmian” z końca 2007 oraz raport Unii Europejskiej (2008 r.). Raport unijny stawia nas na ostatnim miejscu w Europie w zakresie edukacji artystycznej. W klasie IV szkoły podstawowej łączna liczba godzin wynosi 37, podczas gdy w Bułgarii 64, w Czechach aż 112; w II etapie edukacyjnym - u nas jest tylko 111, w Hiszpanii – 156, we Francji – 270, a młodzi Duńczycy mają aż 510 godzin. Z systemu oświatowego pozbyto się ponadto nauczycieli muzyki, których zastąpiono grupą nauczycieli innych przedmiotów, posiadających jedynie kwalifikacje formalne. W efekcie zajęcia muzyczne w oświacie nie są przeprowadzane właściwie lub są pomijane. Stan muzykalności Polaków jest więc wielopokoleniowym zaniedbaniem ze strony systemu edukacyjnego. Zanika również podstawowa wrażliwość estetyczna i potrzeba uczestniczenia w kulturze. Muzyka, jako niematerialny element wzrostu gospodarczego, rozwija intelekt, psychikę i osobowość, wpływając tym samym na pełny rozwój człowieka. Jest więc swoistą „bronią” na szkolne patologie.
Ze światowych badań wynika, że tzw. amuzją, czyli niemożnością rozróżnienia wysokości dźwięków, dotkniętych jest jedynie 2% ludzi. Zatem prawie wszyscy mogą nauczyć się czysto śpiewać. Dlatego BPP jako miejska instytucja kultury mająca w swoim statucie zadanie pn. „edukacja muzyczna”, proponuje projekt mający uzupełnić i rozszerzyć ofertę edukacji artystycznej.
Półtoragodzinne, nieodpłatne zajęcia grupowe (60-80 osób) prowadzone są przez dyrektor artystyczną Kabaretu Loch Camelot, wykładowcę PWST - Ewę Kornecką. Uczymy się polskich piosenek, publikowanych m. in. w Śpiewniku Polaka. Do tej pory w warsztatach udział wzięło kilkuset uczniów z małopolskich szkół, m.in. z ZSO nr 26, Gimnazjum nr 37 oraz ZSOI nr 7.
Zobacz galerię zdjęć
Prasa
Galeria
Zajęcia - listopad 2009
Autor fotografii: BPP
Zajęcia - maj 2008
Autor fotografii: BPP